close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 30 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 30 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 30. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 30 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

30 Haftalık Hamilelik

30 Haftalık Hamilelik

30 haftalık hamilelik ile birlikte son aylarına yaklaşan anne ve bebek her geçen gün doğuma daha da hazır hale gelirler. Diğer yandan anne karnında büyümeye devam eden bebek ise lahana’ya benzetilir.  

30 haftalık hamilelikte bebek için özellikle dış dünyaya hazırlıklar şekillenmeye başlar. Bu duruma örnek olarak bebeğin cildinde görülen Lanugo adındaki tüyler yavaşça kaybolması gösterilir. Tüylerin kaybolması ile birlikte derinin kalınlaştığı da görülür. Diğer yandan 30 haftalık hamileliğin anne üzerinde de hormonsal değişimleri arttırdığı ve kasılmaları oluşturduğu görülür.

30 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

 • 30 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu ve boyu kaldığı yerden hızla ilerlemeye devam eder. 30 haftalık hamilelikte bebek kilosu 3 kg olurken 30 haftalık hamilelikte bebek boyu ise 40 cm uzunluğunda olmaktadır.
 • Bebeğin vücudunda Lanugo tüyleri kaybolmaya başlarken tırnakları da oluşumunu tamamlayarak belirginleşmeye başlar.
 • Beyin ve akciğer gelişimleri de diğer haftalardaki gibi 30’uncu haftasında devam eder.
 • Beyin 30’uncu haftaya kadar düz ve şekilsiz iken 30 haftalık hamilelikle birlikte beyinde çukurlar ve karakteristik oluklar şekillenmeye başlar.
 • 30’uncu haftada bebeğin vücut ısısı da belli bir derecede beyin ile yağ hücrelerini düzenler.
 • Bebeğin kemik ilikleri oluşumunu tamamlayarak alyuvar hücrelerinin de üretilmesini başlatır.
 • Alyuvar hücrelerinin üretilmesi aynı zamanda doğumun yaklaştığının da belirtisidir. Çünkü bebek dış dünyaya geldikten sonra gelişimini sağlamak için bu hücrelere ihtiyaç duymaktadır.
 • Rahim içi daha çok karanlık olarak bilinse de annenin bulunduğu ortama göre içeriye ışık geçirir. Bu nedenle de bebek annenin bulunduğu ortama göre bu ışıkları hissedebilir. Yani bebek karanlık ve aydınlık ayrımı yapmaya 30’uncu haftada başlar.
 • Daha önceki haftalarda erkek bebeklerin testisleri torbaya inmeye hazırlanırken bu haftada neredeyse inmiş durumdadır.
 • Aynı zamanda 30 haftalık hamilelikte bebeklerin aldığı kilolar doğum kilosunun üçte ikisinin tamamlandığını gösterir. Anne karnında bebeğe kilo aldırmak için ipuçları ve güzel bilgilerle dolu anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

30 Haftalık Hamileliğin Anneler Üzerindeki Etkisi

 • 30 haftalık hamilelikte annelerde, tıpkı diğer haftalarda olduğu gibi yorgunluk ve de halsizlik artarak devam etmektedir. Bununla birlikte annelerin yaşadığı halsizlik ve yorgunluk çok fazla uyku problemi yaşamlarına da sebep olur.
 • Anne karnında büyümeye başlayan bebek annenin ağırlaşmasına sebep olur. Bununla beraber ağırlaşan anneler 30’uncu haftasında denge problemi yaşarlar. Denge problemini meydana getiren bir diğer unsur da hamilelikte artan hormonların annelerin bağ dokularında zayıflık oluşturmasıdır. Zayıflayan bağ dokuları ise eklemleri güçsüz kılarak dengede durmayı zorlaştırır.
 • Hormonlar hamilelik döneminde artarak pek çok rahatsızlığı tetiklediği gibi annelerin ruh sağlığında da dengesizlik yaşatır. Ruh hallerinde çok neşeli ya da çok mutsuz ani çıkışlar ve de düşüşler oluşabilir.
 • Doğumun yaklaşması ile birçok düşünceye ve endişeye kapılan annelerin 30 haftalık hamileliklerinde yoğun stres yaşadığı da gözlemlenmiştir. Stresler ile nasıl baş edeceğinize dair hamilelik psikolojisi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 31 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.