close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 21 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 21. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 21 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 21. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 21 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

21 Haftalık Hamilelik

21 Haftalık Hamilelik

Önceki haftalarda hızla büyüyen ve gelişen bebeğinin cinsiyetini öğrenen anneler 21 haftalık hamilelik sürecine daha bir heyecanlı başlar. Elbette bebeğinizin büyümesinde de bu hafta için muz benzetmesi yapılır.

21 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi ve büyümesinde gözlemlenen hız biraz yavaşlamaya başlar. Bu durum bebeğin gelişiminde oluşan doğal bir süreçtir. Diğer yandan bebeğin kalp kaslarının çalışması da annelerin kan dolaşımındaki artışı etkiler. Özellikle gün boyu ayakta duran annelerin ayaklarında ve ayak bileklerinde bu nedenle ağrılar oluşur. Tüm bunlar 21 haftalık hamilelikte yaşanan değişimlerin vermiş olduğu etkilerdir.

21 Haftalık Hamilelikte Anne Değişimleri

21 haftalık hamilelik yaşayan annelerde, bebeğin büyümesinden ve gelişmesinden kaynaklı rahatsızlıklar görülebilir.

  • Anne karnındaki 21’inci haftasını dolduran bebek büyüklüğü ile annesinin birçok organını sıkıştırır. Önceki haftalarda büyüyen rahim, annenin midesini sıkıştırarak mide rahatsızlıkları oluşturmuştu bu hafta ise karın boşluğunda büyüyen uterusun, diyafram bölgesini sıkıştırır. Böylelikle annenin nefes almasında sorunlar meydana gelir. Örneğin bu dönemde annelerde nefes darlığı ve soluk soluğa kalma durumu yaşanır. Hamileliğin getirdiği normal bir süreçtir panik olmaya gerek yoktur.
  • Bebeğin ve annenin enerjisinin karşılanması için vitamin desteğinin yapılması gerekir. Özellikle 21 haftalık hamilelikte demir desteği alınabilir. Doktor kontrolü ile kendinize sağlıklı bir beslenme listesi hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve daha birçok bilgi için hamilelikte beslenme başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.
  • Diğer haftalarda olduğu gibi, 21’inci haftada da annede vajina akıntıları görülür. Hormonsal değişiklerin sebep olduğu bu akıntılar için beyaz ve hafif renkte olması sorun oluşturmaz. Fakat akıntılarınızın, yeşilimsi ya da koyu sarımsı bir rengi oluyorsa hatta çok yoğun kaşıntı yapıyorsa doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

21 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

21 haftalık hamilelikte bebeğin gelişmesi ile annenin bebekle iletişimi daha etkili olmaya da başlar. Örneğin tat alma duyusu 21’inci haftasında hızlı gelişim gösteren bebek, annesi ne yediyse hissetmeye başlar. Hatta bu tatların bebeğe sunulmasını sağlayan da plasenta içerisinde yer alan amniyotik sıvıdır. Bu nedenle 21 haftalık hamilelikle beraber annelerin yediklerini özen göstermeleri gerekir.

  • 21 haftalık hamilelikte bebek boy kilo hesaplamalarına göre, bebek kilosu 310 gr, 21 haftalık hamilelikte bebek boyu ise 26 cm civarındadır.
  • Bebeğiniz sizinle aynı tatları ve aynı sesleri duymaya başlar. Hatta sizi ağlarken ve gülerken dahi duyabilir.
  • Bebeğinizin böbrekleri daha verimli çalışmaya başlar. Örneğin bebeğiniz sizden aldığı sıvıların içerisindeki şekerleri böbrekleri aracılığıyla ayırt edebilir. Hatta bağırsaklarının çalışmasıyla da dışkıya dönüştürerek dışarıya atabilir.
  • Kol ve bacak uzaması önceki haftalara göre daha düzenli olarak ideal oranlarına ulaşır. Bu nedenle anneyi etkileyen, bebeğin kasılmaları da sonlanmış olur.
  • Bebeğin beyin gelişimi sayesinde 21’inci haftada beyni ile kasları arasında yer alan nöronlar bağlanmış bir durumda olur. Bundan hareketle de 21 haftalık hamilelikte bebeğin kıkırdak yapısı kemikleşmeye başlar.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 22 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.