close
close

25 Ocak 2021

467

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileyken cinsel ilişki olur mu? Hamilelikte cinsel isteksizlik neden yaşanır? Hamilelikte cinsel isteksizlik ne zaman geçer? Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte cinsel isteksizlik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik

Hamile kalınması, pek çok çiftin aile olma yolunda ilk adımları olsa da kimi zaman olumsuzlukların yaşanmasına da sebep olur.  Bu olumsuzluklardan biri de hamilelikte cinsel isteksizlik yaşanmasıdır.  Cinsel ilişkileri tamamen fiziksel olarak görmek yanlış bir bakış açısıdır, cinsel temasların büyük bir kısmı duygusal ve psikolojik etmenlerden tetiklenir.

Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı hormonsal geçişlerin ve de hamileliğin meydana getirdiği streslerin, çiftlerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilediği görülür.  Diğer bir yandan halk arasında, hamilelik döneminde yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar verdiğine inanılan görüşler vardır.  Kimi anne adayları da bu görüşlerden etkilenerek psikolojik olarak cinsellikten uzak dururlar. Elbette bu durumların yanında daha pek çok nedenler de hamilelikte cinsel isteksizlik yaşanmasını tetikler.  Hamileliğin uzun bir süreç olduğu ve cinsel hayatın da evli çiftler arasında gerekli fizyolojik bir ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulduğunda yaşanan bu isteksizliğin önüne geçilmesi gerekir. Elbette bunu yaparken de öncelikle hamilelikte cinsel isteksizlik nedenlerini belirlemek ve daha sonra gerekli yöntemleri kullanmak gerekir. Bunlarla birlikte aslında hamilelik döneminde cinsel ilişki belli bir zamana kadar devam etmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürer başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

 • Hamilelik döneminde anne adaylarında yaşanan görsel değişimler (Şişkinlikler, sivilceler, kilo artışı, lekelenmeler gibi.) özgüven eksikliği oluşturur ve psikolojik olarak cinsel ilişkinin yaşanmasını engeller.
 • Aynı zamanda kadınların genital bölgelerinde ve meme uçlarında yaşanan fiziksel değişimlerden dolayı eşleri tarafından beğenilmeme korkusu yaşanmaları da hamilelikte cinsel isteksizlik oluşturur.
 • Hamile kadınların 4 ve 5 ayından sonra genital bölgelerinde kokulu ve sulu akıntıların oluşması da özgüven eksikliğini tetikleyerek cinsel ilişkide isteksizlik meydana getirir.
 • Karnındaki bebeklerinin büyüdüklerini hissetmesiyle beraber, anne adaylarında bebeğin de cinsel ilişkiyi hissedecekmiş endişesi yaşanır.
 • Değişen hormonların etkisiyle, kadınlarda depresif ruh hali oluşur ve hamilelikte cinsel isteksizlik artırır.
 • Anne adaylarının cinsellikte yaşayacakları kasılmaların (Orgazm gibi.) bebeklerine, erken doğum ya da düşük gibi bir zararın geleceğinden endişe etmesi de nedenler arasında sayılabilir.
 • Dini yorumların ektisinde kalan kadınlar ve hamileliğin kutsal olgusuna bir zarar geleceğini düşünen kadınlar da hamilelikte cinsel isteksizlik yaşar.
 • Hamile olan kadınlarda tat ve koku alma duyuları üst düzey gelişim gösterir. Bu durum da cinsel ilişkiden alınacak kokuların bulantı ve kusmaların yaşanmasına neden olarak cinsel isteği azaltır.

Hamilelik Süresinde Değişen Cinsel İsteksizlik

 • İlk 3 ayda cinsel isteksizlik hafif bir oranda görüldüğü gibi hiç görülmeye de bilir.
 • aydan sonra yani 12-18 haftalarında hamilelikte cinsel isteksizlik artmaya başlar.
 • Hamileliğin son 2 ayı içerisinde de cinsel isteksizliğin yoğun yaşandığı görülür.
 • Hamilelikte cinsel isteksizliğin yaşanması bir süre doğum sonrasında da devam eder. Özellikle doğum sonrası 3-4 ay içerisinde cinsel isteksizliğin devam ettiği görülür. Belli bir süre sonrasında ise cinsel isteklilik normal haline döner. Buna en büyük etken lohusalık dönemidir. Lohusalık dönemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lohusalık başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.