close
close

24 Aralık 2020

195

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Emzirmenin anne ve bebek için faydaları nelerdir? Emziren annelerde kilo vermek kolaylaşırmı? Emziren anneler hamile kalır mı? Emzirmenin hastalıklara faydası varmıdır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız Uzm. Dr. Ayşegül Soydan Parlak’ın yazdığı emzirmenin yararları başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Emzirmenin Yararları

Emzirmenin Yararları

Bebeğin büyümesi ve gelişmesinde anne sütü en önemli gıdadır. Ne formül mama ne de inek-keçi sütü anne sütünün yerini alamaz. Anne sütü bileşiminin en önemli özelliği bebeğin ayına göre değişiklik göstermektedir. İlk günlerde kolostrum dediğimiz koyu, sarımtrak ve yoğun antikor ile protein içeren süt salınır. Sütün içeriğinde giderek değişiklikler olur ve 15 günde olgun süt özelliğine erişir. Anne sütün içindeki proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve vitaminler en mükemmel bileşimini içerir. Ayrıca anne sütünde bulunan antikorlar, hormonlar ve enzimler bebeğimizi enfeksiyonlara karşı korur. Emzirmenin hem anneye hemde bebeğe psikolojik, sosyo-ekonomik, bağışıklık, gelişimsel yönden birçok yararı vardır. Anne sütü ile ilk 6 ay beslenmenin faydaları için 0-6 aylık bebek beslenmesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Emzirmenin Anneye Olan Faydaları

İster normal ister sezaryen doğum olsun bebek ile annenin ilk 1 saat içinde ten tene teması sağlanmalıdır. Bu hem anne ile bebeğin duygusal bağını kuvvetlendirir hem de emzirmenin başarısını artırır. Emzirme ile özel bir sevgi bağı kurulur. Annelik duygusunun gelişmesini sağlar. Emziren annelerin çocuklarını terk etme veya çocuklarına kötü davranma olasılığı, emzirmeyen annelere göre oldukça azdır. Aile planlaması sağlar. Beyin ile yumurtlama fonksiyonları arasındaki bağlantıyı baskılar. Süre her anneye göre farklılık göstermek ile birlikte ilk 3 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin annelerinde hamile kalmadıkları gözlenmiştir. Doğumdan hemen sonra yapılan emzirme ile uterus kasılır, annenin doğum sonrası kanama miktarını azalttığı gözlenmiştir. Bu da anneyi anemiden korur. Laktasyona bağlı adet görmeyen annelerde de demir eksikliğine bağlı anemi( kansızlık) azalır. Emziren annelerde göğüs, endometrium ve yumurtalık kanseri olma riskini azaldığı tespit edilmiştir. İleride ortaya çıkacak kemik erimesinden korur. Emziren annelerde diyabet, romatoid artrit ve romatizmal hastalıklar daha az görülmektedir. Mama fiyatlarını düşününce anne sütü ucuzdur. Mamayı hazırlamak için temiz su, biberon, sterilizasyon, el hijyeni, ısıtıcı gibi malzemeler gerekirken anne sütü daima hazırdır. Emzirmek anneyi rahatlatır ve sakinleştirir. Annenin kendisine güvenini artırır. Bu süt verimliliğini pozitif bir biçimde etkiler. Emzirmek kilo vermeyi kolaylaştırır. Anne emzirme sırasında çok enerji harcadığından ve süt üretiminde yağ dokusu kullanıldığı için daha kolay kilo verir.

Emzirmenin Bebeğe olan Faydaları

Anne sütü, bebek için en doğal ve en taze besindir. Mama hazırlanırken sterilizasyona dikkat edilmesi ve uygun ısı ayarlanması gerekirken anne sütü her zaman ideal ısıda ve mikropsuzdur. Sindirime yardımcı enzimler içerdiği için bebeğin sindirimini kolaylaştırır. Bebeklerde kabızlık ya da ishal daha az görülür. Orta kulak iltihabı solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonları daha az görülür. Çölyak, obezite ve diyabet gibi kronik hastalık riski azalır. Alerjiye karşı korur. Pişik daha az görülüyor. Anne ve bebek bağlanması daha güçlü olur. Bebek için doğal sakinleştirticidir ve bebek daha az ağlar. Anne sütü alan bebeklerin mama ile beslenen bebeklere göre zihinsel gelişimi, zekâ düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir Bebeğin memeyi emerken gerçekleştirdiği hareketler nedeniyle ağız ve çene kasları iyi çalışır. Böylelikle diş ve çene gelişimi ile bebeğin konuşma gelişiminin daha hızlı olduğu saptanmıştır. Tüm bu sebeplerden dolayı her platformda emzirmenin önemini anlatıyoruz. Biz çocuk hekimi olarak hem anne hem de bebeğin sağlığı için emzirmeyi destekliyoruz. Bu konuda annelerin yardım almaktan çekinmemelerini öneriyorum.

 

Uzm. Dr. Ayşegül Soydan Parlak

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı