close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 13 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Bebek cinsiyeti hangi hafta belli olur? Hamileliğin 13. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 13 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve boyu ne kadar artar? Hamileliğin 13. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 13 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

13 Haftalık Hamilelik

13 Haftalık Hamilelik

Gebeliğin ikinci üç aylık yani ikinci trimester denilen dönemine girilen 13. haftada bebeğiniz artık çok daha hareketli hale geliyor. Yaklaşık olarak bir limon boyutuna ulaşan bebeğiniz bu hafta uyanık olduğu zamanlarda oldukça aktif olacak. Esneyen, dönen, parmaklarını oynatan ve tekmeleyen bebeğinizin hareketlerini fazla hissedemeseniz de 13 haftalık hamilelik döneminde kendisini ve varlığını artık iyice belli etmeye başlayacak.     

Bu hafta beslenme programınızda her zaman olması gereken lifli gıdalara da ağırlık vermeye başlamanız gerekir. Sadece bitkisel gıdalardan alabileceğiniz lifler çözünebilir ve çözünmez olarak iki çeşittir. Çözünmez lif kaynakları buğday kepeği, tam tahıllı ekmekler, tohumlar, meyve ve sebzelerdir. Çözünebilir lif kaynakları ise çavdar, yulaf, arpa, bakliyatlar, sebze ve meyvelerdir. Lifli gıdalar sindirime yardımcı besinlerdir.

13 Haftalık Hamilelikte Annede Değişimler

Hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemine girdiğiniz 13 haftalık hamilelik döneminde vücudunuza olan değişimler ilk olarak göğüslerinizde kendini belli edecek. Süt kanallarının ve göğüslerinizin emzirmeye hazır hale gelmesi için vücudunuz tarafından tüm hazırlıklara başlanıyor. Göğüslerinizin büyümesi ve sertleşmesi nedeniyle telsiz sutyen kullanmaya başlamanız rahat hissetmeniz ve süt kanallarının rahat gelişmesi için önemlidir. 

Vajinal akıntı daha da artacaktır. Bunun sebebi östrojen artışı ve kan dolaşımındaki hızlanmadır. Vajinal akıntının artmasındaki bir diğer önemli neden de doğum kanallarını enfeksiyonlardan korumak ve yaralı bakteri oranını dengelemektir.

Mide bulantılarının azalmaya başladığı hatta bazı kadınlarda bittiği bu hafta libidonuzda bir artış yaşamanız normal bir durumdur. Bu iniş çıkışlar hamileliğiniz boyunca devam edecek.

13. hamilelik haftasından itibaren sırtüstü yatmak yerine yan yatamaya alışmanız bebeğinizin oksijen alması için ve böbreklerinizde baskı oluşmaması için oldukça önemlidir.

Rahim büyümeye devam eder ve çevresindeki zarları da çeker bu kasık ağrısı olarak hissedilebilir.  

13 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz karnınızda son hıza büyümeye ve gelişmeye devam ederken vücut kafa oranı da giderek normale dönmeye başlıyor. 13 haftalık bebek gelişiminde karın ön duvarı oluşmaya başlamıştır.

Bağırsakların kordon içerisinden karın içerisine yerleşmeye başladığı bu dönemde dalak da çalışmaya başlar ve kan hücreleri yapmaya başlar. İnce derisinin altından tüm damarlarını görmek mümkündür.

Yüz kaslarının sinirleri mimik hareketleri yapabilecek kadar gelişmiştir ve ultrasonda kaş çatıp esnediğini görebilmek mümkündür.

Bacak ve kolları son uzunluğuna ulaşmıştır ve bu haftadan sonra vücut büyümesine paralel olarak büyümeye devam eder.      

Dış cinsel organları gelişmiştir ancak yumurtalık ve testis gelişimi bu hafta tamamlanır.

Karaciğer gelişiminin tamamlanmış olduğu 13.haftada karaciğeri safra, pankreası da insülin üretmeye başlar.

13 haftalık bebeğinizin boyu yaklaşık 8-9 cm, ağırlığı ise 25-35 gr arasına ulaşır.

Bebeğinizin başının yan tarafında ulunan gözleri birbirine çok daha fazla yaklaşır ve yavaş yavaş olması gereken yere doğru gider.

Gelişen cinsel organları bebeğiniz kendisini saklamayıp ultrasonda görülebilirse bebek cinsiyeti kesin olarak söylenebilir.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 14 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.