close
close

12 Aralık 2020

618

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Silik gebelik testi anlamı nedir? Gebelik testinde silik çıkmasının nedenleri nelerdir? Kimyasal gebelik neden olur? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelik testinde silik çizginin anlamı nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelik Testinde Silik Çizginin Anlamı Nedir?

Hamilelik Testinde Silik Çizginin Anlamı Nedir?

Evde eczaneden alınan hazır test kitleri ile hamilelik testi yaptığınız zaman çizgilerden biri silik bir şekilde çıkabilir. Bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. En önemli neden hamileliğin çok yeni olmasıdır. Bu tür testler idrar ile yapıldığı için her testin duyarlılığı farklı olacaktır. Ancak silik ikinci bir çizgi çıkan test sonuçları genellikle pozitif, yani hamilelik var olarak yorumlanır.

Gebelik testlerinde silik çizgi çıkmasının bir diğer nedeni boyanın buharlaşması olabilir. Testin kalitesine bağlı olarak çizgilerin belirginleşmesini sağlayan boyalar idrar nedeni ile yayılma yapabilir. Buna bağlı olarak hamilelik olmamasına rağmen diğer çizginin hafif şekilde belirginleşmesine neden olabilir.

Sabah saatlerinde idrarla yapılan gebelik testleri sıvı tüketilmeden yapılmalıdır. Çok sıvı tüketildikten sonra yapılan idrarda yoğunluk kaybolacağı için HCG hormonunun belirlenmesi zorlaşabilir. Bu da çizgilerin silik çıkmasına neden olacaktır.

Kimyasal gebelikler testlerde çizgilerin silik çıkmasındaki bir diğer sebeptir. Kimyasal gebeliklerde embriyo oluşur ancak kısa sürede düşük gerçekleşir. Vücutta HCG hormonu üretilmiş olduğu için testte az da olsa bu hormon tespit edilir ve silik çizgi çıkabilir.

Testin düzgün bir şekilde talimatlara doğru uyarak yapılmaması, bekleme süresine dikkat edilmemesi gibi durumlar silik çizgi görülmesine neden olabilmektedir.    

Testte Silik Çizgi Çıkınca Ne Yapılmalıdır?

Genellikle silik çizgi çıkması hamilelik olduğunu göstermektedir. Ancak her testin duyarlılığı farklıdır. Bu nedenle hamileliğin erken dönemindeyseniz, testi doğru yapmadıysanız ya da belirttiğimiz diğer nedenlerden dolayı çizginin silik çıkması normaldir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda farklı bir test kiti ile testi tekrarlamanız faydalı olacaktır. Ayrıca doktorunuza danışarak kan ve idrar tahlili istemeniz halinde en güvenilir sonucu elde edebilirsiniz. Ülkemizde gebelik testleri sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik aslında devam etmeyen ancak hormonal etkileri süren gebelik türüdür. Bu tür gebeliklerde embriyo oluşur, rahime yerleşir ancak kısa süre sonra düşük gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında vücutta bulunan HCG hormonu henüz normal seviyeye inmemiş olur. Tahlil ve gebelik testlerinde görülür. Ancak ultrason muayenesi yapıldığında gebelik görülmez. Bu tür durumlara kimyasal gebelik adı verilmektedir.

Bu tür durumlar sağlıksız yumurta ve kalitesiz sperm hücrelerinden, çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. 

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik testleri yapılmadan önce testin son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Saklama koşulları düzgün olan kalitesinden emin olunan test kitleri kullanılmalıdır.

Talimatlar doğru şekilde uygulanmalıdır. Bazı testlere idrar damlalık yardımıyla konulur bazılarına ise direkt akış sağlanır buna dikkat etmek gerekir. Hamilelik testi sabah erken saatlerde, çok sıvı tüketilmeden ilk idrarla yapılmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hamilelik şüpheniz varsa ve normal adet tarihinizin üzerinden dört beş gün gecikme yaşamışsanız test yapmanız uygundur. Bu dönemlerde kandaki HCG hormonu seviyesi yükselecektir ve test doğru sonuç verecektir.