close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 16 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 16. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 16 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 16. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 16 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

16 Haftalık Hamilelik

16 Haftalık Hamilelik

Karnınızın büyümesi ile bebeğinizin gelişmesi de 16 haftalık hamilelik sürecinde hız kazanır. Öyle ki, anne karnında büyümeye devam eden bebekler boyutları itibariyle bir elma kadar olurlar.

Trimester dönemini yaklaşık iki hafta olarak geride bırakan hamile anne adayları artık dördüncü aylarının ilk haftasına yani 16 haftalık hamilelik dönemlerinin içerisine girerler. Bebeklerini kucaklarına alana kadar hamileliliği süren anne adayları için hem bebeğinin hem de kendisinin değişimleri kaldığı yerden devam eder.

16 Haftalık Hamilelikte Annenin Değişimleri

İlerleyen haftalarla beraber 16 haftalık hamilelikte annenin değişimlerinde karnı saklanmayacak kadar büyüme başlar. Hamilelik süresinde büyümeye devam eden sadece anne karnı değildir. Rahim de bebeğin büyümesi ile orantılı bir şekilde büyümeye devam eder. Öyle ki, 16 haftalık hamilelikte rahim ağırlığı 240 gr olur. Rahim büyüklüğünün yanında rahim içerisinde yer alan bebeğin etrafındaki amniyotik sıvıda da artma olur. Hamileliğin 16’ıncı haftasına gelindiğinde ise amniyotik sıvı yaklaşık olarak 250 ml miktarına ulaşır.

Bu gelişim ve değişimlerin yanında bazı rahatsızlıklarda 16 haftalık hamilelikte annede görülür. Özellikle rahmin büyümesi ile hissedilen kasık ağrıları açığa çıkar. Bu durum rahim büyümesine bağlı kas ve bağ dokularında görülen esneklikten tetiklenmektedir. Kasık ağrılarını hafifletmek ya da ağrı oluşumunu önlemek amacıyla, ağır yük kaldırımından ve ani yapılan hareketlerden uzak durulmalıdır. 16 haftalık hamilelikte annenin değişimleri nedeniyle dikkat etmesi gereken bir diğer durum da beslenmedir. Yapılan hamilelik egzersizlerinin yanında beslenme şekillerine ve neler tüketildiğine de dikkat edilmelidir. Bu konuda araştırmalar yapmak elbette anneleri yönlendirmede yardımcı olacaktır. Fakat hem annenin kendi sağlığına hem de bebeğin sağlığına bir zarar gelmemesi için doktor kontrolleri şarttır. Hamilelik sürecinizde beslenmeye dair daha fazla bilgi edinmek için hamilelikte beslenme başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

16 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Değişimleri

16 haftalık hamilelikte bebeğin değişimleri çok önemlidir. Çünkü bu haftadan sonra bebeğin gelişimi ve büyümesi iki katı hızlanacaktır. Standart büyüme hızının son haftasında olan bebek, aynı zamanda doğumu gerçekleşene kadar bu hızını devam ettirecektir.  Şimdilik bebeğin anne karnındaki 16’ıncı haftasını inceleyecek olursak:

  • 16 haftalık hamilelikle beraber bebeğin kas ve omurga yapısı güçlenmeye başlayacaktır. Özellikle sırt kaslarının oluşumu dahi başlamış durumdadır. Böylelikle bebeğiniz hareketleri de daha güçlü ve sert olur. Bebek için güçlü olan bu hareketler anne tarafından küçük kıpırtılarla hissedilir. Kimi anneler bu konuda çok dikkatli olurken kimi anneler ise bu hareketliliği gaz sıkışması ya da sindirim hareketliği olarak algılayabilir.
  • Diğer yandan bebeğinizin beyin gelişimi de bu dönemde ilerleyerek düşünme kabiliyeti kazanır. Bu demek oluyor ki, bebeğiniz yaptığı hareketleri bilinçli olarak yapmaktadır. Daha önceki aylarda refleks olarak yaptığı pek çok hareketlilik 16’ıncı hafta ile beraber bilerek yapılmış olur.
  • Önceki ay uğultulardan kurtularak sesler duymaya başlayan bebek 16 haftalık olmasıyla sesleri ayırt etmeye de başlar. Her gün en çok duyduğu sesi yani annesinin sesini özellikle ayırmayı başarır.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 17 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.