close
close

14 Kasım 2020

1667

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Kolay hamile kalmak için yapılması gerekenler nelerdir? Çabuk hamile kalmak için en uygun zaman nedir?   vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamile kalmak için ne yapılmalı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

Hamile kalmak için öncelikle acele etmemeniz gerekmektedir. Çünkü sağlıklı bir kadının, bir ay içerisinde hamile kalma şansı neredeyse yalnızca yüzde 15-20 arasında değişmektedir. Lütfen hamile kalmanın biraz zaman alacağını unutmayalım. Araştırmalara göre bebek sahibi olmak isteyen her 10 çiftten 8 ila 9’u mutlaka hamile kalmaktadır. Hamilelik şansınızı arttırmak için eşinizin spermlerini mümkün oldukça sık sık ve en doğru zamanlarda almanız gerekmektedir. İlişkiye girerken bu ilişkinin korunmasız gerçekleşmesi gerektiğine dikkat edin.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Hamile kalmak için en uygun zamanlardan birisi, adet döngünüzde ne zaman ilişkiye gireceğinizi çok iyi bilmektir. Yumurtlama döneminizden sonra 1 ile 2 gün arasında ilişkiye girerseniz eğer doğurganlığınızı en üst düzeye çıkartabilirsiniz. Yumurtlama döneminiz ise son adetinizin ilk gününden (eğer adet döngünüz 28 gün sürüyorsa) yaklaşık 2 hafta sonrasıdır. Eğer adet döngünüz düzensiz bir şekilde devam ediyorsa, ne zaman yumurtlama döneminiz ve ne zaman doğurganlık döneminizin olacağını tahmin etmek daha zor olacaktır. Bu tahmini kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar ovulasyon tahmin kiti, bazal vücut ısısı, servikal mukus değişiklikleri vb gibidir. Eğer bu yöntemleri uyguladıktan sonra yumurtlama döneminizi takip etmekte hala güçlük çekiyorsanız bu konuda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Ayrıca doğurganlığınızı en üst düzeye çıkartmak için sigara ve alkol içmekten, fazla kafein ve soda tüketiminden, yorucu egzersizlerden uzak durmanız gerekmektedir. Sağlıklı kilonuza ulaşmak, en önemli etkenlerden biridir. Eğer düzenli kullandığınız herhangi bir ilaç var ise mutlaka doktorunuz ile konuşun.

Hamile Kalmak İçin Doktora Gitmeli miyim?

35 yaşın altındaysanız ve eşiniz ile sağlık durumlarını gayet iyi ise bir yıl içerisinde hamile kalmama olasılığınız çok düşük bir ihtimaldir. Eğer bir yıl içerisinde hamile kalmadıysanız, doğurganlığınızı kontrol ettirmek için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 35 yaşın üstünde iseniz bekleme süreniz maksimum 6 ay ile sınırlı olmalıdır. Kısırlık hem erkeklerde hem de kadınlarda baş göstermektedir ve tedavisi mümkündür. Ayrıca dünyada çoğu çift, tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Bu konuda daha çok bilgi sahibi olmak için tüp bebek nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.