close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 10 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz? 10 haftalık hamilelikte hangi vitaminler alınmalıdır? Hamileliğin 10. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 10 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 10. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 10 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

10 Haftalık Hamilelik

10 Haftalık Hamilelik

Gebeliğinizin onuncu haftasına girdiğinizde içinizde gelişmekte olan bebeğiniz de bir çilek boyuna ulaşmış olmaktadır. Gözünün iris tabakası bile oluşmuştur ve beyin gelişimi hızla devam etmektedir.

İlk zorlu dönemecin atlatılmış ve gelişimin kritik evrelerinin aşılmış olduğu 10 haftalık hamilelik dönemine hamileliğin balayı adı da verilebilir. Bu döneme gelene kadar olan süreçte birtakım huzursuzluklar ve sıkıntılar yaşamış olsanız da bebeğinizin varlığına tam olarak alışmış olacaksınız.

Bu dönemde demir takviyesine başlamak bebeğinizin beyin gelişimi için ve sizin yaşayabileceğiniz olası demir eksikliği anemisini önlemek için oldukça önemlidir. Aşırı yorgunluk ve halsizlik durumlarını doktorunuza bildirmeniz gereklidir. Demir eksikliği bu tür durumlara yol açacaktır. Doğal yollarla demir takviyesi alabileceğiniz gıdalar; kırmızı et, yumurta, balık, kuru meyve, kuru erik, kayısı, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve kaju gibi kuruyemişlerdir.   

10 Haftalık Hamile Annenin Yaşadığı Değişimler

Anne adayı bu dönemde artan kan hacmi nedeni ile şişkinlik yaşayabilir. Bu şişkinliğin giderilmesinin en iyi yolu hafif tempolu egzersizler yapmak ve bol su içmektir. 10 haftalık hamilelik belirtileri arasında sık tuvalete çıkma, şişkinlik, mide yanması, iştahın artması, vajinal akıntı gibi durumlar bulunmaktadır.

Bu hafta annenin rahmi yaklaşık olarak bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Bu nedenle mesaneye baskı yaparak sık tuvalet ihtiyacı duyulmasına neden olur.

10 haftalık hamilelik döneminde daha duygusal hale gelen anne adayı her fırsatta ağlayabilir. Hamileliğin her döneminde kendisini farklı şekilde hissettirecek olan duygusal çalkantılar bu haftadan itibaren içlenme ve duygusallaşma olarak yaşanmaya başlıyor. Hamilelikte psikolojinize çok dikkat etmelisiniz daha fazla bilgi almak için hamilelik psikolojisi nasıl olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu haftadan itibaren vücudunuz daha fazla protein ve demir ihtiyacı hissedecektir. Bu nedenle süt yumurta, balık, nohut, kırmızı et, kuruyemişler ve yeşil sebzeler gibi gıdalara ağırlık vermeniz faydalı olacaktır. Artan iştahınız nedeniyle bir diyetisyenle görüşmeniz aşırı kilo almamanız için faydalı olacaktır. Aşırı kilo aldığınızı hissediyorsanız hamilelikte aylara göre egzersizler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

10 Haftalık Bebek Gelişimi

Büyümekte olan bebeğiniz hızla gelişmeye devam etmektedir ve bu hafta da kafa oran olarak gövdeden büyük olacaktır. Ancak geçen haftadan farklı olarak kafa ve vücut uzaklaşmaya boyun belirmeye başlamaktadır. Bebek gelişimi en uzun süren organlar olan dudak ve damakların oluşumu tamamlanmıştır.

Artık embriyo olmaktan çıkarak fetüs haline gelen 10 haftalık bebek anne karnında kol ve bacaklarını kıvırabilir, ufak tekmeler atar ancak bunları anne adayı hissetmez sadece ultrasonda görülebilir. 

Bebeğin bütün organları son yerlerini almış olarak gelişmeye ve çalışmaya devam etmektedirler. Bu hafta kalp tamamen gelişmiş haldedir ve yetişkin bir insanın kabinden 3 kat hızlı atar, bebek kalp atışları doppler stetoskop ile bu hafta kolaylıkla dinlenir. Böbrekler bebeğin yuttuğu amniyon sıvısını sentezler ve idrar üretirler.

Büyüklüğü 3-4 cm civarında olan bebeğinizin omurgası da şeffaf derisinin atından rahatlıkla seçilebilir haldedir. Hareket eden hatta parmağını bile emmeye başlayan bebeğiniz bir gününü uyku ve uyanıklık arasında geçirir. Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 11 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.