close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 27 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 27. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 27 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 27. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 27 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

27 Haftalık Hamilelik

27 Haftalık Hamilelik

27 haftalık hamilelik ile birlikte büyümesini annesiyle beraber dış dünyaya da hissettiren bebek, anne karnındaki boyutu ile de karnabahar’a benzetilir.

27 haftalık hamilelik ile birlikte hem anne için hem de bebek için son 3 aylık dönemin içerisine yaklaşıldığını söyleyebiliriz.  Bu haftalarda hareketliliği artan bebeğin tekmeleri anne için de bol ağrılı bir sürecin başladığını gösterir. Bu ağrılar daha çok vücudun bebeğe karşı sağladığı uyumun göstergesidir.

27 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

  • 27 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu ve boyu için de gelişim hızının devam ettiğini söylemeliyiz. 27 haftalık hamilelikte bebek boyu 37 cm uzunluğunda olurken 27 haftalık hamilelikte bebek kilosu ise 900 gr ağırlığında olur.
  • Bir diğer yandan bu hafta, bebeğinizin karakteristik özelliklerinin oturmasının başladığı dönemi temsil eder. Özellikle de yüzünün karakteristik özellikleri hemen hemen belirginleşir.
  • Gelişen ve çalışan vücut fonksiyonları için de ciğerleri ve bağışıklık sistemini söyleyebiliriz.
  • Bu gelişmelerden biri de bebeğin içerisinde yer aldığı plasentadadır. Özellikle bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmek için bebeğe antikor üretimi sağlar. Bebek için gerekli olan bu antikorlar doğumdan sonra da anne sütü ile devam ettirilir.
  • Önceki hafta bebekte gelişen göz retinaları bu hafta gelişimine devam eder. Hatta bebeğin gözleri ışığa karşı da hassaslaşır.
  • Tat alma duyusu gelişen bebek, plasenta içerisinde yer alan amniyon sıvısındaki tatları dahi ayırabilir.
  • Beyin yapısı da oldukça gelişen bebek, 27 haftalık hamilelikte gözlerini kapatıp açarak kendi uyku düzeninde devam eder ve parmaklarını emmeye başlar.

27 Haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

  • 27 haftalık hamilelikle birlikte anne rahminde büyüyen bebek annenin nefes alımlarında sorunlar yaşatır. Bu durumun en büyük etkeni de bebekle beraber büyüyen rahmin annenin diyaframını ve akciğerlerini sıkıştırmasıdır. Bu rahatsızlığın önüne geçmek için 27’inci haftaları itibariyle gün içerisinde annelerin başlarının altına yastık koyarak nefes egzersizleri yapmalarını tavsiye ederiz. Nasıl nefes egzersizi yapacağınıza dair daha fazla bilgi edinmek için hamilelikte nefes egzersizleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Doğumun yaklaşması ile birlikte annelerde hormon artışları da görülür. Bu nedenle 27 haftalık hamilelikte annelerin cilt rahatsızlığı yaşadığı olur. Hormonlardan kaynaklanan yüksek pigmentasyon, halk arasından bilinen adıyla doğum lekeleri görülür. Bu lekelenmeler doğuma kadar devam etse de doğum sonrası geçeceği için endişe edilmesine gerek yoktur. Bu durumdan çok rahatsız olan anneler için güneşten uzak durulmasını tavsiye ederiz.
  • 27 haftalık hamileliğin anne üzerindeki etkisinden biri de bacak kramplarıdır. Daha çok bacak krampları olarak görülse de devamında karıncalanma, gerginlik ve kasılmaların yaşandığı ‘huzursuz bacak sendromu’ meydana gelir. Tüm bu rahatsızlıkların temelinde bebeğin ağırlığı, hormonlar ve hamilelikte alınan kilolar vardır. Bu durum için annelere verebileceğiniz tavsiyeler ise demir vitamini takviyesi, yogalı egzersizler, ılık duş ve istirahatlardır. Genel hamilelik rahatsızlığı olduğu gibi şiddeti arttığında da doktor muayenesine gidilmesi gerekir.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 28 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.