close
close

16 Kasım 2020

506

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Evde hamile egzersizleri nasıl yapılır? Hamilelikte egzersiz hareketleri nelerdir? Hamilelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pelvik taban egzersizleri vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte egzersiz başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Egzersiz Yapmak

Hamilelikte Egzersiz Yapmak

Hamileliğinizde, ne kadar aktif ve formda olursanız değişen fiziksel özelliklerinizi kontrolde tutmak ve kilo alımını yavaşlatmak bir o kadar kolay olur. Ayrıca bu bebek sağlığı içinde çok önemlidir. Doğumdan sonrası için de size büyük kolaylık sağlayacaktır. Hamilelikten önce de düzenli egzersiz yapıyorsanız eğer bu süreç sizin için daha kolay olacaktır. Sadece dikkat etmeniz birkaç nokta olacak bunun haricinde düzenli egzersize devam edebilirsiniz. Ancak hamilelikten önce egzersiz yapmıyor ve egzersiz yapmaya karar verdiyseniz sizin için en önemli ve başlangıç aktivitesi yürüyüş olacaktır. Kendinizi yormamaya dikkat ederek günde en az yarım saat yürüyüş yapmak size çok iyi gelecektir. Genel bir kural olarak, egzersiz sırasında bol bol su tüketmeli ve egzersiz yaparken konuşabilecek durumda olmalısınız. Eğer egzersiz yaparken konuşamıyorsanız kendinizi yoruyorsunuz demektir. Buna çok dikkat etmenizi belirtmek isteriz. Egzersiz yapmadan önce mutlaka 5-10 dakika ısının.

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri ve Türleri

Hamilelik sürecinde, yürüyüş en önemli ve en rahat egzersizlerden biridir. Bunun yanında çömelmek, bebeğinizin aşağıya doğru inmesine ve pelvik çıkışınızın açılmasına yardımcı olur. Mutlaka haftada bir bile olsa bir gününüzde en az 5 dakika çömelme egzersizi yapabilirsiniz. Çömelme egzersizini yapmak için ayaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde durun ve çömelme pozisyonuna indirin. Sırtınızı dik tutmalısınız. Çömelmeyi 5 ile 20 saniye arasında tutun. Bu egzersiz ayrıca sırt ağrılarınız varsa ona da iyi gelecektir. Bisiklet sürmek keyifli ve harika bir egzersizdir. Ancak bu bisiklet sabit bir bisiklet olmalıdır. Düşmenize yada size zarar verebilecek herhangi bir egzersizi kesinlikle yapmamalısınız. Pilates de hamilelik boyunca yapılabilecek bir egzersiz türüdür. Dengenizi, gücünüzü, esnekliğinizi ve duruşunuzu daha iyi bir seviyeye taşımak için yapılması gereken bir egzersizdir. Hamilelik süreciniz bitip doğum sonrasında bile iyileşmenize yardımcı olur. Eklem ağrılarınıza en iyi gelecek egzersiz ise yüzmedir. Yüzmek hem tüm kaslarınızı çalıştırırken hem de kilo alımınızı yavaşlatacak en etkili egzersizdir. Hamilelik döneminizde kilo kontrolünüzü sağlamak istiyorsanız eğer hamilelikte kilo alımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pelvik Taban Egzersizleri

Hamilelik, doğum ve doğum sonrasında geçen ilk haftalık süreç pelvik taban kaslarını zayıflatmaktadır. Pelvik taban kasları, kasık kemiğinizden arkanızdaki omurganıza kadar uzanır. Hapşırdığınızda, ağır şeyler taşıdığınızda, zıpladığınızda ve bebeğinizin doğumu sırasında bebeği dışarı ittiğinizde gerekli organlarınızı destekler. Bu yüzden hamilelik boyunca pelvik taban kaslarınızı güçlü tutmanız gerekir. Ayrıca bu hamilelikte sık yaşanan idrar kaçırma semptomunu da oldukça azaltır.