close
close

Bu yazımızda neler var ?

Bu yazımızda, 35 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin 35. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 35 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve bebek boyu ne kadar artar? Hamileliğin 35. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 35 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

35 Haftalık Hamilelik

35 Haftalık Hamilelik

35 haftalık hamilelikle birlikte erken doğum sancılarınızın başladığı bir haftaya giriş yaparsınız. Erken doğum sancılarını başlatacak kadar büyüyen ve gelişen bebek ise kış kavunu büyüklüğü ile benzerlik gösterir.

35 haftalık hamilelikte her ne kadar erken doğum sancıları hissetseniz de doktorunuz doğumu başlatmaz. Büyüklüğü ve gelişimi hızlanmış olsa da bebek bu dönemde dünyaya geldiğinde tam anlamıyla kendini geliştiremez. Dış dünyadan desteğe ve özel bakıma ihtiyacı duyar. Bu nedenle bu sancılar anne için de bebek için de 35 haftalık hamilelikte doğum provası niteliğinde kalır.

35 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

 • 35 haftalık hamilelik ile birlikte doğuma çok yaklaşan bebek boy kilo hesaplamalarına göre, bebek kilo olarak 2.4 kg ağırlığa ulaşır. Diğer yandan hamileliğin 35’inci haftasında bebeğin boyu ise 45 cm uzunluğunda olur.
 • Gelişen ve hızla büyüyen bebek ihtiyacı olan pek çok şeyi anneden temin eder. Bu nedenle annenin vücudu gerekli ihtiyaçları yerine getirmeye çalışır.
 • Bebek doğum öncesi Fetal pozisyonunu alır. Pozisyonu alması normal ve sorunsuz bir doğumun oluşabilmesi için bebeğin hazırlandığını temsil eder.
 • Bebeğin doğum öncesi aldığı pozisyonlarda çok hareketli bir şekilde dönüşler yaptığı, kıvrıldığı hissedilir. Hatta bu hareketler bebek tarafından o kadar yoğun yapılır ki annenin karın yüzeyinden rahatlıkla görülebilir.
 • Önceki haftalarda oluşumu diğer organlara göre geriden gelen ciğer ve sindirim sistemi organları 35 haftalık hamilelikte hız kazanarak son hazırlığına ulaşır.

35 Haftalık Hamilelikte Anne Değişimleri

 • 35 haftalık hamilelikle birlikte anne tüm yaşantısında ağırlık kaldırarak harekete ediyormuş hissi yaşar. Bebeğin ağırlığı annenin günlük pek çok rutininde zorluklar oluşturur.
 • Maddi olarak bebeğin ağırlığı ile mücadele eden anne diğer yandan manevi sorunları ile de mücadele etmeye çalışır. Doğum düşüncesi, anne olma düşüncesi derken pek çok psikolojik düşünceyi kendine olumsuzluk olarak yansıtır. Bu durum da hamile annenin ruhsal yapısını kötü anlamda etkiler.
 • Olabildiğince sakinleşmek ve olumlu düşüncelerle ruh halini yatıştırmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkiler. 35 haftalık hamilelik sürecinde özellikle yoğa, yürüyüş ve egzersiz yapmak anneyi rahatlatır. Elbette bu hareketler de kendini yormayacak ve doğuma güç toplayacak şekilde kontrollü yapılmalıdır.
 • Rahim büyüyerek hem kendini hem de karın bölgesini kaburgalara doğru sıkıştırır. Aynı zamanda rahim 35 haftalık hamilelikte daha da genişlediği için pek çok organı da sıkıştırır. Tüm bu sıkışmalar ise annenin çok sık tuvalete gitmesine ve kasılmalar yaşamasına sebep olur.
 • Doğumun yaklaşması ile bebeğine çok fazla enerji veren anne bu hafta içerisinde demir takviyesi de almalıdır.
 • 35 haftalık hamileliğin anne üzerindeki etkilerinden biri de strese bağlı rüya görmeleridir. Genellikle kötü düşüncelerin ve stersin bilinçaltında meydana getirdiği olumsuzluklar annenin rüyasında kâbus olarak görmesine yol açar.