close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 20 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 20. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 20 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 20. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 20 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

20 Haftalık Hamilelik

20 Haftalık Hamilelik

20 haftalık hamilelik ile beraber bebeğin büyümesi hem içeriden hem de dışarıdan daha etkili hissedilmeye başlar.  Öyle ki bebeğin anne karnındaki bu gelişimine ve büyüklüğüne biber dolması kadar benzetmesi yapılır.

20 haftalık hamilelik ile birlikte 9 ay sürecek bekleyişi yarılamış oluyorsunuz. Bebeğin beyin yapısı daha önceki haftalarda oluşmaya başlamış olsa da 20’inci haftadan itibaren hızlı bir gelişim gösterir. Tat, koku, görme, dokunma ve işitme duyuları da 20 haftalık hamilelik sürecinde bebekte görülen gelişimlerdir. Diğer yandan annede de hamileliği yarılamış olmanın heyecanı vardır. Daha fazla bilgilenmek için 20 haftalık hamilelik sürecinin anne ve bebek üzerinden etkisini inceleyelim.

20 Haftalık Hamilelik Sürecinin Annedeki Etkisi

20 haftalık hamilelik ile birlikte annenin aldığı kilolar toplam 4.5 kg ağırlığa ulaşır. Annenin alması gereken ideal kilonun çok fazla üstüne çıkıldığında ya da çok fazla altına inildiğinde doktor muayenesi gerekir. Kilo artışları ve bebeğin büyümesi ile birlikte annede ağrılar oluşmaya başlar. Ağrıları önlemek ya da hafifletmek için annelere düzenli egzersizler tavsiye edilir. Örneğin günlük yürüyüşler, hamilelik yogaları ya da pilates anne için hamilelik sürecini oldukça rahatlatıcı kılacaktır. Tüm bu egzersizlere dair daha fazla bilgi edinmek için hamilelikte egzersiz başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz. Diğer yandan kilo artışları için annelerin kendilerini diğer hamile annelerle kıyaslamaması gerekir. Bu durum hem psikolojik açıdan anneyi yorar hem de her hamileliğin aynı olmadığı gibi gereksiz bir stres ortamı oluşturur.

20 haftalık hamilelikte annelerde oluşan bir diğer değişim de rahim büyümesidir. Diğer haftalarda düzensiz büyüme gösteren rahim bölgesi 20’inci hafta ile birlikte doğuma kadar haftalık 1 cm büyüme gösterir. Yani 20’inci haftada 20 cm olan rahim büyüklüğü bir ay sonra gidilen kontrolde 24 cm olması gerekir. Bu haftadan sonra olması gerekenden fazla büyüyen rahimlerde birden çok bebeğin olduğu görülür. Diğer yandan rahim büyüklüğü normalin üstünde ya da altında olursa da riskli bir hamilelik olduğu söylenebilir.

20 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

20 haftalık hamilelikte bebek gelişiminin gözlemlenmesi için ultrason kontrolünün yapılması gerekir. Çünkü doğuma doğru giderek büyüyen bebeğin gözlemlenmesi için ultrason daha etkili olur. Genel olarak doktor kontrolünde yapılan ultrasonlar yaklaşık 1 saat sürer. Daha çok bebeğin fiziksel gelişimi ile birlikte plasentanın pozisyonuna bakılır. Doğumun gerçekleşmesi için plasentanın pozisyonu çok önemlidir. Anne adayları da bu süreçte bebeklerinin el ve ayaklarını görebilir hatta kalp atışlarını dahi duyabilirler.

  • 20 haftalık hamilelikte bebek boy kilo hesaplamalarına göre bebek 300 gr ağırlığa ulaşırken 16 cm uzunluğunda da boyu olur.
  • Beyin gelişimi özellikle duyuları kontrol etmede gelişmeye başlar.
  • Kız bebeklerin gelişen rahimleri ve yumurtalıkları incelendiğinde ilkel yumurtalara dahi rastlanır. Erkek bebeklerin ise üreme organlarından testisleri oluşmaya başlar.
  • 20 haftalık hamilelikte en önemlisi ultrason ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 21 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.