close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 3 haftalık hamilelikte neler olur?  3 haftalık hamilelikte bebek oluşur mu?  3 haftalık hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?  3 haftalık hamilelik belirtilerinde neler bulunur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 3 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

3 Haftalık Hamilelik

3 Haftalık Hamilelik

Tebrikler sevgili anne adayımız, artık sizin için gebe diyebiliriz, içinizde minik bir canın yeşerdiği haftaya girdiniz. Şu an karnınızda pek çok değişim meydana geliyor, bebeğiniz küçük bir hücre topu halinde ve hızla büyümeye başlıyor.

3.haftada hala hamile olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Ancak bu haftadan itibaren vücudunuz size hamilelik belirtilerini vermeye başlıyor. Bu belirtileri aşağıda sizin için sıralıyoruz:

  • İlk haftalarda anne adaylarının en büyük şikâyeti hafif mide bulantısı ve halsizliktir. Mide bulantısının yanında yemek konularına karşı da hassaslaşabilirsiniz. Ayrıca vücudunuz hamilelik sürecine alışık olmadığı için sık sık yorgun düşüp uyku ihtiyacı duyabilirsiniz.
  • Anne adaylarının en sık karşılaştıkları belirtilerden birisi de sık idrara çıkma durumdur.
  • Bazı anne adayları hamileliklerinin ilk haftasında karınlarında hafif ağrı ve kramplar hissettiklerini de söylerler.
  • İlk haftalarda anne adayının yaşadığı ağrı ve kramplar döllenen yumurtadan kaynaklanır. Bazı anne adayları bu ağrıları hiç hissetmez ama bazıları da ağır hissedebilirler. Bu ağrılar hamilelik boyunca az veya çok yaşanacaktır. Çünkü rahim bağlarının gevşemesi ve rahmin büyümesi de ağrılara sebep olabilmektedir. Anne adaylarına ayrıca hatırlatmak gerekir ki hamilelik sürecinde ilk aylarda yaşanabilen kasılmaya benzer ağrılar ve kanama, hamilelikte düşük habercisi olabilir. Hamilelik esnasında herhangi bir kanama olması durumunda vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir.
  • Hamileliğin en büyük belirtisi adet gecikmesidir. Bu haftada bir adet gecikmesi yaşıyorsanız evde kendiniz idrar testi yapabilirsiniz. Testiniz yüksek ihtimalle pozitif çıkacaktır. Hamilelik testinin pozitif çıkmasının sebebi vücudunuzda HCG hormonunun artmış olmasıdır. Testiniz pozitif çıktıktan sonra yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına gitmek olacaktır. Eğer nasıl test yapacağınıza dair daha çok bilgi edinmek isterseniz hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

3 Haftalık Hamilelikte Anne Adayının Beslenmesi

Hamileliğin başlangıcından itibaren tükettiğiniz tüm besinler bebeğinizin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle tüketilen besinlere dikkat etmenizde fayda olacaktır. Kalsiyum almaya ayrıca özen göstermelisiniz ki bu sayede bebeğinizin kemik gelişimine faydanız olacaktır. Folik asit ihtiyacınızı da karşılamanız için folik asit içeriği fazla olan yiyecekler tüketmenin gerekmektedir. Aynı şekilde demir ihtiyacınız da artık fazlası ile artmış bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarınızı da karşılayarak kan üretiminizi arttırmış olursunuz. Kan değerlerinize bakarak doktorunuz size ayrıca vitamin, folik asit ve demir takviyesi verebilir. Tüm bu beslenmelere dikkat ederken hamilelikte alacağınız kiloya dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelikte ideal kilonuzu öğrenmek için hamilelikte kilo alımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Annelerin 3 Haftalık Hamilelikte Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelikte özellikle ilk haftalar anne ve bebek için çok önemlidir. Bu aylarda anne hem kendi hem de bebeğinin sağlığını düşünerek yaşamını devam ettirmelidir. Özellikle ağır kaldırmamalısınız ve ani hareketlerden, koşmaktan, sinirlenmekten ve sizi gerecek durumlardan uzak kalmaya dikkat etmelisiniz. Zararlı sayılabilecek besinlerden, alkol ve sigaradan hamileliğiniz ve emzirme döneminiz boyunca uzak kalmalısınız. Bunun yanında kuaföre de bir süre veda edebilirsiniz. Saç boyatırken kullanılan kimyasallar ve kuaförde kullanılan daha pek çok kimyasal nefes alırken solunum yolu ile vücudunuza girerek sizi de bebeğinizi de olumsuz etkileyebilmektedir. Bir sonraki hafta sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 4 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.