close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 32 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 32. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 32 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 32. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 32 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

32 Haftalık Hamilelik

32 Haftalık Hamilelik

32 haftalık hamilelikte gelişimi devam eden bebeğin cildi kalınlaşarak kırmızıdan pembe bir renge dönüşür. Diğer yandan büyümesi devam eden bebeğin büyüklüğüne benzer olarak Çin Lahanası örnek gösterilir.

32 haftalık hamilelikte hareket yapısını hissettiğiniz bebeğiniz için endişe etmenize gerek yoktur. Bu dönemde hareketliliğini annesine hissettiren bebek sağlıklı bir yapıda olduğunu gösterir. Hatta bebeğinizin harekeliliğini takip ederek tekmelerini dahi sayabilirsiniz.

32 haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

  • 32 haftalık hamilelikte bebeğin artan hareketliliğine uyum sağlamak için annenin kan değerlerinin yüksek olması gerekir. Kan değerlerinin yüzde ellisi ise bu hafta içerisinde annelerin vücutlarında temin edilir.
  • 32 haftalık hamilelikte annelerin yaşadığı en büyük rahatsızlık ise bel ve sırt ağrılarıdır. Bu rahatsızlığı tetikleyen durumlar ise hamileliğe bağlı kilo artışı ve bebeğin büyümesine bağlı hareketliliğidir. Aynı zamanda bel ve sırt ağrıları diğer haftalardan artarak devam ettiği gibi aniden de oluşabilir. Artarak devam etmesi normal hamilelik sürecinin bir etkisi olurken aniden oluşan ağrılar erken doğumun habercisidir. Bu nedenle hemen doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.
  • Önceki hafta etkisini yoğun gösteren denge problemi 32’inci haftada devam eder. Bu nedenle annelerin çok sık ayakta kalmaması tavsiye edilir.
  • Diğer haftalarla birlikte 32’inci haftada da annelerin kaslarında gevşeme olur. Hatta kas gevşemesine bağlı olarak Braxton Hicks adlı doğum öncesi sancılar da sık yaşanmaya başlar. Tıpkı doğum kasılmalarına benzeyen bu sancılarla anneler adeta doğum öncesi prova olmaktadır. Genellikle 15-20 saniye arası süren bu kasılmalar kasıkların üst bölgesinden başlayarak ayaklara doğru iner.
  • 32 haftalık hamilelikte başlayıp doğuma kadar süren pek çok sancılar görülür. Annelerin bu sancıları doğum sancılarından, özellikle erken doğum sancılarından ayırabilmesi için bazı alternatifler vardır. Öncellikle yatarken gelen sancılarınız için pozisyon değiştirmeniz sancıyı hafifletiyorsa ya da ayakta gelen sancıların yürüyüş yaptığınızda azaldığını gözlemliyorsanız, doğum sancısı olmadığını anlayabilirsiniz.

32 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

  • 32 haftalık hamilelikte bebeğin kilo ve boyunda orantılı ilerleme vardır. Özellikle bebeğin boyu önceki haftaya göre bu hafta 1 cm daha uzayarak 42 cm uzunluğuna ulaşır. Diğer yandan kilosu içinse artışın devam ettiğini 1.6 kg ağırlığına ulaştığını söyleyerek belirtebiliriz.
  • Aynı zamanda 32’inci haftada bebeklerin sindirim sitemlerindeki organları ve ciğerleri dışında diğer tüm organları gelişimini tamamlamış durumdadır.
  • Daha önceki aylarda kafasını hareket ettiren bebek 32 haftalık hamilelikte ayaklarını tutarak parmaklarını dahi emebilirler.
  • Cildindeki ilk tüylerini döken bebekler yeni çıkan tüyleri (kirpikleri, saçları ve kaşları) ile birlikte yüzlerini daha da belirginleştirirler. Hatta pek çok yüz mimiklerini de yapabilirler.
  • Yine daha önceki haftalarda edindikleri, nefes alma, çiğneme, sindirme ve yutma kazanımları 32’inci haftada görev haline gelmiş olur.