close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 14 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Bebek cinsiyeti hangi hafta belli olur? Hamileliğin 14. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 14 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve boyu ne kadar artar? Hamileliğin 14. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 14 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

14 Haftalık Hamilelik

14 Haftalık Hamilelik

İkinci trimester başlarında olduğunuz 14. hafta da genelde tüm hamilelerin sevdiği bir dönemin de başlarındasınız. Çünkü bu dönemde bulantı gibi rahatsız edici şikayetleriniz hafifler hatta kesilir. Enerjiniz yeniden artmaya başlar.

Bebeğiniz 14 haftalık hamilelik döneminde bir nektari görünümündedir. Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuzun anlaşıldığı bu hafta hamile kıyafetlerinizi almaya başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz bu hafta ellerini rahat rahat hareket ettirebiliyor. Hatta ultrason görüntüsünde el sallıyor gibi gözükebilir.

Bu hafta kısa yürüyüşler yapmak hem psikolojinizi hem de oluşabilecek kabızlık ve gaz gibi sıkıntılarınızı rahatlatacaktır. Beslenmenize her zaman olduğu gibi bu hafta ve sonrasında da özen göstermeniz gereklidir. Lifli gıdalar tüketerek gaz yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir.

14 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin bu hafta en dikkat çeken gelişimi artık kendi parmak izine sahip olmasıdır. 14 haftalık hamilelikte bebek gelişimi için en önemli durumlardan birisi de amniyotik sıvının bir günde altı sefer yenilenmesidir. Bu nedenle bol sıvı tüketmek bu haftadan itibaren oldukça önemlidir. Su tüketmek sizin için en yararlı davranış olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi için hamilelikte su içmenin faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu hafta içerisinde bebeğinizin boynu uzamaya devam ediyor ve biraz daha dik duruyor. Vücudu languo adı verilen ve vücudunu sıcak tutmaya yarayacak olan tüylerle kaplanıyor. Bu tüyler daha sonra yerini vücudunu kaplayacak olan yağ tabakasına bırakacaktır. 

14 haftalık bebek boyu bu hafta 9-10 cm civarında ve ağırlığı 35-50 gram civarındadır.   

Bu hafta bebeğiniz erkekse prostat bezi oluşmaya başlar, kız bebekse yumurtalıkları aşağıya iner.

Troid bezleri kısa bir süre sonra çalışmaya başlayacak kadar gelişmiş durumdadır.

14 Haftalık Hamilelikte Anne Değişimi

İlk sıkıntıların hafiflediği hatta yok olduğu 14 haftalık hamilelik belirtileri arasında en önemlisi ve göze çarpanı göğüslerinizde yaşayacağınız değişimlerdir. Geçen haftadan itibaren büyümeye ve sertleşmeye başlayan göğüsleriniz emzirmeye yönelik değişimler geçirmeye devam eder.

Bu hafta göğüs uçlarınızdan sarı bir sıvı gelebilir endişelenmenize gerek yoktur. Bu sıvı kolostrum adı verilen ve bebeğinizin doğumdan sonra ilk emeceği süttür. Kolostrum bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesinde oldukça önemi olan ilk besinidir.

Bebeğinizin varlığı dışarıdan da belli olmaya başlar, elinizi karnınıza koyarak onunla iletişim kurmanız bağınızı kuvvetlendirecektir.

Bitki çayları içmeye devam edebilirsiniz ancak aşırı tüketmeniz bebeğiniz ve sizin için zararlı olabilir çünkü her bitkinin çeşitli özellikler mevcuttur.   

Büyüyen rahminiz nedeni ile karnınızın sağ ve sol tarafında ağrılar hissedebilirsiniz bunlara round ligament adı verilir. Bu ağrılar rahminizi tutan kalın bağların uyum sağlamak için uzayıp esnemesi ve incelmesi nedeniyle hissettiğiniz keskin ağrılardır. Bu tür ağrılar yaşadığınıza pozisyon değiştirmeniz, ayaklarınız vücudunuzdan yüksekte olacak rahat bir şekilde oturmanız faydalı olacaktır.

Büyüyen rahminiz sadece yan karın ağrılarına değil bacak kaslarına yaptığı baskı nedeniyle geceleri bacak ağrılarına da neden olacaktır.

Hormonlar nedeniyle akciğer kapasiteniz artmaya başlayacak ve daha fazla oksijen alacaktır bu nedenle ara sıra nefessiz kalmış gibi hissedebilirsiniz. Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 15 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.