close
close

15 Aralık 2020

35888

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler, Hamile kalmak için cinsel ilişkiden sonra duş veya banyo almak hakkında bilgiler ve daha fazlası eğer hazırsanız hamile kalmak için ne kadar sonra duş alınmalı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Duş Alınmalı?

Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Duş Alınmalı?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler çeşitli tedbir ve yöntemler yardımıyla bazı noktalara dikkat ederek herhangi bir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edebilirler. Kadınların hamile kalma olasılığı her ay %20-25 arasındadır. Ancak çiftlerin yaptığı yanlış uygulamalar bu oranı daha da düşürebilmektedir.

Hamile kalma şansını yükseltmek için ilişkiden hemen sonra ayağa kalkmak meninin dışarı akmasına ve sperm hücrelerinin rahim ağzına ulaşamadan ölmelerine sebep olacaktır. Bu nedenle gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkmamalı 30 dakika kadar yatmalıdır. Duş almak istiyorsanız ilişkinin ardından yarım saat kadar bekleyerek daha sonra ılık duş almanız gebelik şansınızı artıracaktır.

Hemen kalkıp duş almanız, özellikle vajinal duş hamilelik şansınızı düşürecektir. Duş alırken çok sıcak su yerine ılık su kullanmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca küveti doldurarak içine girmek yerine ayakta duş almanız önerilmektedir. 

Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk istediği halde gebelik elde edemeyen çiftlerde bu sorunun altında yatan çok çeşitli sebepler bulunabilir. İlişkinin uygun zamanda ve yeterli sıklıkta olmaması, yanlış yöntemler, dikkat edilmesi gereken şeylere önem verilmemesi gibi durumlar gebeliğe engel olmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen bir çiftin dikkat etmesi ve uygulaması gereken hususlar şunlardır;

 • Gebe kalmaya karar verdiğinize 3 ay önceden korunmayı bırakmalısınız
 • Yumurtlama döngünüzü belirleyerek en uygun zamanda ilişkide bulunun
 • Yumurtlama döneminde erkeğin ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında 48 saat boşalmaması gerekir
 • Sabah erken saatlerde ilişkiye girmeniz şansınızı artıracaktır
 • Kayganlaştırıcı, krem, jel, tükürük gibi maddeler spermleri öldürecektir kullanılmamalıdır
 • Vajinal duş hiçbir zaman yapılmamalıdır, vajina içindeki florayı etkileyecektir, kısırlık riskini artıracaktır
 • Gebelik için uygun olan ve vajinanın doğal duruşunu destekleyen pozisyonları tercih edin
 • Su altında birleşme yaşamayın
 • İlişki sonrasında yarım saat kadar kalkmayın
 • Gebe kalma konusunda kendinizi şartlandırarak strese girmeyin
 • Beslenmenize özen gösterin

Hamile Kalabilmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hayatlarını yeniden düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlenmesi gereken sadece beslenme, alkol ve sigara bağımlılığı, ilaç kullanımı gibi durumlar değil aynı zamanda cinsel hayattır.

Hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman üç ay öncesinden korunmayı bırakmanız ve folik asit kullanmaya başlamanız gerekir. Ayrıca adet takviminizi takip ederek yumurtlama dönemlerinize yakın günlerde cinsel ilişkide bulunmanız hamile kalma oranını artıracaktır. Düzenli adet gören bir kadının yumurtlama zamanı genellikle adet kanamasının başladığı günden itibaren sayılarak 14. güne denk gelmektedir. Ancak bu yumurtlama tarihinde sapmalar olabilir ve her kadın için bu gün geçerli olmayabilir bu nedenle 9 ve 15. günler arasında ilişki yaşanması gebelik şansını da yükseltecektir. Bazı durumlarda herşeyi doğru yaptıktan sonra yine de adet döneminiz başlayabilir. Yada siz hamile olmadığınızı varsayarak adet döngünüzün başladığını zannedebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için ilişkiden sonra adet olunursa hamile kalınır mı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Adet takvimi düzenli olmayan kadınların vücut sıcaklığı ölçülerek tahmini yumurtlama günü belirlenebilir, çünkü yumurtlamanın ardından vücut sıcaklığı artmaktadır. Bunu takip eden 11 ve 17 günler arasında yaşanacak ilişki gebelik elde edilme olasılığını yükseltecektir. Tüm bunlara rağmen gebelik elde edemiyorsanız neden hamile kalamıyorum başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.