close
close

16 Kasım 2020

398

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte psikolojisi bozulanlar ne yapmalı?, Hamilelik psikolojisini nasıl yenebiliriz? v.b konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte psikolojisi bozulanlar başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Psikolojisi Bozulanlar

Hamilelikte Psikolojisi Bozulanlar

Hamilelik süreci kadınları birçok yönden etkiler. Vücut dış görünüş olarak büyük değişime uğrar. Bu durum kadınlarda fiziksel değişim olarak başlayarak ilerler ve zamanla psikolojik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu psikolojik etkiler hamilelik süreci ile birlikte kadınları sosyal yöndende etkilemeye başlar. Tabi her bireyde bireysel farklılıkların olduğu gibi bu etkilerin süresi, sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Bu etkiler sadece hamile bireyi değil çevresindeki kişileri de zamanla etkisi altına almaya başlar. Aynı etkiler hamile adayı ile birlikte doğal olarak baba adayında da görülebilir. Psikolojik değişimlerin başında, Anksiyete (kaygı bozukluğu), ruh hali değişimleri, aşırı unutkanlık yaşama, fiziksel görünüşten rahatsız olma, depresyon, uyku düzensizliği, iştahsızlık , anne ile bebek arasında bağ kuramama gibi etkiler görülebilir.

Hamilelikte bu psikolojik değişimlerin ortaya çıkmasına neden olan hamilelikte psikolojiyi etkileyen faktörlerdir. Hamile adayın geçmişte yaşadığı  ruhsal sorunlar,  hamile adaya yeterince destek olunamaması, hamile adayın eşi ile ilişkilerinde sorun yaşaması, hamile adayın sağlığa zararlı madde kullanımı ve maddi geçimsizlikler zor bir hamilelik yaşamanın nedenleri olabilir. Bu psikolojik değişim ve faktörler ile birlikte hamile adayı bazı dönemlerden geçer.

İlk üç ay dönemi: Bu dönem hamilelik sürecinizin başlangıcından itibaren 12 haftayı kapsar. Bu 12 haftada hormonel ve fiziksel değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bu dönemde duygusal değişiklikleriniz artacak ve kendinizi sık sık yorgun hissedeceksiniz. Mide bulantısı ve kusma problemleri yaşayabilirsiniz.


İkinci üç ay dönemi:  Bu dönemde bebeğinizi ilk kez hissedeceksiniz. Bu durum sizi oldukça rahatlatacak ve bebeğinizle aranızda duygusal bağ oluşmasını sağlayacaktır.


Üçüncü üç ay dönemi: Gözünüz aydın bebeğiniz geliyor. Bu dönem bebeğin gelişine hazırlanmaya başlayacağınız dönemdir. Bu süreçte endişe ve kaygı durumları yeniden ortaya çıkabilir. Endişe etmemenizi ve bebeğinizle geçireceğiniz güzel anları hayal etmenizi öneririz. Artık doğuma hazırlanma vaktiniz geliyor demektir. Doğum çantanızı hazırlayıp kendinizi çok daha mutlu hissebilirsiniz. Doğum hazırlığı başlıklı yazımızı okuyarak doğum çantanızda neler olması gerektiği ve doğuma nasıl hazırlanacağınıza dair bilgi edinebilirsiniz.

Hamilelik Psikolojisi Nasıl Geçer?

Öncelikle hamile adayın stres durumlarından uzaklaşması sağlanmalıdır. Strese yönelten durumların ise çözümü sağlanmalı ve anne adayı rahatlatılmalıdır. Stresi yaratan duygular korku ve bilinçsizlikten kaynaklanır. Anne adayı korktuğu, merak ettiği ve stres yaşadığı her durumda doktoru ile görüşüp bilgi almalı ve rahatlamalıdır. Anne adayı endişe yaşadığı durumlarda ise eşi ve çevresindekilerle sık sık konuşup çevresindeki kişiler tarafından endişesini azaltacak, anneye güven verecek cümleler kurulmalıdır.

Anne adayının hamileliğinin de düzenli gitmesi için beslenme düzenine dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelidir. Hamileler için doktorlarının önerdiği egzersizleri yapmak vücudu ve anne adayını dinlendirecek ve rahatlatacaktır. Eğer nasıl egzersiz yapacağınız hakkında bilgi edinmek istiyorsanız hamilelikte egzersiz yapmak başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Hamile adayın ilgi duyduğu kurs ve aktivitelere katılması da sıkıntılarını hafifletecektir. Anne adayları normal düzenindeki ev işleri vb. gibi işlere bir süre ara vermeli ve bol bol dinlenmeye, uyku düzenini korumaya özen göstermelidir. Stres artırıcı (kafein, sigara, uyuşturucu, alkolden ) uzak durmalıdır. Hamilelik sürecinizde bol bol eğlenmeye, bebeğinizle ilgili olumlu ve pozitif şeyler düşünerek hamileliğinizden keyif almanızı öneririz. Sağlıcakla büyüsün.