close
close

14 Kasım 2020

3240

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelik testi için en uygun zaman nedir? Hamilelik testi nasıl yapılır? Hangi durumlarda hamilelik testi yaptırmalıyım? Hamilelik testi çizgileri vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve bu mutlu haberi eşinize vermek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hamilelik testinin doğru sonuçlar verebilmesi için en iyi zamanlardan biri adetinizin gecikmesinden sonraki zamandır. Eğer adet döngünüz 28 ila 32 gün arasında dönüyorsa, bu testi yapmak için en uygun zaman 33. gündür. Ancak buradaki en önemli etken adet döneminizin geç olup olmadığını bilmenizdir. Ayrıca gün içerisinde sabah test yapmanız daha önemlidir. Çünkü sabah uyandığınızda eğer gece sık sık idrar yapmadıysanız idrarınız en konsantre şekilde olacaktır ve doğruluk payını arttıracaktır. Gün ortasında ya da gece de hamilelik testi yapabilirsiniz ancak negatif olma olasılığı sabah yaptığınız teste göre biraz daha artacaktır. Her 10 çiftten 8 ila 9 u hamile kalsalar bile testi yanlış zamanda yapar iseniz istediğiniz sonucu görememe olasılığınız artabilir. Hamilelik testinizi doğru zamanda yapıp birkaç kere negatif sonucunu aldıysanız eğer hamile kalmak için ne yapmalı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Hamilelik Testi Yaptırmalısınız

Göğüslerinizde hassasiyet, hafif derecede kramplar, çok hafif lekelenmeler, yorgunluk ve bitkinlik hissiyatı, kokulara aşırı derecede duyarlılık, sabah uyandığınız da hafif bulantı ya da kusma gibi belirtilerden bir kaçını yaşıyor iseniz hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Tabi ki bu belirtilerin hepsi normal hayatta da yaşanılabilecek şeyler olduğu için sık bir şekilde yaşıyorsanız hamilelik testi yapmanın vakti gelmiş demektir. Bunların yanında nadir görülse de soğuk algınlığı, grip, birkaç gece kötü uyku da hamilelik belirtilerine eklenebilir.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Testin nasıl yapılacağına dair bilgi vermeden önce pozitif sonuçlar yüzde 90 ihtimal ile doğru iken negatif sonuçlar da bu oran biraz daha düşüktür. Eğer negatif bir sonuçla karşılaşırsanız umudunuzu kaybetmeyin ve doğru zamanda tekrar test yapın. Negatif sonuçlar almaya devam ediyorsanız ve adet gecikmenizden endişeleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Hamilelik testi, idrarınızda hamilelik hormonu olup olmadığını kontrol eder. Evde yapılan hamilelik testleri bu hormonun bir kısmının mevcut olup olmadığını ölçebilir ve size bu şekilde bir sonuç verir. Testi kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin olası bir yanlış sonuç ile karşılaşmayın. Testi kullanmak için verilen talimata göre testin belirtilen yerine 5-10 saniye süresince idrarınızı yapabilirsiniz. Eğer idrarınızı herhangi bir kapta topladıysanız test kuyusuna koymak için içinden çıkan damlalıkla beraber bir damla damlatın. Eğer testinizde damlalık yok ise kapta bulunan idrarınıza testin emici ucunu batırın ve 5-10 saniye kadar bekletin. Sonrasında hamilelik test çubuğunuzu kuru bir yere koyun ve birkaç dakika bekleyin. Sonucunuzu görün. İstediğiniz sonucu görmek dileğiyle. Eğer testiniz pozitif ise sizi 1 Haftalık Hamilelik başlıklı yazımızı okumanızı öneriririz.