close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 9 haftalık hamilelikte neler yemelisiniz? 9 haftalık hamilelikte hangi vitaminler alınmalıdır? Hamileliğin 9. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 9 haftalık hamilelikte bebek kilosu ve boyu ne kadar artar? Hamileliğin 9. Haftasında bebek neler yapar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 9 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

9 Haftalık Hamilelik

9 Haftalık Hamilelik

Bu hafta bebeğiniz bir kiraz büyüklüğüne ulaşmış durumda. Yaklaşık olarak 2 cm uzunluğunda olan bebeğiniz 9 haftalık hamilelik ultrason görüntüsünde daha fazla insana benzer. Daha detaylı bir gelişim gösterir. Kolları dirsekten kıvrılmış olan bebeğinizin ellerinde artık 10 adet parmak bulunur.

Bebeğinizin kasları ve kemiklerinin hızla gelişmeye devam ettiği bu hafta D vitamini takviyesine başlamak oldukça önemlidir. B6 ve C vitamini almanız gerekir ayrıca folik asit, kalsiyum, protein ihtiyacınız artacaktır.

Beslenme şekliniz bebeğin gelişimini doğrudan etkileyecektir bu nedenle beslenme düzeninize ve yediğiniz şeylere 9 haftalık gebelik döneminde ve sonrasında çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Dışarıdan bakıldığında hamilelik anlaşılır durumda değildir ancak belirtilerden dolayı çevrenizdeki insanların kuşkulanmaya başlamaları normaldir.

9 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

Geçen hafta başlayan göz kapakları gelişimi tamamlanmıştır ancak ayrılmamıştır bu nedenle açıp kapama hareketi yapamaz.

 • Göz kapaklarının gelişimi bu hareket için gerekli olan kas ve sinir yapımıyla devam etmektedir.
 • Gözleri de daha da büyüyerek renklenir burada bilmeniz gereken husus şudur; bebeğin asıl göz rengi doğumdan bir yıl kadar sonra belli olur.
 • Cinsiyet organları oluşmaya başlar ancak ultrason da seçilebilecek durumda değildir.
 • Plesanta çalışmaya başlar bu nedenle annenin yumurtalıklarına bağımlılık daha azalır.
 • Dışarıdan ve içeriden oluşmaya başlayan kulakları, ağız içinde oluşmaya başlayan dili ve tat tomurcukları, diş kökleri, şekillenen burnu ile baş bölgesindeki gelişimi bu hafta hızla devam eder.
 • Anne adayı fark etmez ancak 9 haftalık bebek ağzını açıp kapatır, kol ve bacaklarını hareket ettirir, kafasını çevirir.
 • Beyin, kalp, böbrek ve ciğerler gelişimini sürdürür.

9 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişimler

9 haftalık hamilelik belirtileri arasında yer alan halsizlik ve yorgunluğun yanı sıra karnın alt bölgesinde ağrılar oluşması normaldir.

 • Kramplar hissedilmesi de normal bir durumdur ancak ağrı ve kramp şikayetiniz çok fazlaysa doktorunuza danışmalısınız.  
 • Hamileliğe alışıldığı düşünülse de ara sıra ruhsal dalgalanmalar görülebilir.
 • Mide bulantısı artarak devam edecektir çünkü hamilelik nedeniyle salgılanan hormon miktarı bu hafta en yüksek noktasındadır.
 • Baş ağrısı, ağızda metalik tat, değişen damak tadı, şişkinlik hissi gibi belirtiler 9. haftada da devam eder.
 • Vajinal beyaz akıntı devam eder ve hafif lekelenme şeklinde kanama olması normaldir.
 • Ancak bunlara eşlik eden şiddetli ağrı ve sancı, farklı renklerde kokulu akıntılar mevcutsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Beslenmenize hamileliğinizin her döneminde olduğu gibi bu hafta da çok önem vermeniz gerekir. Bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça önemli olan bu konuda bebeğiniz ve bedeniniz oldukça hassastır kolay zarar görebilir. Bu nedenle beslenirken çiğ et ve deniz ürünleri, ısıl işlem görmüş et ürünleri, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, az pişmiş ya da çiğ yumurta, hazır yemekler, hazır salata çeşitleri, fast food ürünleri tüketmemeniz gerekir. Beslenme düzeniniz için hamilelikte beslenme kategorimizi inceleyebilirsiniz. Bir sonraki hafta hamilelik sürecinizde sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız 10 haftalık hamilelik başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.