close
close

10 Şubat 2021

440

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte göğüs ağrılarının nedeni nedir? Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte göğüs ağrısı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamilelik sürecinde pek çok anne adayında rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar çoğunlukla anne olma sürecinin bir geçiş dönemidir. Rahatsızlıklar kimi anne adaylarında normal hamilelik sürecinden kaynaklı oluşurken kimi anneler de ise belli rahatsızlıkların habercisi durumundadır.  Hamilelikte görülen rahatsızlıkların arasından ise en sık göğüs ağrıları yaşanır.  Çoğunlukla rahim büyümesinden, stresten ve süt bezlerinin gelişiminden kaynaklı göğüs ağrıları oluşur. Bu nedenlerden oluşan göğüs ağrıları normal karşılanırken kimi zaman daha büyük sorunların belirtisi olarak da yaşanabilir. Bu nedenle hamilelikte göğüs ağrısı için anne adaylarının doktor kontrolüne görülmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Belirtileri ve Oluşumu

Hamilelikte göğüs ağrısı öncelikle meme ucu hassaslığı olarak başlangıç gösterir. Birkaç gün içinde meme ucu hassaslığı artarak tüm göğüs bölgesine dağılır ve göğüs ağrısını oluşturur. Öncelikle göğüslerde şişkinlik yani dolgunluk hissi verirken daha sonrasında ağırlık oluşturmaya başlar. İlk trimester döneminde göğüs ağrısının belirtileri bu şekilde olur. Daha sonra ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinde ağrılar oluşmaya ve günler sonra da şiddetlenmeye devam eder. Göğüs ağrısı her hamilelikte aynı şiddette oluşmayacağı gibi kimi hamileliklerde de hiç yaşanmayabilir.  Trimester dönemlerine ait daha fazla bilgi ve hamileliğinizi hafta hafta takip edebilmek için hafta hafta hamilelik başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Nedenleri

 • Mide Problemleri: Hamilelikte yaşanan mide rahatsızlıkları göğüs ağrılarına neden olabilir. Genellikle progesteron hormonuna bağlı olarak hamilelikte oluşan reflü sorunu göğüslerde yanma ve ağrıyı tetikleyebilir.
 • Rahim Büyümesi: Hamilelikte rahim büyümesi genellikle hormonsal sebeplerden olduğu için vücudun pek çok bölgesinde ağrı oluşmasına da neden olur. Bebeğin büyümesine bağlı rahim büyümesinde de göğüs ağrıları oluşabilir.
 • Stres: Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi hamilelikte yaşanan birçok rahatsızlığın sebebi stres olabilir. Göğüs ağrılarının da çoğunlukla hamileliğe bağlı streslerden yaşandığı gözlemlenmiştir. Özellikle stres kas ve sinir sistemini etkilediği için bu ağrılar meydana gelir.
 • Göğüs Büyümesi: Hormonsal sebeplerden ya da süt bezlerinin gelişiminden kaynaklı göğüs büyümesi de göğüs ağrısını tetikler.
 • Astım Hastalığı: Hamilelik dönemlerinden önce astım rahatsızlığı ve nefes darlığı yaşamış olan anne adayları hamileliklerinde genellikle göğüs ağrısı yaşar. Özellikle çok sık öksürmeler de göğüslerin ağrımasına neden olur.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Belirttiği Hastalıklar

Kimi zaman hamilelikte göğüs ağrısı pek çok hamilelik rahatsızlıklarından dolayı oluşabilir. Kimi zaman da yaşanan göğüs ağrıları çok önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun için göğüs ağrılarının şiddetine ve sıklığına bakarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Hamilelikte göğüs ağrılarının belirttiği hastalıklardan en sık karşılaşılanları ise şunlardır:

 • Kalp Krizi Riski ve Kalp Rahatsızlıkları
 • Derin Ven Trombozu (Kan Pıhtılaşması)
 • Hamilelik Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Hamilelikte Göğüs Ağrıları Nasıl Geçer?

Normal süreçteki hamilelikte göğüs ağrılarından kurtulmanın ya da şiddetini hafifletmenin pek çok yolu vardır. Diğer türlü hastalıklardan kaynaklı göğüs ağrılarında ise doktora gitmek gerekir.

 • Egzersiz yapmak.
 • Rahat, spor ve pamuklu sutyen ile giysiler kullanmak.
 • Dikkatli beslenmek.