close
close

17 Kasım 2020

504

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek güvenli midir?  Hamilelikte en iyi cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmalıyız? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte cinsellik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

Çoğu hamile kadın hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girmenin güvenli olup olmadığını merak eder. Hatta çoğu, cinsel ilişkiye girmenin zararlı olacağını düşünür. Eğer normal bir hamilelik geçiriyorsanız bunun için zerre korkmanıza ve endişelenmenize gerek yok. Doktorunuz veya ebeniz cinsel ilişkiye girme konusunda size bir uyarı vermedi ise cinsel ilişkiye girmek tamamen güvenlidir. Cinsel ilişki hamileliğin bir parçasıdır. Kesinlikle bebeğinize zarar vermez. Eğer hamileliğin son haftalarındaysanız cinsel ilişkiye girmekten biraz kaçınabilirsiniz. Çünkü doktorlara göre son 3-4 hafta içerisinde hormonlarınız kasılmaları tetikleyebilir. Hamilelik sürecinizde karnınız büyüyecektir. Cinsel ilişki esnasında daha rahat hissettiğiniz pozisyonları keşfedeceksiniz. Bunu partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın çünkü bu durum ikinize de daha iyi bir deneyim yaşatacaktır.

Hamilelikte Ne Zaman Cinsel İlişkiden Kaçınmalı

Doktorunuz ya da ebeniz, sizi bazı durumlarda cinsel ilişkiye girme konusunda uyarabilir. Bu durumlardan bazıları şu şekildedir.

  • Eğer ikiz bebek hamileliği yaşıyorsanız
  • Eğer erken doğum yapma riskiniz varsa
  • Herhangi bir vajinal kanama veya aşırı akıntınız varsa

Ayrıca hamilelikte yapacağınız tüm cinsel ilişkileriniz de mutlaka korunmanız gerekmektedir. Çünkü oluşabilecek enfeksiyonlardan bebeğinizi korumak zorundasınız.

Hamilelikte En İyi Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelik süreciniz boyunca, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz, hamile karına baskı yapmayan misyoner pozisyonu gibi pozisyonların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer hamile bir kadın sırt üstü yatarsa bebeğe daha çok baskı uygulamış olabilir. Bu yüzden partnerinizin yanına yatabileceğiniz, üstünde olabileceğiniz pozisyonları tercih etmelisiniz. Cinsel ilişkilerde bu pozisyonları daha çok kendiniz keşfedeceksiniz.