close
close

Bu yazımızda neler var ?

Bu yazımızda, 33 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 33. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 33 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 33. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 33 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

33 Haftalık Hamilelik

33 Haftalık Hamilelik

33 haftalık hamilelikle birlikte anneler ve bebekler hamileliğin sekizinci ayına giriş yaparlar. Büyümesi kaldığı yerden devam eden bebeklerin büyüklüğü ise ananas ile benzerlik gösterir.

33 haftalık hamilelik süreci ile hamileliğinin son iki ayını yaşayan anne ve bebek için doğum zilleri çalmaya başlar. Hem bebeğin dış dünyaya hazırlanma sürecinde bir artış olurken hem de annenin doğuma hazırlanışında psikolojik ve bedensel hızlanma olur.

33 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

 • 33 haftalık hamilelikte bebeğin boyunda hızlı uzamalar başlar. Öyle ki, önceki haftalarda 1 cm uzayan bebek bu hafta içerisinde 2 cm uzayarak 44 cm uzunluğuna ulaşır. Diğer yandan kilosunda da artışlar devam eder ve 1.85 kg ağırlığa ulaşır.
 • Anne karnındaki gelişimini hızlandıran bebek 33’üncü haftası ile birlikte rahatlıkla duyabilir, görebilir ve de hissedebilir bir yapıya sahip oluyor.
 • Görme duyusundaki gelişmeleri için rahim içine sızan ışıkları algılayabilmesi dışında gözbebeklerinin büyüyüp küçüldüğünü de söyleyebiliriz.
 • Sindirim sistemindeki tüm organlar tam olarak gelişimi tamamlamış olmasa da bağışıklık sistemi güçlü bir yapıya ulaşır.
 • İskelet yapısı ve de kemikleri geliştiği gibi cildindeki buruşukluğun da azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Bebeğin kemikleri sertleşmeye başlamış olsa da kafatası kemikleri tam olarak birbiri ile kaynamış durumda değildir. Kafatası kemiklerinin bu durumu bir sağlık sorunu olmaktan çok doğumda kolaylık oluşturmak için kıkırdak yapıda kalır.

33 Haftalık Hamileliğin Anne Üzerindeki Etkisi

 • 33 haftalık hamilelikte ağırlaşan bedeni taşımakta ve de yürümekte zorlanan annelerin pek çok hareketliliği de kısıtlanmış olur. Denge sorunu da yaşayan anneler için dikkatli ve yavaş hareket etmeleri tavsiye edilir.
 • Hamileliğe bağlı şişkinliklerden dolayı annelerin el ve bilek bölgelerinde uyuşmalar yaşanır. Bununla birlikte vücudun bazı bölgelerinde ise su toplama ve ödem oluşma durumu olur. Uyuşmaların ve şişkinliklerin ağrı yapmaması için aksesuar kullanımı (bileklik, yüzük, kolye gibi) 33 haftalık hamilelikte tavsiye edilmez. Doğum sonrasında ödemlerinizden kurtulma ipuçlarını verdiğimiz doğum sonrası ödem nasıl atılır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
 • Diğer yandan bilgisayar klavyesi kullanan ya da kalem benzeri aletleri kullanan annelerin özellikle hamileliğin son aylarına geldikleri 33’üncü haftada bu işlerine ara vermeleri ya da daha az kullanmaya özen göstermeleri gerekir. Bilekleri açma ve germe hareketleri ile de kendilerini rahatlatabilirler.
 • Bebeğin mesaneye yaptığı baskıdan dolayı annede sıklaşan tuvalet ihtiyacının yanında mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlar da meydana gelir. Bu durumda da annenin çok düzenli ve yeterli miktarda beslenmelidir.
 • Diğer yandan yaklaşan doğum heyecanı annelerde strese yol açmaktadır. 33’üncü haftasında ve sonrasında psikolojik sorun yaşamamak adına annelerin rahatlaması çok önemlidir. Annenin kendini yıpratacak ve korkuya yol açacak düşüncelerden uzak durması gerekir. 33 haftalık hamilelikte annenin olabildiğince rahatlatıcı ve olumlu düşüncelerle kendini doğuma hazırlamalıdır.