close
close

22 Aralık 2020

742

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişki olur mu? Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin zararları nelerdir? Hamileliğin son haftalarında cinsel ilişkiye girilir mi? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürer başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Sürer?

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Sürer?

Hamileyken cinsel ilişkide bulunmak anne adayını ve erkeği endişelendiren bir durumdur. Bebeğe bir zarar geleceği düşüncesi ile ve diğer kaygılarla hamileyken cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınılmaktadır. Ancak bu endişeler yersizdir. Sağlıklı devam eden bir hamilelikte doktorunuz tarafından belirlenen herhangi bir risk durumu söz konusu değilse ilişkiye girmekte bir sıkıntı yoktur.

Çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de ilişkinin hamileliğin hangi ayına kadar devam edebileceğidir. Hamileliğin herhangi bir tehdit altında olmadığı, normal ve sağlıklı seyrettiği durumlarda hamileliğin son beş haftasına kadar cinsel ilişki yaşanabilir.

Hamileliğin son beş haftasına girildiğinde ilişki önerilmez. Bunun sebebi cinsel ilişkinin rahim kasılmalarını tetikleyerek rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracak olmasıdır.

Ayrıca gebeliğin son aylarında fiziki değişimler nedeni ile çiftler zorlanarak sınırlandırmaya gitmek isteyebilirler.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Zararlı olduğu Durumlar

Hamile kadınların gebeliklerin sağlıklı bir şekilde devam ettiği durumlarda cinsel ilişkide bulunmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak çeşitli durumlarda cinsel ilişki hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından zararlı ve riskli olabilir. Bu durumlar ve olası riskler hakkında takibinizi yapan doktor tarafından bilgilendirme yapılacaktır ancak genelen cinsel ilişkinin riskli olduğu durumlar şunlardır;

  • Düşük veya erken doğum hikayesi olan kadınlarda ilk 2-3 ay cinsel ilişki yasaklanabilir.
  • Düşük yapma riski bulunuyorsa veya daha önce düşük yapılmışsa cinsel ilişki risklidir.
  • 37 haftalık hamilelik öncesinde erken doğum belirtisi olan kasılmalarınız bulunuyorsa ilişki sonrasında erken doğum oluşabilir.
  • Sebebi belirlenememiş kanama, akıntı ya da kramplarınız varsa ilişki düşük riskini artırabilir.
  • Amniyotik kesede sızdırma veya zarda yırtık bulunuyorsa cinsel ilişki sakıncalıdır.
  • Rahim ağzında erken açılma oluşmuşsa düşük ya da erken doğum riski ilişki sonrasında artacaktır.
  • Çoğul gebelik mevcutsa gebelik ayına bağlı olarak cinsel ilişki sonrasında düşük oluşabilir ya da erken doğum gerçekleşebilir.
  • Plasenta uterusta çok aşağıdaysa ilişki riskli olacaktır.

Bebeğe ve anne adayının sağlığına sakıncalı olan bu durumlarda daha dikkatli olmak ve durumun hassasiyetine göre davranmak gerekir. Bu gibi durumların haricinde hamilelik cinsel ilişkiye engel bir durum değildir.   

Hamilelikte Son Aylar ve Cinsel İlişki

Gebeliğin son aylarına girildiğinde anne adayının cinselliğe bakış açısında farklılaşmalar görülebilir. Genelen bunun altında yatan sebepler kadının çok kilo alması, göbeğinin büyümesi, hareket kabiliyetindeki kısıtlamalar gibi durumlardır. Ayrıca doğumun yaklaşmasının verdiği heyecan cinsel isteğin azalmasına neden olabilir.

Hamileliğin son aylarında kendinizi hazır ve istekli hissettiğiniz sürece ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Ancak son dört beş hafta doktorlar ilişkiye girmenin erken doğum riski oluşturabileceğini düşünürler ve bu yüzden dikkatli olmanızı isterler. İlişki sırasında oluşacak rahim kasılmaları ve salgılana hormonlar nedeni ile rahim ağzında açılma oluşması doğumun erken başlamasına neden olabilmektedir.  Bu nedenle gebeliğin son haftalarında ilişkiden kaçınılmalıdır. Erken doğum hakkında daha fazla bilgi almak için erken doğum kategorimizi inceleyebilirsiniz.