close
close

Bu yazımızda neler var ?

Bu yazımızda, 26 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır?  Preeklampsi nedir? Preeklampsi tedavisi nasıl olur? Hamileliğin 26. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 26 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 26. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 26 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

26 Haftalık Hamilelik

26 Haftalık Hamilelik

Doğuma yaklaştıkça anne karnında büyümeye devam eden bebeğin 26 haftalık hamilelik sürecinde boyutuna kabak benzetmesi yapılır.

Diğer haftalarda olduğu gibi 26 haftalık hamilelikte de bebeğin gelişimi kaldığı yerden devam eder. Doğumun yaklaşması ile birlikte kendini dış dünyaya hazırlayan bebeğin, 26’ıncı haftasında ciğerleri diğer haftalara göre oldukça hızlı gelişir. Elbette bebekteki gelişim kadar 26’ıncı haftanın anne üzerinde de etkisi vardır. .

26 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

 • Öncelikle 26 haftalık hamilelikte bebek kilosu 670 gr olurken 26 haftalık hamilelikte bebek boyu ise 36 cm uzunluğunda olmaktadır. Hatta uzunluğu içerisinde ayrıca popo ve baş uzunluğunu ele aldığımızda iki uzvunun toplamının 23 cm olduğunu da söyleyebiliriz.
 • 26 haftalık hamilelik sürecinde boyu ve kilosu gelişen bebeğin omurgası da gelişerek güç kazanır.
 • Önceki haftalarda yavaştan gelişmeye başlayan ciğerleri ise bu hafta içerisinde nefes almaya daha da yakınlaşmış olur.
 • Omurgasından güç alan bebek 26’ıncı haftasında kol ve bacak hareketlerini de geliştirerek annesinin daha çok hissetmesini sağlar.
 • Cildinin altında oluşan ve bebeğin derisinin şeffaflığını kapatan yağ tabakası daha da kalınlaşmaya başlar.
 • Gözleri için retina tabaklarının oluşması ile birlikte göz kapaklarını açıp kapatabildiğini de söyleyebiliriz. Aynı zamanda gözleri için gelişen bir diğer unsur da göz renkleridir. 26 haftalık hamilelikte bebek gelişiminin içinde göz rengi de oluşur.
 • Doğuma yaklaştıkça hareketlenen bebek rahimde kasılmalara sebep olur. Bu durum ise bebeğin doğuma hazırlık sürecinin bir etkisidir. Diğer yandan kasılmaların ve gerilmelerin artması ise erken doğumun habercisidir. Bu nedenle sık yaşanan kasılmalarda doktora kontrolü gerekir.

26 Haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

 • Bebeğin gelişimi ile birlikte 26 haftalık hamileliğin anne üzerindeki etkisi de kendini göstermeye başlar. Özelikle bu hafta annelerde tansiyon yükselmesi görülür. Hatta yüksek tansiyon sonucu oluşan Preeklampsi rahatsızlığı 26 ve 27’inci haftalarda kendini gösterir. Daha çok 27’inci haftada ortaya çıktığı görülse de kimi hamile annelerin, 26’ıncı haftalarda da yaşadığı gözlemlenmiştir. Önlem almak isteyen anneler için de Preeklampsi rahatsızlığının oluşmasında ortaya bazı semptomları sıralamak isteriz:

26 Haftalık Hamilelikte Annede Görülen Preeklampsi Rahatsızlığı Semptomları

 • Yüz bölgelerinde özellikle gözlerde, ayaklarda ve eklem bölgelerinde görülen şişlikler Preeklampsi rahatsızlığının en büyük semptomlarındandır.
 • Yoğun ve sürekli yaşanan baş ağrıları
 • Bulanık ya da çift görme sorunu
 • Karın bölgesinde yaşanan ağrı ve gerginlik
 • Kusma gibi semptomların görülmesinde kesinlikle doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

     Tüm bu semptomlar ve daha fazla bilgi için hamilelikte sağlık başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 • Diğer yandan 26 haftalık hamilelikte annelerin değişen vücutlarına adapte olmaları için spor ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Bu dönemlerde yapılan sporlar ve egzersizler, hem doğumda gerekli gücü verir hem de doğum sonrası kilo verişleri kolaylaştırır.
 • Egzersizler için günlük yürüyüşler ya da kısa süreli yüzmeler yapılabilir.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 27 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.