close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 15 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 15. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 15 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 15. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 15 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

15 Haftalık Hamilelik

15 Haftalık Hamilelik

Hamileliğinizin 15’inci haftasına geldiğinizde hem bebeğinizde hem de sizde pek çok değişimler oluşur. 15 haftalık hamilelik sürecinizde karnınızda giderek büyümeye ve gelişmeye devam eden bebeğiniz bir greyfurt büyüklüğünde olur.

15’inci haftasına gelen bebek boyu yaklaşık olarak 10 cm boyuna ulaşır. Bu süreçte kemikleri sertleşerek, bacak boyu kol uzunluğu geçer. Aynı zamanda da vücudundaki bütün eklemleri hareket ettirebilme kapasitesine ulaşır. Diğer yandan 15 haftalık hamilelik yaşayan annelerde de değişimlerle birlikte bazı rahatsızlıklar da ortaya çıkar.

15 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

15 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi sadece uzunlukla kalmaz aynı zamanda ağırlığında da belli bir artış olur. Öyle ki, bebeklerin 15’inci haftada anne karnında 50 gr ağırlığa ulaştığı gözlemlenmiştir. Görme yeteneğini ileriki haftalarda kazanacak olmasına rağmen bu dönemde ışığa karşı bir hassasiyet kazanır. Yine önceki haftalarda olduğu gibi bu haftada da bebeğin gün boyu süren uykuları devam eder. Diğer yandan gelişim gösteren organlarından biri de kulaklardır. Son şekline almasına birkaç hafta kalan kulaklar, durması gereken yerden biraz daha yukarıda yer alır ve duyma yetkisini de kazanır. Anne karnında iken dışarıdan gelen sesleri uğultu olarak algılayan bebek, 15’inci haftadan itibaren sesleri daha net algılamaya başlar. Bu sayede de bebeğiniz ile konuşmaya kendi sesinizi duyurmaya başlayabilirsiniz. Hatta bebeğinizin gelişimini desteklemek amacıyla müzik inletebilir ve masal okuyabilirsiniz. Her ne kadar doğduğu zaman hatırlamayacak olsa da anne karnında tat almaya da yine bu dönemde başlar. Derisinin ince tabaka halinde olması hala devam eder. Derisinin inceliğinin yanında yüz kaslarının gelişimi de hız kazanır. Kimi zaman ultrason sonuçlarında bebeğin gülümsediğine bile rastlanır.

15 haftalık hamilelikte bebeğin duyu organları dışında iç organlarında da gelişime ve büyüme gözlemlenir. Pankreası ve troid bezleri çalışmaya başlar. Aynı zamanda insülin değeri de dengelenir. Uykusunun yanında uyanık olduğu zamanlar içerisinde de hareketli olur. Böylelikle anneler karnında hareket eden bebeğini rahatlıkla hissetmeye başlar.  Her ne kadar organlarının gelişimi hız kazanmış olsa da cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olunamaz.

15 Haftalık Hamilelikte Annede Meydana gelen Değişimler

15 haftalık hamilelikte annede meydana gelen değişimlerin yanında pek çok rahatsızlığında yaşandığı görülür. Önceki haftalarda trimester dönemini geride bırakmış olsa da anne adayları için 15’inci hafta ile beraber bazı sıkıntıların oluştuğu da söylenir. Bu rahatsızlıklar genel olarak 15 haftalık hamilelikte görülse de kimi hamile kadınların ileri ya da daha önceki haftalarında da görülebilir.

  • 15 haftalık hamilelik sürecine giren kadınlarda idrara daha az çıkma ile beraber kabızlık sorunu oluşabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hali görülebilir.
  • Bacaklarda varis ve kabızlığa bağlı hemoroit oluşumları meydana gelir.
  • 15 haftalık hamilelikte mide bulantıları kesilmeye başlasa da mide yanması ve hazımsızlık sıkıntıları kendini gösterir.
  • Vajina kanamaları ve göğüs büyümelerine de rastlanır.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 16 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.