close
close

27 Mart 2021

444

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamile kalmadan önce hangi takviyeler alınır? Hamile kalmadan önce ne yapılmalıdır? Hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hamilelikten önce yanlış bilinenler vb. konularda bilgi edineceksiniz. Eğer hazırsanız hamile kalmadan önce yapılması gerekenler başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Bebek sahibi olmak kimi zaman çiftlerin cinsel hayatının içinde kendiliğinden oluşan bir durum olurken kimi zamanda çiftlerin planlı, programlı bir şekilde dikkat edilerek bilinçli aldığı bir karar olmaktadır. Özellikle çocuk sahibi olmak için kendini hazır hisseden, kararlı çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar kimi zaman hamilelik sürecine fayda sağlarken kimi zamanda hamileliği önleyici durumların yaşanmamasını sağlar. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler sadece hamile kalma aşamasında değil, hem bebeğin hem de annenin sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamasında fayda sağlar. Çünkü hamile kaldığının bilincinde olmayan ve vücudunu hamilelik sürecine hazırlamayan anne adaylarının bazı sağlık sorunları oluşmaktadır. Bu nedenle hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekilen durumlar vardır.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Doğru Olan Durumlar

 • Beslenme: Hamile kalmaya karar verdikten sonra günlük hayattaki normal beslenmenin yerine, hamilelik sürecine uyum sağlayacak ve bedeni hamileliğe hazırlayacak beslenme alışkanlıkları kazanmak gerekir. Hamilelik öncesi olması gereken beslenme şekli:
  • Günde 3 öğün ve belli saat aralığında düzenli beslenmek,
  • Mevsimi olmayan hormonlu gıdalar yerine mevsiminde kurutulmuş gıdalar tüketmek,
  • Bol sebze ve aynı zamanda da meyve alımına özen göstermek,
  • Protein, balık, kırmızı ve beyaz et tüketimini de arttırmak,
  • Demir, folik asit ve kalsiyum gibi vitamin değeri yüksek besinler tercih etmek hamile kalmadan önce yapılması doğru olan beslenme şekli Daha detaylı bilgiler için hamile kalabilmek için nasıl beslenmeli başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Demir Takviyesi: Vücudunda daha öncelerinde demir eksiliği gözlemlenen anne adaylarının hamile kalmadan önce demir takviyesi yapmaları önemlidir. Özellikle hamilelik sürecinde artan yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik durumlarına karşı önlem almak ve anne ile bebekte kansızlık oluşmaması sağlamak için vücudun gerekli demir ihtiyacını alması gerekmektedir.

 • Folik Asit Takviyesi: Tıpkı demir takviyesinde olduğu gibi hamile kalmadan önce folik asit takviyesini almak da bebeğin sağlığı için önemlidir. Özellikle bebeklerin beyin bölgesinden başlayıp kuyruk sokumuna kadar olan bölgelerinde sakatlığın meydana gelmemesi için annenin vücudunda folik asit değerlerinin normal seviyede olması gerekir. Folik asit takviyesi sadece ilaçlarla değil doğal ürünlerle de (Narenciyeler, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve badem gibi.) takviye edilebilir.

 • Doktor Kontrolleri: Hamile kalmadan önce vücudun hamilelik sürecine uygun olup olamadığını öğrenmek amacıyla doktor kontrollerinin yapılması gerekir.
  • Doktor kontrollerinde vücudun kilo dağılımı hesaplanır ve gereğinden fazla kilonun sebebi belirlenerek kilo verimi sağlanır. Hamile kalmadan önce fazla kilonun olması, hamilelik sürecinde şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi problemleri meydana getirebileceği gibi doğumda da sorunlar yaşatmaktadır.
  • Hamile kalmadan önce ilaç kullanan anne adayları, doktor kontrollerinde ilaçlarının yan etkilerini ve kullanabilir olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekir.
  • Doktor kontrollerinden biri de jinekolog muayeneleridir. Üreme organlarında herhangi bir problemin ve hamilelik süreci ile doğum anını olumsuz etkileyecek bir problemin olup olmadığını kontrol etmek için jinekolog muayenesi gereklidir. Bu kontroller sayesinde yumurtalıkta veya rahim içinde kistlerin, miyomların ve poliplerin varlığı gözlemlenir. Diğer yandan üreme organlarında herhangi bir enfeksiyon (Toksoplazma, Rubella ve Hepatit B gibi.) değerlendirilmesi de yapılır.

 • Diş Tedavisi: Hamilelik sürecinde vücuta dağılan pek çok hormon çeşidi diş etlerine kalınlaşma ve çekilme gibi zararlar verebilmektedir. Hamilelikten önce diş etlerinizde en ufak bir enfeksiyon riski var ise hamilelik sürecinde rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Ağrılı ve sancılı olan bu rahatsızlıkların hamilelikte sorun yaşatmaması ve hamile kalmadan önce enfeksiyon durumlarına karşı gelmek için gerekli diş tedavisi yapılmalıdır.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Yanlış Olan Durumlar

 • Asitli İçecekler: Hamilelikten önce günlük hayatta tüketilen asitli içecekleri hamile kalmadan önce bırakmak gerekir. Özellikle soda tüketimi hamilelik öncesinde ve hamilelikte tüketilmemesi gereken içeceklerdendir. Çünkü sodanın içerisinde yer alan yapay tatlandırıcılar hamile kalmak için gerekli olan doğurganlık oranını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle içerisinde yapay tatlandırıcılar olan ve asit değeri yüksek olan içeceklerden uzak durulmalıdır.

 • Trans Yağlar: Organik tereyağı ve zeytinyağı ne kadar sağlıklı ise trans yağlar da bir o kadar sağlığı riske atar. Normal hayatta dahi kullanımı önerilmeyen trans yağların hamilelikte kullanılması yanlıştır. Trans yağlar; cips, hazır yiyecekler, fast food, abur cubur çeşitleri ve patlamış mısırda yoğun miktarda olduğu için tüm bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Trans yağlar doğurganlığı olumsuz etkilediği gibi sperm üretimini olumsuz de etkilemektedir.

 • Civa: Hamile kalmadan önce anne karnındaki bebeğin civadan uzak durması için anne adayının, civa oranı yüksek yiyecekler tüketmemesi gerekir. Çünkü civa, fetüsün sinir sistemine zarar verebilmektedir. Civanın yoğun miktarda olduğu bazı balık ürünleri vardır, bunlar; ton balığı ve kılıç balığıdır.

 • Alkol: Her türlü alkol çeşidi annenin doğurganlığını olumsuz yönde etkilediği için hamile kalmadan önce alkol tüketiminden uzak durulması gerekir.

 • İşlenmiş ve Çiğ Et: Sosis, sucuk, nugget, isli balık gibi üzerinde işlem yapılmış etlerin ve Sushi gibi çiğ etten yapılan ürünlerinin tüketilmesi, hamile kalmadan önce enfeksiyon riski ile virüs oranını arttırmaktadır. Bu durum hamile kalmadan önce hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı korumak için işlenmiş ve çiğ et tüketilmemelidir.