close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileliğin 6. Haftasında belirtiler nelerdir? Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 6 haftalık hamilelikte anne kilosu ne kadar artar? Hamileliğin 6. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 6 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

6 Haftalık Hamilelik

6 Haftalık Hamilelik

6 haftalık gebelikte bebeğiniz ultrasonda görülebilecek kadar büyümüş olmaktadır. Bir nar çekirdeği boyutuna erişen bebeğinizin kalp atışlarını da duyabilir ve psikolojik olarak hamileliği iyice benimseyebilirsiniz.

Belirtilerin kendini iyice göstermeye başlaması, fiziksel ve ruhsal değişimler sizi zorlamaya başlasa da bir bebeğin verdiği heyecan ve mutluluk tüm bunlara değer olduğunu düşünmenizi sağlayacaktır.    

Mide bulantıları, uyku ve ani gelen yorgunluk hissi bu hafta da devam edecektir. Ayrıca bu hafta hormonal değişimlerden dolayı psikolojinizde de birtakım değişimler olacaktır. Bebeğin hayatınıza getireceği değişimler, yaşayacağınız hamilelik süreci hakkındaki bilinmezlikler gibi konular kafanızı karıştırabilir bu tür konuları eşinizle konuşup onun desteğiyle ya da bir uzmandan yardım alarak aşabilirsiniz.

6 Haftalık Hamilelik Bebek Gelişimi

Gebeliğinizin 6. haftasına girdiğinizde bebeğinizin ağzı, burnu şekillenmeye başlar. Göz ve burun delikleri, kulakları oluşmaya başlayan bebeğin kol ve bacak çıkıntıları da bu haftada oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca çene kemikleri, çenesi ve yanakları da gelişmeye başlar.

Bebeğinizin 5 haftalıkken atmaya başlayan kalbi artık dakikada 100-160 kez atmaktadır. Bu normal bir insanın kalp atışının iki katıdır. Kalp atışı ultrason muayenesinde belli olacak hale gelmiştir ve bu kadar hızlı olmasının nedeni gelişim için gerekli kanı pompalayabilmektir. Kalp nerdeyse bütün vücudu kaplayacak büyüklüktedir.  

Nar çekirdeği büyüklüğündeki bebeğinizin kanı vücudunda dolaşmaktadır ve bağırsakları oluşmaya başlamıştır. Ciğerlerini oluşturacak olan tomurcuklar belirmeye başlarken hipofiz bezi, beyin, kemik ve kas gibi yapılar da büyümeye ve şekillenmeye devam eder. Bu haftada bebeğin beyin dalgaları da kaydedilebilir hale gelmiştir.

6 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişimler

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz her saniye gelişmeye devam eder ve bu anne vücudunda da bir takım değişiklikler olmasına sebebiyet vermeye devam edecektir.

Bu değişimlerle anne de doğuma hazırlanmaya çalışılır. 6 haftalık hamilelerde kilo alma ya da tam tersi kilo verme durumu gözlenir. Beslenmesine dikkat etmeyen annelerin kilo vermeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur, sağlıklı beslenen anne adayları ise az da olsa bir miktar kilo alacaktır.  

  • Mide bulantısı bu hafta da devam eder. Hatta bu bulantılar kusmaya neden olabilir. Özellikle sabah görülen bu bulantılar 13-14 haftaya kadar sürebilmektedir.
  • Midede yanma, hazımsızlık, kaynama hissi gibi rahatsız edici durumlar bu haftada başlar ve ilerleyen dönemlerde biraz daha artar. Rahim büyüdükçe mideye baskı uygular bu da yanmalara sebep olur.
  • Bu yanmaları azaltabilmek için beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. 3 öğün yerine az ve sık yemek, aç kalmamak büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca beslenme bebeğin sağlıklı gelişimi içinde oldukça önemlidir.
  • İlk defa anne olacak kadınların göbekleri hiç çıkmayacaktır fiziksel olarak fazla bir değişim olmasa da bel hafif kalınlaşmaya başlayacaktır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bir miktar göbek çıkıntısı oluşabilir.

Fiziki değişimlerin yanı sıra ruhsal dünyanızda da kamaşalar yaşamaya başlayacağınız bu haftada ani değişimler yaşamanız oldukça normaldir. Ruhsal olarak kendinizi dengesiz hissedebilirsiniz bunun nedeni çalışmaya devam eden hormonlarınızdır. Ruhsal durumunuzu kontrol etmek için hamilelikte psikoloji nasıl olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bir sonraki hafta bebeğinizi ve sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 7 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.