close
close

4 Şubat 2021

492

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte cips, hurma, zeytin, dondurma, limon, havuç, acı, ekşi yemek yararlı mıdır zararları nelerdir? Hamilelikte kola, soda içmek yararlı mıdır zararları nelerdir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte dikkat dikkat edilmesi gereken besinler başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Hamile pek çok anne adayının düzenli beslenmesi hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için önem taşımaktadır. Bu nedenle de uzman doktorlar tarafından belirlenen hamilelikte beslenme şekilleri ve hamilelik sürecince tavsiye edilen besinler bulunur. Diğer yandan hamile kalmadan önce anne adaylarının tükettiği bazı besinlerin hamilelikte tüketilmesi risk taşımaktadır. Bizler de anne adaylarının hamilelik sürecinde verimli beslenmesi için tüketilen bazı ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulunduk.

Hamilelikte Kola İçmek

Kola içmenin günlük hayatta oluşturduğu zarardan daha fazlası hamilelikte hem anneye hem de bebeğe etki eder.  Kolanın genel zararı yapay asitlerden kaynaklanır. Bu nedenle de kolanın içindeki sitrik asit ve de kafein doğruda anne adaylarının vücutlarında olumsuzluklar oluşturur. Hem annenin sağlığı için hem de anneden bebeğe geçebilecek rahatsızlıkları önlemek için hamilelikte kola içilmesi tavsiye edilmez.

Hamilelikte Cips Yemek

Patates kızartmasının daha ince hali gibi düşülse de hamilelikte cip yenilmesi, bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmesini tetikler. Hamilelikte çok sık tüketilen cips ürünlerinin bebeklerin gelişiminde olumsuz etkiler yarattığı uzmanlar tarafından da ispatlanmıştır. Özellikle cipsin içersinde yer alan linoleik asit bebeklerin büyümesinde gerilik yaşanmasına neden olur. 

 Hamilelikte Hurma Yemek

Hamilelikte hurma yemek, annenin enerji ihtiyacını özellikle tatlı ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda sadece annenin değil bebeğin de B9 vitamini alması hurmanın içerisindeki folit asit ile sağlanır. Böylelikle bebeğin sağlıklı bir şekilde beyin gelişim, desteklenir. Diğer yandan hem anneye hem de bebeğe magnezyum mineralinin ve de demir vitaminin takviye edilmesine imkân verir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hamilelikte hurma yemeyi de günde birkaç tane ile sınırlandırmak gerekir.

Hamilelikte Soda İçilir Mi?

Hamilelikte soda içiminin genel olarak zararlı olduğu düşülse de içerisindeki maden suyunun sağladığı mineraller bakımından yararı bulunur. Maden suları, magnezyum, kalsiyum, flor, selenyum ve iyot gibi pek çok verimli elementleri içerisinde barındırır.  Hamilelikte tüketilmesi de anne ve bebeğin gelişiminde ihtiyaç olunan pek çok vitaminin alınmasını sağlar.

Hamilelikte Sakız Çiğnemek

Anne adayları kimi zaman bulantılarının önüne geçmek için sakız çiğnemeyi tercih eder. Fakat bu durumun bebek sağlığına yararı olduğunu söylemek zordur. Bebeğe verilen zarar tamamen sakız üzerinden değil sakızın içerisinde yer alan tatlandırıcılar üzerinden belirlenir. Yani hamilelikte sakız çiğnemenin anneye zararı olmasa da içerisindeki tatlandırıcıların bebeğin gelişimine zararı vardır.

Hamilelikte Çikolata Yemek

Genel olarak hamilelikte çikolata yemek, içerisindeki katkı malzemelerinden ve şeker oranından dolayı anne ve bebeğe zarar verildiği bilinir. Fakat son zamanlarda hamile kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar bitter çikolata tüketiminin zararı olmadığı hatta yararı olduğu söylenmektedir.  Bitter çikolatanın özellikle damarları gevşeterek damar sertliğini önlediği ve rahatlatıcı etki yarattığı araştırmalar sonucunda da ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte Zeytin Yemek

Zeytinin günlük hayatta kullanılması vücut direncini arttırarak, üst düzey bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar. Özellikle zeytinyağı ile harmanlanmış zeytinin tüketilmesi daha sağlıklı ve hafif beslenme oluşturur. Hamilelikte zeytin yemenin de hem bebeğin hem de annenin bağışıklık sistemine faydası vardır.  Fakat her besinde olduğu gibi zeytinin de fazla tüketilmesi hamilelikte sorunlar oluşmasını tetikler. Özellikle hamilelikte tuzlu zeytin yenilmesi annenin tansiyonunu olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte Dondurma Yemek

Dondurma 7’den 70’e tüm bireylerin severek ve isteyerek tükettiği besinlerden biridir. Öyle ki, hamilelikte de çoğu zaman anne adaylarının aşerdiği görülür. Hamilelikte dondurma yemenin ise uzmanlar tarafından pek çok faydası sıralanmıştır. Dondurmanın özellikle protein, kalsiyum ve de enerji ihtiyaçlarını karşıladığı bilinir. Hamilelikte anne adaylarında meydana gelen kemik eksikliğine kalsiyumun iyi geldiği ve bebeğin de kemik gelişiminin desteklediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle hamilelikte dondurma tüketilmesinin bebeğe ve anneye faydası vardır. Elbette tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar da bulunur. Örneğin dondurmayı yemeden önce 5 dakika bekletmek gerekir.

Hamilelikte Havuç Yemek

Havuç özellikle gözlere faydası olan vitamini bol bir sebzedir. Hamilelikte havuç yemek de annelerin üst solunum yollarında enfeksiyon oluşmasını önler. Aynı zamanda içerisindeki vitamin ve minerallerden hareketle bebeğin gelişimine de katkısı bulunur. Havucu çiğ ve pişmiş olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu da içmek de hamileliğinizde fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Limon Yemek

Hamilelikte limon yemek, hem annenin hem de bebeğin kemik gelişimine katkı sağlar. Anne adaylarında çok sık karşılaşılan sabah bulantılarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve de sindirime yardımcı olur. Diğer yandan limonun hamilelikte yan etkileri de vardır. Bunlardan biri limonun içerisindeki sitrik asit olması annenin diş etine zarar vermesidir.  Benzer şekilde sitrik asit, mide sorunlarını da tetikler. Bu nedenle hamilikte limon tüketilmesi dikkatli ve kontrollü olmalıdır.

 Hamilelikte Acı Yemek

Hamile kalmadan önce acı kullanan anne adayları ile kullanmayan anne adaylarının hamilelikte acı kullanması farklılıklar gösterebilir. Bunun nedeni de metabolizmanın acıya karşı bağışıklık kazanma durumudur. Anne adayı dışında acı yemenin bebeğe de zararı yoktur. Fakat hamilelikte acı yemek, mide yanması, reflü ve mide ekşimesi şikâyetlerini arttırdığı da görülür.

Hamilelikte Ekşi Yemek

Hamilelikte ekşi yemek, daha çok bebeğin cinsi üzerinden yorumlansa da ekşi yemenin hem yararları hem de zararları vardır. Öncelikle yararlarından bahsetmek gerekirse ekşi yemenin,  hamileliğin ilk 3 ayında annede meydana gelen bulantının önüne geçtiği bilinir. Diğer yandan hamilelikte ekşi kullanımın fazla olması da mide yanması ve mide ağrısı gibi rahatsızlıkları oluşmasını tetikler.

Ayrıca hamileyken bebeğinize kilo aldıracağını düşündüğümüz besin listesine anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.