close
close

15 Ocak 2021

398

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte ayak yanması nasıl geçer? Gebelikte ayak yanmasının nedenleri nelerdir? Hamilelikte ayak yanması neden oluşur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte ayak yanması başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Ayak Yanması

Hamilelikte Ayak Yanması

Hayatımızın büyük bir kısmında bizleri ayaklarımız taşır, hatta günlük yaşantılarımızda da en çok şikâyet ettiğimiz ağrılar ayak bölgemizde olur.  Özellikle hamilelik döneminde kadınların ayakta durması ve yürümesi kimi zaman büyük sorun olabilmektedir. Nedeni ise ayak tabanlarında hissettikleri yanmalardır.  Kadınların yaşadığı bu sorundan hareketle hamilelikte ayak yanmasının nedenlerini ve ayak yanmasına iyi gelen yöntemleri inceledik.

Pek çok hamile anne adaylarında ayak yanmaları farklı şiddetlerde olsa da hemen hemen her hamile kadının ortak sorunudur.  Çoğunlukla da hamileliğin 3. Ayından itibaren ayak yanması şikâyeti başlar. Birçok sebebinin olmasının yanında genellikle hormonsal değişimlerin neden olduğu görülür. Hamilelikte ayak yanması çok şiddetli ve sıkıntılı bir süreç olurken,  doğum sonrasında etkisi kalkar. Sebepleri çoğu zaman hamilelikten kaynaklı olsa da kimi zaman ciddi sorunların oluşmasını da tetikler, bu nedenle ayak yanmasının şiddeti artarsa doktor muayenesinde kontrol edilmesi gerekir. Sırasıyla hamilelikte ayak yanmasının en sık karşılaşılan sebeplerini inceleyelim. Ayrıca bu dönemde aşırı olarak kaşıntı da yaşayabilirsiniz ve pupp hastalığına yakalanabilirsiniz. Bu duruma çok dikkat etmeli daha fazla bilgi almak için ise hamilelikte kaşıntı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Ayak Yanmasının Nedenleri

 1. Gebelik Şekeri: Vücudumuzdaki normal şeker direncinden farklı olarak sadece hamilelik döneminde ortaya çıkan ve doğum sonrası vücutta görülmeyen bir diyabet türüdür.  Hamilelikte meydana gelen bu rahatsızlık da ayak yanmasını tetikler.
 2. Hipotiroidi: Bir diğer rahatsızlık olan hipotiroidi ise troid bezinin vücutta gereken miktarından daha az hormon salgılamasından kaynaklı el ve ayaklarda yanmalar oluşturur.
 3. Hormonlar: Hamilelik sürecinde başlı başına pek çok hormonun salgılanmasında (Beta HCG, Östrojen, progesteron, MSH, Relaksin, Oksitosin gibi) artış olur. Bu hormonların seviyeleri doğumdan sonra eski haline dönse de, hamilelikte ayak yanmasının oluşmasına neden olur.
 4. Vitamin Eksikliği: Hamilelikte ayak yanmasının nedenleri arasında sık karşılaştığımız vitamin eksikliği daha çok B12, B16, D vitaminlerinden kaynaklı olur. Ayak yanması ile birlikte, vücudunuzda bu vitaminlerin eksikliğini hissettiğinizde de gerekli takviyeleri almalısınız.
 5. Ayak Mantarı: Normal şartlarda da karşılaştığımız ayak mantarının hamilelikte yaşanması ayak yanmasını da beraberinde getirir. Daha çok ayağın parmak ucundan başlayıp, topuğa kadar ilerleyen ayak mantarı en çok parmak aralarında oluşur.

Hamilelikte Oluşan Ayak Yanmasına Uygulanacak Yöntemler

 • Kolonya: Özellikle buzdolabında bekletilen kolonyanın, ayakaltına sürülmesi, ayak yanmasını rahatlatır.
 • Ayakları Yıkamak: Ayaklarınızı yıkamanız günlük hayatta da rahatlatıcı olacağı gibi hamilelikte ayak yanmasına da rahatlatıcı etkisi olur. Fakat ayaklarınızı soğuk su dolu leğende yıkamalısınız.
 • Donmuş Su: Soğuk suda ayak yıkamasından başka yapabileceğiniz aktivite ise pet şişede dondurduğunuz soğuk suyu ayaklarınızın altında bekletmek olabilir.
 • Egzersiz: Yapacağınız düzenli egzersiz faaliyetleri de ayak yanmanızı azaltır.
 • Pamuklu Çoraplar: Giyeceğiniz diğer çorap türleri ayaklarınızın yanmasını artırırken, pamuklu çoraplar daha rahat yürümenizi sağlayacaktır.
 • Jeller: ayaklarınıza naneli ya da mentollü jeller sürerek ferahlık verebilirsiniz.