close
close

29 Ocak 2021

236

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Gece tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gece tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? Gece tuvalet eğitim nasıl öğretilir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız gece tuvalet eğitimi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Gece Tuvalet Eğitimi

Gece Tuvalet Eğitimi

Dünyaya getirdiğimiz ve sorumluluğunu aldığımız çocuklarımız için attıkları her adımda ve edinmeleri gereken her öğrenimde yanlarında olmalı, gerekli destekleri vermeliyiz. Bu destekler çoğu zaman yorucu olsa da çocuklarımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Tuvalet eğitimi de çocuklarımızın belirli yaşlarda kazanmaları gereken eğitimlerden biridir.  Gündüz tuvalet eğitimi ile gece tuvalet eğitimi benzer olsa da farklılıkları bulunur. Gündüz tuvalet eğitimi yani genel bir tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız eğer, çocuğumu tuvalete nasıl alıştırabilirim başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Çocuklarına gündüz tuvalet eğitimi veren fakat gece tuvalet eğitimi hakkında fikir sahibi olmak isteyen, bu süreçte zorlanan ailelerimiz için gece tuvalet eğitimi üzerine içeriğimizi oluşturduk.

Normal şartlarda gelişim gösteren tüm çocuklarda genel olarak, 2 ve 4 yaş arasında tuvalet eğitimi verilir. Tuvalet eğitimini başlatmak için dikkate edilmesi gereken en önemli husus ise çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak bu sürece hazır olmasıdır. Yaşları 2 ve 4 arasında yer alsa da gelişim düzeyleri gerekli seviyede bulunmadığı sürece çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi olumlu dönütlerin alınmasını engeller. Bu nedenle çocuğunuzun tuvalet eğitimi almaya uygun bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Hazır bulunma durumunu da çocuğunuzun:

  • Gündüz bezinin kuru kalma sürelerinde artış gördüğünüzde
  • Tuvalete gitme isteğinin bulunmasından
  • Bezinden rahatsız olmasından
  • Gün içinde düzenli tuvalet saati oluştuğunda
  • Vereceğiniz talimatları algılayabilmesinden ve de uygulayabilmesinden anlayabilirsiniz.

Çocuğunuza vereceğiniz tuvalet eğitiminde ise dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise öğrenme sürecidir. Çünkü her çocuğun öğrenme kabiliyeti ve gelişimi farklılık gösterir. Ayrıca gece tuvalet eğitimi, gündüz tuvalet eğitimine göre daha yavaş sonuçlar verir. Kız çocukları gece tuvalet eğitimini erkek çocuklara göre daha hızlı tamamlar. Bu durumun nedeni de erkek çocuklarının fizyolojik yapılarından kaynaklanır.  

Gece Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı

Gündüz tuvalet eğitimine başlamanın zamanı ile gece tuvalet eğitimine başlamanın zamanı aynı olmayabilir. Gündüz verilen tuvalet eğitiminden alınan olumlu sonuçların ardından gece tuvalet eğitimine başlanabilir. Bu nedenle çocuğunuzun ayrıca gece tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını belirlemelisiniz. Bunun için öncelikle çocuğunuzun gece tuvalet sıklığının ne derece olduğunu ve bezindeki kurulukta artış olup olmadığını gözlemlemelisiniz.  Gece tuvalet ihtiyacında azalma olması ise gece tuvalet eğitimi almaya hazır olduğunun bir göstergesidir. Özellikle tuvalet ihtiyacını sabah uyandığında karşılıyor hatta gece tuvaletini söylüyorsa ise gece tuvalet eğitimine başlamanın tam zamanıdır.

Gece Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Gece tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzla düzenli iletişim kurmalısınız. Özellikle yatmadan önce tuvalet ihtiyacını sormalı ve karşılamalısınız.
  • Özellikle eğitim sürecinde uyku saati yaklaşmadan 2 saat önce sıvı almasını engellemelisiniz.
  • Gece tuvalet eğitimine başlandıktan bir süre sonra bezini çıkararak yatırmalı ve her ihtimale karşı yatağına yatak koruyucu takmalısınız.
  • Yatağında uyumadığı zamanlarda yani bilinci açık iken tuvalet ihtiyacını sorabilirsiniz. Kesinlikle uykudan uyandırmamalısınız.
  • Uzun süre tuvalette bekletmemeye ve acele etmemeye çalışmalısınız.