close
close

8 Ocak 2021

366

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler, hamilelik öncesi beslenme nasıl olmalıdır? Hamilelik öncesi hangi besinleri tüketmeli hangilerini tüketmemelisiniz vb. konularda bilgi edineceksiniz. Eğer hazırsanız hamile kalabilmek için nasıl beslenmeli başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamile Kalabilmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Hamile Kalabilmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Hamile kalmak istiyor ve de sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeyi hedefliyorsanız bu yazımız tam da sizin için.  Hamile kalmak isteyen pek çok kadının, hamilelik öncesi edinmesi gereken bazı davranışlar vardır. Bu davranışlar, genellikle günlük hayattaki alışkanlıklarımızla ilgilidir. Hamilelik süreci başlı başına vücuttaki çoğu hormonun ve sistemin değişmesi anlamına gelir. Bu nedenle hamile kalmadan önceki alışkanlıkların, hamilelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin sağlığına uygun hale getirilmesi gerekir. Özellikle hamile kalmak isteyen anne adaylarının, değiştirmesi gereken ilk alışkanlıkları beslenmeleridir. Bizler de anne olmak isteyen tüm kadınlara özel, ‘Hamile kalmak için nasıl beslenmeli?’,  sorusunu yazımızda cevaplandırdık.

Hamilelik Öncesi Sağlıklı Beslenme Adımları

  • Sağlıklı beslenmenin altın kurallarından olan meyve tüketimi, hamile kalmak için de geçerlidir. Gerekli vitaminleri vücudunuzda temin etmeniz için, günde 5 porsiyon meyve tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Hamilelik öncesi sağlıklı beslenmede, meyveler kadar sebzeler de tüketilmelidir. Sebze yemeklerinin yanı sıra buharda pişirilmiş sebzeler ve haşlanmış sebze sularının vücuda faydası çoktur.
  • Gün içinde aldığınız porsiyonların bir tanesini de nişastalı yiyeceklere ayırmalısınız. Özellikle lif değeri yüksek ve tam tahıllı porsiyonlar olmalı.
  • Vücudunuzun proteine de ihtiyacı olacak. Bunun için de günde 2 porsiyon protein içeren besinler tüketmeli, özellikle balık ve yumurtayı eksik etmemelisiniz.
  • Süt ve süt ürünleri kalsiyum almanız için hamilelik öncesi beslenmede Günde 3 öğün tüketmeye özen gösterin.
  • Tüm bunların yanında demir eksikliğinin oluşmaması için öğünlerinizden demir açısından zengin; kırmızı eti, kuru meyveyi ve baklagilleri eksik etmeyin.

Hamilelik Öncesi Uzak Durulması Gereken Besinler

Hamilelik öncesi sağlıklı beslenmek için tüketilen besinler kadar, uzak durulması gereken besinler de vardır.

  • İlk olarak hamile kalmak için beslenmesine dikkat eden anne adaylarının alkol tüketiminden tamamen uzak durması gerekir. Alkol tüketimi gebelikte bebeğiniz için zarar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda hamilelik öncesinde de yumurtlama döneminizi de olumsuz etkiler.
  • Pasta, börek, fast food ürünleri doyurucu görünse de besleyiciliği olmayan yiyeceklerdir. Bu nedenle yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Kafein günlük hayatta olumsuz etki yaratmasa da hamile kalmak isteyen anne adayları için olumlu sonuçlar vermez. Özellikle hamile kalmada sıkıntı yaşayan anne adayları kafein tüketmemelidir.
  • Çiğ hayvan ürünleri, işlenmiş etler, civa içeren balık, soda ve trans yağlar da hamilelik öncesi tüketilmemesi gereken besinlerdendir.

Hamilelik Öncesi Baba Adaylarının Beslenmesi

Hamile kalmak için beslenmesine dikkat etmesi gereken sadece anne adayları değildir. Baba adayları da planlanan gebeliğin en az 3 ay öncesinden çinko ve selenyum içeren multi vitaminlerden tüketmelidirler. Bu vitaminler sağlıklı sperm hücresinin oluşumunu etkileyerek, gebeliğin ilk aşamasının olumlu geçmesini sağlar.  Hamile kalmak için dikkat etmeniz gereken bir davranışta cinsel ilişkinin hemen sonrasında neler yapmanız gerektiğidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için hamile kalmak için ilişkiden ne kadar sonra duş alınmalı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.