close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileliğin 8. Haftasında belirtiler nelerdir? 8 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz? Hamileliğin 8. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 8 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve boyu ne kadar artar? Hamileliğin 8. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 8 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

8 Haftalık Hamilelik

8 Haftalık Hamilelik

Gebeliğiniz hızlı bir şekilde ilerlerken bu hafta bebeğiniz bir böğürtlen büyüklüğüne ulaşmış oluyor. Bebeğinizin Latince de ‘genç olan’ anlamına gelen fetüs olarak adlandırılmaya başlandığı 8. haftalık hamilelik döneminde bebek boyu bir santimi geçmiş oluyor.

Bu hafta çinko takviyesine başlamak hücre yapımı, bölünmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Mısır, kırmızı et, hindi eti, tam buğday ekmeği ve tahıllar, kuruyemiş, süt ve yumurtadan doğal çinko takviyesi alabilirsiniz.    

8 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

Rahim içerisinde bulunan kesede sıvı oluşmaya başlar ve bebeğinizin organları hızlı bir şekilde gelişmeye bu hafta da devam eder. Bebeğinizin kalp atışlarını rahat bir şekilde duyabileceğiniz 8 haftalık bebek gelişimi döneminde ayrıca gözleri ağzı ve burnu daha da seçilebilir hale gelmiş olur.

Göz kapakları gelişmeye bu hafta başlar ancak yapışık durumdadır.

Kemiklerin şekillenmeye ve bağlantı noktaları oluşmaya başladığı 8. haftada süt dişlerinin uçları da şekillenir.

Parmak izlerinin oluştuğu bu dönemde bebeğinizin minik hareketlenmeleri de başlar ancak hissedilebilecek kadar güçlü halde değildir.

Bebeğinizin tüm organları gelişmeye devam ederken kalp kapakçıkları ve havanın boğazdan akciğere geçişini sağlayan kanallar da oluşmaya bu haftada başlamaktadır.

8 Haftalık Hamilelik Belirtileri 

Sabah bulantılarının devam edeceği bu haftada diğer 8 haftalık hamilelik belirtileri de görülmeye başlanacaktır. Bulantılar be halsizlik gibi daha önceden başlayan belirtilerin yanı sıra bu hafta kasık ağrısı, kramplar ve karın ve bel ağrısı yaşamaya başlamanız normaldir. Bu ağrıları hissettiğinizde panik olmayın, rahimin büyümesi genişlemesi için kasılıp esnemesinden kaynaklanan ağrılardır.

8. hafta gebelikte saçlarınız daha canlanmaya ve rengi koyulaşmaya başlar ayrıca ciltte de koyulaşma görülebilir.

Halk arasında aşerme denilen durum bu hafta bazı kadınlar için farklı bir boyuta ulaşabilir. Tebeşir, kum, toprak, çamur gibi yenilemeyecek şeylere aşeren anne adayları olabilir. Buna pika adı verilir. Eğer böyle bir surum yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir çünkü bu durumun vitamin ve mineral eksikliği kaynaklı olduğu düşünülür.

Bebeğinizin büyümesi ile rahim büyüdükçe idrar kesesine de baskı yaptığı için tuvalete çıkma sıklığınız da artacaktır.  

Hamilelik sürecinde yaşanan belirtiler her annede farklı olabilir bu nedenle başka bir anne adayının ağrısı ya da halsizliği yokken neden benim ağrım var şeklinde kaygılanmanıza gerek yoktur. 

Bel ağrıları düşük yapma riskini hatırlatabilir ancak herhangi bir kanama, anormal akıntı ve çok şiddetli sancı hali yaşamıyorsanız bu konuda endişelenmeyin.  Hamilelikte kanama yaşamak normal olarak görülebilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için hamilelikte kanama olur mu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca psikolojik olarak hecen hafta hamile olduğunuzdan eminken bu hafta bunun hayal mi gerçek mi olduğunu sorgulama durumunuz olabilir, bu da tüm endişeleriniz gibi psikolojik bir durumdur, geçicidir.

Oluşan mide bulantıları için tuzlu krakerlerden destek alabilirsiniz. Beslenmenize her zaman olduğu gibi bu haftada çok dikkat etmeli ve bol su tüketmelisiniz. Su tüketiminin hamilelikte ne kadar yararlı olduğunu öğrenmek için hamilelikte su içmenin faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.