close
close

15 Kasım 2020

2337

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, En basit hamilelik belirtileri nelerdir? En basit hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Hamilelik belirtileri ve açıklamaları vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamileliğin ilk belirtileri nelerdir? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri, genel olarak birkaç hafta içerisinde kendini belli etmektedir. Hamilelik belirtileri hamile adaylarının yorgunluklarına ve stres düzeylerinin sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her hamile kadında bu belirtiler aynı sıklıkta ve ölçüde kendini belli etmeyebilir ve değişiklik gösterebilir. Ancak her kadında belli başlı hamilelik belirtileri bulunmaktadır. Bunlar:

  • Göğüs hassasiyeti,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Vajinal akıntı,
  • Adet gecikmeleri,
  • Karın bölgesinde kramplar,
  • Aşırı halsiz ve yorgun hissetme,
  • Duygu değişimleri,
  • Sırt ağrısı,
  • Sık sık idrara çıkma,
  • Koku hassasiyeti

olarak birçok başlıkta inceleyebiliriz. Eğer bu belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız hamilelikte ilk hafta başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bazı kadınlar hamilelik sürecinin ilk haftalarında erken belirti ve yukarıda belirttiğimiz semptomları yaşar. Bazı kadınlar ise hamilelik sürecinin ilk ayının sonrasında bu semptomları yaşayabilir. Ancak bu semptomlardan bazıları adet dönemi öncesinde ya da adet sırasında da yaşanabildiği için hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. Ayrıca bu semptomlardan bir ya da bir kaçını yaşamanız mutlaka hamile olduğunuzu da göstermez. En doğru sonuç için mutlaka hamilelik testi yapmanız gerekmektedir. Hamilelik testinin nasıl yapılacağına ve ne zaman yapılacağına dair bir fikriniz yok ise hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Karın bölgesinde kramplar 1 ile 4. Hafta arasında, mide bulantısı ve kusma, vajinal akıntı, sık sık idrara çıkma 4 ile 6. Hafta arasında, aşırı halsiz ve yorgun hissetme 9. Haftada, göğüs hassasiyeti ve göğüs ucu değişiklikleri 11. Haftada sık bir şekilde görülebilir.

Hamilelik Belirtileri ve Açıklamaları

Göğüslerde hassasiyet: Bir kadının hormon seviyesi hamile kaldıktan sonra hızla değişime girer. Bu nedenle göğüsleriniz şişebilir, dokunduğunuz zaman daha hassas hissedebilir ve göğüs uçlarınızda kararmalar yaşayabilirsiniz.

Mide Bulantısı ve Kusma: Sabah kalktığınızda mide bulantısının verdiği hissiyatı, günün veya gecenin herhangi bir saatinde yaşayabilirsiniz. Hamile kadınlar aşırı kokuya duyarlı oldukları için sigara kokusu, yemek kokusu, parfüm kokusu vb. kokular midenizin bulanmasına ve kusmanıza yol açabilir.

Adet Gecikmeleri: Adet kanamanız hamileliğiniz boyunca gözükmeyebilir. Ancak bazen yumurtanın rahme yerleşmesinde geçen zaman ile oluşan lekelenme size adet kanaması gibi görülebilir. Ancak adet döngünüz düzensiz ise gerçek bir kanama ile karşılaşabilirsiniz.

Karın Bölgesinde Kramplar: Bazı kadınlar hamilelik döneminin başlarında adet zamanındakine benzer kramplar geçirebilirler. Eğer bu kramplar adet döneminizden daha şiddetli bir şekilde geçiyor ise mutlaka uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir.

Sık Sık İdrara Çıkma: Bazı kadınlar hamilelikte oluşan aşırı hormonel artış nedeniyle, genel olarak 6 ile 8. hafta arasında sık sık idrara çıkabilirler. İdrar sırasında yanma hissiyatı ve buna benzer belirtiler taşıyorsanız idrar yolu enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.