close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileliğin 5. Haftasında belirtiler nelerdir?  Hamileliğin 5. haftasında bebek ne kadar büyür? Hamilelik 5. Haftasında bebek neler yapar? Hamileleliğin 5. haftasında beslenme nasıl olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 5 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

5 Haftalık Hamilelik

5 Haftalık Hamilelik

5 haftalık gebelik periyodu hamileliğin kesinleştiği haftadır. Evde hazır test kitleriyle yapılan testlerin kesin sonuç vereceği bu dönemde erken hamilelik belirtileri de başlamaktadır. Yorgunluk, bulantı, göğüs hassasiyeti, adet geçilmesi gibi belirtilerin görüldüğü bu haftada testler %90 kesin sonuç verecektir.

Bebeğiniz bu dönemde çok küçüktür, bir portakal çekirdeği boyutundadır. Çok küçük olduğu için ultrasonda görülmez. Ultrason muayenesinde gebelik kesesi içerisinde bebeğe kan akımını sağlayan ve yolk sak denilen bir kese yapısı daha görülüyorsa hamilelik onaylanır. Boş gebeliklerde bu yapı görülmez.

5 Haftalık Hamilelikte Bebeğinize Neler Oluyor?

Gebeliğinizin 5. Haftasına girdiğiniz zaman ikinci gebelik ayına da girmiş olursunuz. Bebeğinizin gelişimi oluşacak olan organ ve dokulara hazırlık yapıyor. Bu arada bebeğinizin kalbi oluşmuş durumdadır ancak ultrasonda kalp atışlarının fark edilebilmesi için biraz daha beklemek gereklidir.

Bebeğinizin çok küçük olmasına rağmen gelişimi son derece hızlı bir şekilde devam eder. Anne karnında ince bir tüp görüntüsünde olan bebeğiniz amniyon kesesinin içerisinde büyümeye devam edecektir. Hamileliğiniz 5 haftaya ilerlediğinde ona oksijen ve besin sağlayan yolk sak adı verilen ilkel plesanta ve göbek bağı da oluşmuştur.

5 haftalık gebelikte embriyo dış, orta ve iç tabaka olmak üzere 3 tabakaya sahiptir. Ektoderm denilen en dıştaki tabakadan sinir sistemi, bağ dokusu, beyin, omurilik, kulak ve göz oluşur. Bu tabakadan ayrıca seri, saç, tırnak, ter bezleri ve diş mineleri de oluşmaktadır. Orta tabakadan yani mezoderm katmanından dolaşım sistemi, kalp, kaslar, kemikler, deri altı dokular, üreme organları gelişir. Endoderm adlı iç tabakadan ise akciğer, mesane, bağırsak, böbrek gibi organlar ortaya çıkar.

Yani bebeğinizin organlarının temeli bu haftada atılır gelişim yerleri 5. haftada ortaya çıkar. 

5 Haftalık Gebeliğin Belirtileri

Gebelik 5 haftalık olduğunda ilk hamilelik belirtileri de görülmeye başlayacaktır. Erken hamilelik belirtilerinin görüldüğü bu dönemde hormon değişimleri hızla devam eder, gebelikte salgılanan hormonların salınımı yükselmiştir. Bu hormonların etkisi ile gebeliğin en bilinen belirtisi olan adet durması yaşanır. Bebek planlamayan çoğu kadın bunu adet düzensizliği olarak algılar. Bu dönemde oluşan beyaz vajinal akıntılar bir diğer belirtidir. Bu akıntıların görevi vajinayı temizleyerek buradan gelebilecek olası enfeksiyonların bebeğe ulaşmasını engellemektir. 

5 haftalık hamile olan bir kadın kendisini sürekli olarak yorgun ve bitkin hissedecektir. Sürekli bir uyuma isteği hisseden anne adayı bunun kan değerlerinin düşmesinden kaynaklandığını düşünebilir.  

Bebek 5 haftalık olduğunda hormonların da etkisi ile hafif ya da şiddetli mide bulantıları yaşanabilir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyan anne adayının göğüslerinde hassasiyet artacaktır. Hassasiyetin yanı sıra göğüslerde hafif ağrının eşlik ettiği sertleşmeler oluşur.

Koku hassasiyeti, yiyeceklerden tiksinme, ağızda metalik tat, tükürük salgısında artış gibi diğer belirtiler de bu haftadan sonra başlamaktadır. Eğer hamileyseniz ve belirtileri taşımıyorsanız hamileyim ama belirtileri taşımıyorum başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bir sonraki haftada sizi neler bekliyor merak ediyorsanız 6 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.