close
close

15 Mart 2021

252

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte cilt sağlığı nasıl olmalıdır? Fungal akne nasıl tedavi edilir? Hamilelikte sivilce nasıl tedavi edilmelidir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız fungal akne nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Fungal Akne Nedir?

Fungal Akne Nedir?

Kadınların hamilelik döneminde yaşadıkları hormonsal geçişler birçok akne çeşidini ortaya çıkarır. Hamilelik sürecinde ciltte çıkan akneler, normal hamilelik geçişlerinden olurken kimi zaman çok daha uzun süre ciltte kalan ve geçmeyen akneler olabilmektedir. Genellikle de alın, çene ve burun bölgelerinde uzun süre kalan akneler cilt problemi oluşturabilir. Aknelerin sebep verdiği bu cilt problemine ise fungal akne denilir.

Fungal Aknenin Sivilce İle Karıştırılması

Fungal aknelerin bilinen bilimsel adı Malassezia Folliculitis, halk arasında kullanılan ifadesi ise mantar sivilcelerdir. Yüzün T bölgesi dediğimiz (Alın, çene ve burun) alanlarda ortaya çıkan bu akneler, küçük pütürcükler olarak gözlemlenir. Çok inatçı olan ve ciltten arındırılması zaman alan bu pütürcükler sivilce ile sık sık karıştırılır. Bu nedenle de sivilceye kullanılan bazı cilt bakım ürünleri fungal akne rahatsızlığında da kullanılır ve böylece pütürcük halinde olan mantar aknelerin varlığı daha da çoğalarak ciltte kalıcılığı artar. Bu durumu yaşamamak için sivilce ile fungal aknenin karıştırılmaması ve her ikisinin tedavisinin farklı olduğunun bilinmesi gereklidir. Özellikle ileri seviyeye ulaşan fungal akneler için tetikleyici olarak cilt bakım ürünlerinden uzak durulmalı ve gerekli tedavi için doktor önerileri dikkate alınmalıdır.

Fungal Akne Nasıl Tedavi Edilir?

  • Cilt Sıcaklığı: Vücut sıcaklığının artması, cilt altında yatan bazı mantar ve aknelerin çoğalmasını tetikler. Sıcakta büyümeye ve yapılanmaya başlayan aknelerin çoğalmasını engellemek için sauna, hamam ve buhar banyoları gibi cilt sıcaklığını yükseltecek faaliyetlere bir süre ara vermek gerekir. Fungal akne tedavisi için mümkün olduğunca cildi serin tutmak gereklidir.
  • Cilt Ürünlerinin Kullanımı: Sıcaklıkla beraber nemli cilt de bakteri, mantar ve akne oluşumunu hızlandırır. Özellikle de mantarlar terleme ile daha hızlı çoğalır ve nemli alanlar çoğalma için çok uygun olur. Bu nedenle, kullanılan cilt bakım ürünlerinin cildi nemlendirmemesine dikkat edilmelidir.
  • Düzenli Duş: Cilt sıcaklığı ve nemliliği (Özellikle terleme) fungal akne problemine etki etmesinden dolayı, spor ve egzersiz yapan ya da çok fazla terlemeye sebep olan işlerde uğraşanların düzenli duş alması gerekir. Hem cildin sıcaklık değerini sabit tutmak hem de terlemenin nemliliğinden korunmak için fungal akne tedavisinde düzenli duş almak önemlidir.
  • Düzenli Beslenme: Fungal akne sonucu ciltte oluşan mantarların artışı beslenme ile de tetiklenir. Özellikle şekerli ve karbonhidratlı besinler mantarların çoğalmasını sağlar. Kendinizi beslediğinizi düşünürken, bu besinleri kullanarak cildinizdeki mantarları da beslemiş olursunuz. Fungal akne tedavisinde, çoğalmanın önüne geçmek ve mantarları aç bırakmak için bol miktarda taze meyvelerle, taze sebzeler tüketmeye çalışmalısınız.
  • İlaçlar: Evde kendi çabalarınızla yaptığınız tüm bu doğal tedaviler sonuç vermiyor ve fungal akneleriniz çoğalmaya devam ediyorsa, uzman doktorlar tarafından muayene edilmeniz, sonrasında reçetede yazılan ilaçları kullanmanız gerekir.