close
close

5 Nisan 2021

152

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamile kalmak için en iyi pozisyon hangisidir? Hamile kalmak için hangi pozisyon da olunmalıdır? Misyoner pozisyonu nedir? Köpek (Doggie) Pozisyonu nedir? Kaşık (Makas) pozisyonu nedir? Ters kovboy pozisyonu nedir? Basket Pozisyonu nedir? Bacak omuza pozisyonu nedir? Yan yatış pozisyonu nedir? vb. konularda bilgi edineceksiniz. Eğer hazırsanız hamile kalmak için pozisyonlar resimli başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar Resimli

Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar Resimli

Hamile kalmak için hem anne adayının hem de baba adayının vücudunda herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekir. Bunun yanında anne adayının hamilelik sürecine uyum sağlayabilmesi ve baba adayının güçlü sperm hücresi üretebilmesi için sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Bu unsurlar sağlandığında da çiftlerin çocuk sahibi olması için önlerinde pek bir engel bulunmamaktadır. Bir sonraki aşama ise çocuk sahibi olmak için yapılması gereken cinsel birleşmedir. Cinsel birleşmenin en önemli ana unsuru da baba adayından gelen spermin anne adayının yumurtasına ulaşarak sağlıklı bir döllenme sürecini tamamlamasıdır.

Döllenmenin gerçekleşmesi için baba adayından gelen milyonlarca sperm hücresinden sadece tek bir tanesinin anne adayının yumurtasına ulaşması yeterlidir. Cinsel hayatın bir parçası olduğu için kolay gibi görünse de birçok çiftin cinsel birleşmede döllenmeyi sağlayamadığı görülür. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde yaşanan bu olumsuz deneyim çoğunlukla, hamile kalmak için pozisyon alınan birleşmede yapılan hatalardan kaynaklanır. Yani cinsel birleşim sırasında anne adayının ve baba adayının uyguladığı pozisyonlar sperm hücresinin yumurtalığa ulaşmasında oldukça etkilidir. Çünkü sperm hücresi yumurtaya ulaşana kadar rahim yollarından ve yumurtalık kanallarından geçen bir yolculuğu vardır. Cinsel birleşim esnasında alınan pozisyon ise sperm hücresinin en uygun şekilde bu yolculuğu tamamlamasını sağlar.

 

misyoner-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Misyoner Pozisyonu

Misyoner pozisyonu, hamile kalmak için uygulanan pozisyonlardan en bilindik ve en sık tercih edilenidir. Baba adayının üstte, anne adayının ise altta olduğu bu pozisyonun uygulanışı oldukça kolaydır. Düz bir pozisyon olarak görülse de anne adayının beline yüksek bir yastık yerleştirilerek, spermlerin yer çekiminden güç almasını ve yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırır.

doggie-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Köpek (Doggie) Pozisyonu

Misyonerden sonra hareketliliğin arttığı pozisyonlardan biri olan ve pozisyonun benzerliğinden dolayı Köpek (Doggie) adını alan hamile kalma pozisyonudur. Anne adayının dizlerinin ve ellerinin üzerinde durarak baba adayına arkasını döndüğü bu pozisyonda, vajina yukarıya kalkmış olduğu için penis daha rahat bir şekilde vajina ile birleşmiş olur. Ayrıca bu pozisyonda vajina ve rahim daha geniş açıldığı için penis, yumurta kanalına çok yaklaşmış olur, böylelikle de sperm hücresi yumurtaya ulaşırken rahat bir ilerleme sağlar.

kasik-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Kaşık (Makas) Pozisyonu

Hamile kalma pozisyonları anlatımı, daha çok benzerlik gösterdiği unsurlarla adlandırılır. Bu nedenle kaşık pozisyonu aynı zamanda benzerliği nedeniyle makas pozisyonu olarak da adlandırılır. Anne adayı ve baba adayı yan yana birbirlerinin yüzlerine bakacak şekilde uzanırlar. (Bu duruş, iki kaşığın birbirine bakması gibidir, kaşık benzetmesini de buradan alır.)  Anne adayı bacağının birini baba adayının kalçasının üzerine, diğerini de baba adayının bacağının arasına yerleştirir. Böylelikle görüntü olarak birbirine çapraz bir şekilde geçmiş bacaklar görünür.  (Bu görüntüde bacaklar birbirine geçerek makas izlenimi verir, bu nedenle de makas benzetmesi yapılır.) Birleşme esnasında yorucu olsa da bu pozisyonda birbirilerine dönük oldukları için anne adayı ile baba adayının arasında tensel ve romantik bir çekim kuvveti oluşur. Aynı zamanda baba adayı anne adayının belinden tutarak, anne adayı da üstteki bacağını kaldırarak destek alır. Bu destekler sayesinde güçlü bir birleşim olduğu için sperm hücresi yumurtalık kanalına daha hızlı ulaşır.

ters-kovboy-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Ters Kovboy Pozisyonu

Anne adayının kontrolü üstlendiği, baba adayının daha az aktif olduğu kovboy pozisyonu, hamile kalma pozisyonları anlatımından biridir. Baba adayı sırt üstü yatarken, anne adayı baba adayına sırtını dönerek oturma şeklini alır. Yani bu pozisyonda baba adayı anne adayının sırtını, anne adayı da baba adayının bacaklarını görür. Ters kovboy pozisyonu, diğer pozisyonlardan daha farklı şekilde penis ile vajinanın birleşmesini sağlar. Her ne kadar bu pozisyonda vajina ve penis birleşmesi güçlü olsa da baba adayının boşalmasında spermlerin vajinaya ulaşması zorlaşır. Bu nedenle birleşme için uygun olan bu pozisyon, boşalma yaklaştığında değiştirilmelidir.

basket-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Basket Pozisyonu

Hamile kalma pozisyonları anlatımından bir diğeri de misyoner pozisyonundan sonra çiftler tarafından sık tercih edilen basket pozisyonudur. Uygulaması kolay olduğu ve yatak dışında birçok alanda uygulanabildiği için tercih edilme sıklığı vardır. Baba adayı ve anne adayının birbirlerinin yüzüne bakarak dik oturduğu, anne adayının bacaklarını baba adayının beline sardığı pozisyondur.  Dik oturuşlar sayesinde ve bacaklardan alınan desteklerle güçlü bir birleşme sağlanır.

bacak-omuza-pozisyonu

Hamile Kalmak İçin Bacak Omuza Pozisyonu

Köpek (Doggie) pozisyonu ile benzerlik gösteren fakat çiftlerin yüz yüze bakarak tensel ve romantik çekim yakalayabildiği hamile kalma pozisyonlarındandır. Bacak omuza pozisyonu tercih edilen olduğu kadar birleşimin de güçlü olduğu pozisyonlardandır.  Yatağın ucunda ve baba adayı ayakta olduğunda bacak omuza pozisyonu daha iyi uygulanır. Anne adayı sırtüstü yatarken ayaklarını baba adayının omuzlarına koyar, bacak omuza adını da buradaki hareketlilikten alır.

yana-yatis-pozisyonu

  1. Hamile Kalmak İçin Yan Yatış Pozisyonu

Konforun ve rahatlığın ön planda olduğu yan yatış pozisyonunda, baba adayı yan yatarken, aynı şekilde anne adayı da baba adayına sırtını dönerek yan yatar. Her ikisi de birleşme esnasında bacaklarını öne doğru 90 derecelik bir açıya getirerek destek alırlar. Oluşturulan bu açı sayesinde de spermin vajinadan yumurtalık kanalına rahat ulaşması sağlanır.