close
close

Bu yazımızda neler var ?

Bu yazımızda, 24 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 24. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 24 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 24. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 24 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

24 Haftalık Hamilelik

24 Haftalık Hamilelik

Sabahları bebeğinizin tekmeleri ile uyandığınız 24 haftalık hamilelik sürecine hoş geldiniz. Hatta 24 haftadır karnınızda yer alan bebeğinizin boyutunu somutlaştırmak için mısır benzetmesini yapabiliriz.

24 haftalık hamilelik bebeğinizin, kazandığı boyut ve hareketlilik kabiliyetleri ile sizi uyandıracak kadar güçlü olduğu bir haftadır. Diğer yandan 24’üncü hafta anne karnındaki bebeğin 6 aylık sürecini tamamladığı bir haftadır. Doğuma 3 ay kalmış olmasının verdiği heyecanın yanında hızlanan gelişim de anne ve bebeğe yoğun etki eder.

24 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

24 haftalık hamilelikte bebek, anne karnındaki viabilite sınırına yaklaşır. Yani bebeğin annesine ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilir bir sınıra yaklaştığını gösterir. Bu durum daha çok erken doğumlarda görülür. Çünkü bu dönemde doğan bebekler her ne kadar anneye ihtiyaç duymadan yaşam sınırına ulaşmış olsa da gerekli solunum, vücut ısısı ve sindirim için desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bir bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve yaşamını tamamen kendisinin karşılaması için 3 ay daha anne karnında kalması gerekir. Bu önemli dönem dışında 24 haftalık hamilelikte bebekte görülen gelişimler de vardır. Ayrıca erken doğum hakkında daha fazla bilgi almak için erken doğum başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

  • Öncelikle büyüyen ve gelişen bebeğiniz 24 haftalık hamilelikte bebek kilosu 600 gr ağırlığa ve 24 haftalık hamilelikte bebek boyu 30 cm uzunluğa ulaşır. Böylelikle doğuma doğru gelişen bebek daha da yapılanmış olur.
  • 24’üncü haftanın verdiği gelişimler ile bebeğinizin yüzü daha net görünmeye başlar ve gerçek bir bebek görüntüsünü de elde etmeye devam eder.
  • Bebeğin ciğerleri ve ciğer damarları da hızla gelişir. Hatta bu süreçte doğan bebek olursa dış dünyada ciğerlerine sunulan suni destek ile nefes dahi alabilir.
  • Tekmelemelerle birlikte bebeğin, anne karnında daha düzenli hareketler ettiği de görülür. Bunun yanında 24 haftalık hamilelikte bebeğin hıçkırma refleksleri dahi meydana gelir.
  • Kalınlaşan yağ tabakası ile de cildinde şeffaflık görüntüsü azalan bebeğin pembemsi bir ten oluşumu başlar.

24 Haftalık Hamilelikte Anne Değişimleri

24 haftalık hamilelikte bebek gelişirken diğer yandan ise anne de rahatsızlıklar meydana çıkar.

  • Özellikle 24’üncü haftada en sık rastlanan rahatsızlık epulis gravidarum yani halk arasında bilinen adıyla diş eti rahatsızlığıdır. Daha çok dişler fırçalanırken ya da bazı besinlerin tüketilmesinde görülen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisidir. Normal seviyede görülen rahatsızlık kimi hamile annelerde daha şiddetli olabilir. Bunun sonucunda da diş etlerinde çekilme hatta diş dökülmeleri meydana gelir. Bu durumda doktor tedavisi mutlaka yapılmalıdır.
  • 24 haftalık hamilelikte annenin aldığı kilo ise yaklaşık olarak 7 kg ağırlığında olur.
  • Bu hafta oluşan rahatsızlıkların yanında annede değişimler de görülür. En önemli değişim ise annenin göğüslerinden süt gelmesidir. Böylece doğuma yaklaştıkça annenin göğüslerinde süt üretimi de yavaştan başlar.
  • Diğer yandan erken doğum riski de ilk defa 24 haftalık hamilelikte görülür.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 25 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.