close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 18 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Anne karnında bebek ne zaman tekme atar? Hamileliğin 18. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 18 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 18. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 18 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

18 Haftalık Hamilelik

18 Haftalık Hamilelik

18 haftalık hamilelikleri ile birlikte beşinci aylarına giren anne ve bebeğinin gelişimi de tüm hızıyla devam eder. Anne karnındaki gelişimi ve büyümesi hızlanan bebek için bu dönemde salatalık benzetmesi yapılır.

Hamileliğin her haftası yeni bir değişim yaşayan anne ile gelişimi devam eden bebeği 18 haftalık hamilelikte de aynı hızla değişim ve gelişim yaşarlar. Hamile anne, bu değişimlere psikolojisini ne kadar iyi hazırlarsa hamilelik süreci de o kadar sorunsuz devam eder.  Bu manevi hazırlık aynı zamanda bebeğin de sağlığını olumlu yönde etkiler.

18 Haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

18 haftalık hamilelik, beşinci aya giriş olarak doğuma yaklaşmanın bir parçası olsa da aynı zamanda da ikinci trimester döneminin içinde olunan bir haftadır. Birinci dönemine göre trimesterin ikinci dönemi daha rahat ve eğlenceli bir dönemdir. Rahatlık, doğum psikolojisinin azalmasından kaynaklı olurken eğlenceli bir dönem olması da anneliği daha derinden hissedilmesinden kaynaklı olur.

Diğer yandan 18 haftalık hamilelikte anne ve bebek arasındaki bağda git gide güçlenmeye başlar. Hatta bebek hareketliliği ile birlikte annesinin karnına tekmeler atar. Anne ise bebeğinin bu tekmelerini küçük kıpırtılar ile hisseder. Anne ve bebek arasındaki iletişim bağının bir diğer yolu ise bebeğin gelişen beyin yapısı aracılığıyla kurulan sinir hücreleri arası mesajlaşma yoludur.

18 haftalık hamilelik aynı zamanda tüm hamilelik sürecini de yarılamış olur. Böylelikle hamileliğin annede hissedilmesi dışarıya da yoğun bir şekilde yansır. Öyle ki, bebekle beraber büyüyen rahim anne karnını aşağıya sarkamaya başladıkça bu durum 18’inci haftada dışarıdan da görülür.

18 Haftalık Hamileliğin Bebek Üzerindeki Etkisi

18 haftalık hamileliğin bebek üzerindeki etkisi de tıpkı anne de olduğu gibi hızlanmaya başlar. 4 aylık olmanın verdiği gelişimle anne karnındaki bebek, kol ve bacak eklemlerini rahatlıkla hareket ettirebilir. Aynı zamanda bebeğin içerisinde yer aldığı plasenta da 18’inci haftasında daha da genişler. Böylelikle 18 haftalık bebek boyu 14 cm uzunluğa ve 18 haftalık bebek kilosu 200 gr ağırlığa ulaşan bebek plasenta içerisinde daha rahat hareket edebilir. Hatta bu hareketliliğini uzayan eklem kemikleri ile anne karnına tekme atarak gösterir.

Önceki hafta rahim bölgesinde belirginleşen yağ tabakası 18 haftalık hamilelikte kalınlaşarak bebeğin derisini de kalınlaştırır. Diğer yandan gelişen beyin hücreleri ile bebek 18’inci haftasında dokunma, görme ve tat alma duyularını geliştirir. Tüm bunların yanında 18 haftalık hamileliğin bebek üzerindeki etkisinden biri de hıçkırma ve esneme eylemlerinin de kazanılmasıdır.

18 haftalık hamilelikte bebekler üzerinde görülen en büyük etki ise üreme organlarının oluşmaya başlamasıdır. Kız bebeklerde rahim ve döl yatağı organları gelişirken, erkek bebeklerde ise üreme organı gelişmeye başlar. Son olarak anne karnındaki 18 haftalık bebeklerde görülen bir diğer değişim de kaşlarının oluşmasıdır.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 19 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.