close
close

19 Aralık 2020

1434

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doğru emzirme teknikleri, Emzirmede ki tutuş pozisyonları, Emzirirken bebeğin pozisyonları vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız değerli Emzirme Danışmanı Hemşire Feride Dilan Selçuk’un yazdığı emzirme pozisyonları ve teknikleri yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Emzirme Pozisyonları ve Teknikleri

Emzirme Pozisyonları ve Teknikleri

Emzirilen bir bebeği tutmanın tek bir yolu yoktur. Annenin kol uzunluğuna, göğüslerinin büyüklüğüne, şekli ve yüksekliğine ve bebeğin ağız alışkanlıklarına bağlı olarak farklı kadınlar ve bebekler için farklı yollar daha çok işe yarayacaktır. Emzirmeye başlarken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, birden fazla yol denemek iyi bir fikirdir. Çünkü henüz siz ve yeni doğan bebeğiniz için iyi bir yolu keşfetmemiş olabilirsiniz.

Annenin Emzirme Pozisyonları

 • Dik Oturarak Emzirme

Anne dik olarak, rahat ve gevşek olacağı bir sandalye ya da koltuk tercih etmelidir. Sırtını ve kollarının altını yastıkla ve ayakaltını bir yükselti ile desteklemelidir.

 • Yatarak Emzirme

Sezaryen ameliyatları olan veya süt akışı çok olan annelere bu pozisyon önerilir. Süt akışının çok olması bebeğe boğulma hissi verebilir ve memeyi ret edebilir. Yatarak emzirmede süt akışı azalır ve bebeğin emmesi kolaylaşır. Annenin başı sırtı ve üst taraftaki bacak altı yastıkla desteklenmelidir. Yine yeni doğan bebeğin tüm vücudu anneye dönük olmalıdır. Büyük memeli anneler genellikle yatarak emzirme pozisyonlarında daha rahat ederler. Anne aynı tarafa dönük iken üstte kalan memeyi bebeğe verir. Bebeği bir yastık ile yükselterek ve kendisi biraz öne doğru eğilerek emzirebilir.

 • Ayakta Emzirme

Annenin bebeğin üzerine eğilerek emzirmesi, anne sütünün fazla olduğu durumlarda annenin sırt üstü yatarak bebeği üzerine alarak emzirmesi diğer emzirme pozisyonudur.

Emzirme Pozisyonları

 • Beşik Tutuşu

Her zaman olduğu gibi birinci adım rahat hissetmektir. Sırt ve omuzlarınızın arkasına bir yastık koyun. Diğer yastığı bebeğinizi tuttuğunuz kolun dirsek altına ve bebeğin altına (eğer gerekiyorsa) bir adet iki yastık daha koyun. Bebeğin başının ön kolun üzerinde ve vücudunun geri kalan kısmı kolunuz boyunca uzanıyor olacak şekilde, göğsünüze sıkı bir şekilde oturduğundan emin olun. Karnı sizin karnınızın hizanızda ve vücudu sizinkine çok yakın olacak şekilde uzanıyor olması gerekmektedir. Başı tam olarak öne doğru bakmalıdır. Çenesinin göğsünüze değmesini sağlayacak şekilde biraz daha geriye doğru eğilmiş olması gerekmektedir.

 • Çapraz Tutuş Pozisyonu

Bu tutuşu uygulamak için yeterli destek alarak rahat bir pozisyonda oturun. Bebeğin emeceği taraftaki el ile desteklenmez. Diğer taraftaki el ile meme desteklenir. Bebeğin baş ve omuzlarını avuç içinizle desteklemelisiniz. Bebeğin vücudu anneye dönük olarak emzirilmeli.

 • Futbol Tutuşu

Koltuk altı tutuşu olarak da ifade edilen bu emzirme pozisyonunda anne omuz arkasına, yanlara ve bebeği yükseltecek şekilde altına yastıklar yerleştirir. Yeni doğan bebeğin vücudu annenin kolunun altında, yüzü anneye dönük tutulur. Bu tutuş şekli yeni doğan bebeğin daha kolay gözlemlenmesine ve yeni doğanın meme başını daha kolay almasını sağlar.

 • Kaydırma Pozisyonu

Bazı yeni doğan bebekler yalnızca aynı tarafına yatarak emmeye istekli olurlar. Diğer tarafa çevrildiklerinde huysuzlaşırlar. Böyle bir durumda kaydırma, yeni doğan bebeğin isteksiz olduğu diğer tarafına dönmenden diğer memeyi emmesine yardımcı olabilir. Anneye bebeği önce istediği memeden emzirmesi ve daha sonra, yeni doğan bebeğin pozisyonunu değiştirmeden diğer memeye kaydırması gerekir. Sonuç olarak emzirmeye yeni doğan bebeğin kendi istediği memede bitirmesi önerilir.

Annenin Memeyi Tutuş Teknikleri

 • U Tutuşu

Memeyi bebeğin ağzına göre şekillendirmeye yardımcı olur. Baş ve işaret parmağı süt akışı yönünde masaj yaparak memeyi uyarır.

 • C Tutuşu

Meme kontrolü kolaydır. Bebek daha fazla areolayı ağzına alır.

 • Makas Tutuşu

Bebeğin yeterli areola almasını engeller. Süt kanallarını kapatır. Süt akışını azaltır.

Emzirme Sürecinde Bebeğin Pozisyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeğin boynunun öne veya arkaya bükülmemesi dikkat edilmelidir.
 • Kulak omuz ve kalçanın düz bir hatta olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebek, anne bedenine yakın olmalıdır.
 • Bebeğin baş ve omuzları gerekiyorsa tüm bedeni desteklenmelidir.
 • Bebeğin memeyi doğru tutması için ise ağız tam açık, burun memeye dokunuyor, çene altı ve meme ucu üstünde görülen areola az, alt dudak dışarı kıvrılmış olması gerekmektedir. Eğer bebeğiniz sizi sürekli emmek istiyor ve çözüm üretemiyorsanız bebeğim sürekli emmek istiyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hemşire Feride Dilan Selçuk

Emzirme Danışmanı