close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 25 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 25. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 25 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 25. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 25 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

25 Haftalık Hamilelik

25 Haftalık Hamilelik

25 haftalık hamilelik ile birlikte bebeğiniz yedinci ayına giriş yapar. Böylelikle anne karnında büyüyen bebek için meşe palamudu benzetmesi uygun görülür.

25 haftalık hamilelikle bebeğin gelişen tat alma duyusu süt dişlerinin gelişimini de destekler. Genel olarak cildinde pembeleşme olsa da bebeğin cildinin ince yapısı tamamen kalınlaşmaz. Diğer yandan bebeğin ağırlığını taşımakta zorlanan anne için de pek çok değişimler meydan gelir.

25 Haftalık Hamilikte Bebek Gelişimi

Anne karnındaki altıncı ayını tamamlayan ve 25 haftalık hamilelikle birlikte yedinci ayına giren bebekte saçlarının uzadığı görülür. Saçların uzamasının yanında bebeğin vücudu yağ tutmaya ve yumuşak bir yapıya dönüşmeye başlar.

 • 25 haftalık hamilelikte bebek boyu 34 cm ve 25 haftalık hamilelikte bebek kilosu da 670 gr ağırlığında olur. Böylece bebek dış dünyaya daha da hazırlanmış bir durumdadır.
 • Daha önceki haftalarda gelişim gösteren ciğerler ise bu hafta içerisinde ilk solunuma hazırlanır.
 • Bebeğinizle aranızdaki göbek bağı ise daha da kalınlaşarak güçlü bir hale gelir. Bu durum aynı zamanda bebeğe aktarılan besin ve oksijenin bebekte daha yoğun olmasını sağlar. Bebek aldığı besinleri dışkıya dönüştürmesi için rahatça annesine aktarır.
 • 25 haftalık hamilelik sürecine kadar anne karnında yoğun hareketlilik gösteren bebek koordinasyonunu da geliştirir. Hatta gelişen koordinasyon ile birlikte ellerini sıkabilir ve de elleri ile ayaklarına dokunabilir. Tüm bu durumlarda ise anne bebeğini hissedebilir.
 • 25’inci haftada bebeğin ağız bölgesinde sinilerin oluştuğu görülür. Bu durum doğuma hazırlık gelişimidir. Çünkü bebeğin ağız yapısındaki bu gelişim doğduğu zaman annesini emmek için refleks olarak kullanır.
 • Diğer yandan bebeğin kemiklerinin gelişmesi de yine 25 haftalık hamilelikte devam eder.
 • Daha önceki haftalarda kapalı olan bürün delikleri bu hafta içerisinde açılmaya başlar.
 • 25’inci haftada bebeğin el ve ayaklarındaki gelişmeyle beraber dış dünyadaki herkesten ayırıcı parmak izleri de gelişir.

25 Haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

 25 haftalık hamilelikle beraber yedinci ayına giren annelerde yorgunluk hali etkisini gösterir. İlerleyen süreçlerde de yorgunluk hissinin yanında kendilerini ışığa karşı hassas hissederler.

 • 25 haftalık hamilelikte yaşanan ışığa karşı hassasiyet, bazı hamile annelerin gözlerinde kuruluğa neden olur. Bu durum çok rahatsız edici olduğunda doktorlar genellikle yapay gözyaşı damlalarını tavsiye ederler.
 • Tüm hamilelikte devam eden rahim büyümesi de 25’inci haftada annenin bacaklarında, el parmaklarında ve de belinde ağrıların oluşmasını tetikler.
 • Hamilelikte görülen kabızlık daha çok 25’inci haftada meydana gelir. Kabızlık rahatsızlıklarından biri olan hemoroit de yine bu hafta içerisinde hamile annelerde görülür. Özellikle daha önce bu rahatsızlığı yaşayan kadınların 25 haftalık hamilelik süreçlerinde dikkat etmeleri gerekir.
 • Diğer yandan erken doğum riskinin yoğun yaşandığı bu haftalarda hamile anneler spor ve egzersizlerini eksik etmemelidirler. Gerekli egzersizlerin nasıl yapılacağına dair daha fazla bilgi almak için hamilelikte egzersiz kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 26 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.