close
close

9 Mart 2021

159

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte kaburga ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte kaburga ağrısı neden olur? Hamilelikte kaburga ağrısı nasıl olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte kaburga ağrısı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı

Hamilelikte Kaburga Ağrısı

Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücutlarında görülen bazı değişimler pek çok ağrıyı beraberinde getirir. Özellikle hamileliğin son üç ayında ortaya çıkan kaburga ağrısı da kaburga ve sırt bölgesinde yoğun yaşanır. Hamilelikte kaburga ağrısı rahim gibi bazı organların büyümesi sonucunda göğüs kafesinin sıkışması ile açığa çıkar. Kaburga ağrısı hamilelikte panik yapılmaması gerekilen bir durumdur. Çünkü yaşanan ağrılar aslında vücudun yaşadığı değişimi ve her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesidir.  Bu nedenle yaşanan her ağrıda doktora görüleme zorunluluğu yoktur fakat yoğun ve geçmeyen ağrılarda uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekir. Bunun için de ağrıların yoğunluğunun ve sıklığının belirlenmesi önemlidir. Hamilelikte yaşadığınız ağrıları ve çok daha fazla bilgiliyi hamileliğinizi hafta hafta takip edebileceğiniz hafta hafta hamilelik kategorimizde bulabilirsiniz.

 • Kusma, ateş, bulantı ve titreme genel ağrıları belirtirken,
 • Hamilelik egzersizlerine ve dinlenmelere rağmen geçmeyen ağrılar da tehlikeli ağrıları belirtir.
 • Tehlike arz eden kaburga ağrıları ise yürümekte, konuşmakta, hareket sıklığında ve nefes almakta zorluklar meydana getirir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısının Nedenleri

 • Rahim Büyümesi: Rahim büyümesi ya da genişlemesi anne adayının vücudundaki iç organlarının sıkışmasına neden olur. Bu sıkışma durumunda da kaburgaya baskı yapılması ağrıları tetikler.
 • Göğüs Büyümesi: Hamilelik sürecinde içerisindeki süt bezlerinin gelişmesinden kaynaklı büyüyen göğüsleri taşımak kaburgalarda ağrıları meydana getirir.
 • Kilo Alımı: Hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlayan ve artan kilo alımları da sırt ve kaburga bölgelerine ağrılık oluşturduğu için ağrı yapabilmektedir.
 • Hormonsal Değişimler: Hamilelik sürecinin neredeyse tamamını kapsayan hormon değişimleri beraberinde pek çok rahatsızlığı da getirir. Bunlardan biri de değişen hormonların kas ile eklemlerde açığa çıkardığı gevşeme durumudur. Yaşanan bu gevşeme kaburgalarda ağrıları daha da artırır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısının Tedavisi

 • Egzersizler: Hamilelik için belirlenen özel egzersizler sadece kaburga ağrılarına değil, diğer pek çok vücut rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Kaburga ağrısı için yapılan egzersizlerde farklı olarak egzersiz topu kullanılabilir. Sırt ve kaburga bölgesinin topa dayandırarak yapılan bu egzersizler ağrıları tedavi etmekte oldukça yararlıdır.
 • Vücudun Duruşu: Hamilelik boyunca hareket ve yürüyüş şekilleri ağrılarda önemli rol oynar. Özellikle hamilelikte kaburga ağrılarını tedavi etmek ya da ağrıyı hafifletmek için vücut konumunu iyi belirlemek gerekir. İdeal vücut duruşu ise dik duruştur.  Vücudu mümkün olduğunca dik tutmalı ve dinlendirmeye özen gösterilmelidir.
 • Soğuk ve Sıcak Basınç Uygulaması: Sıcak duş alımı vücudun özellikle eklem ve kemiklerin rahatlamasını sağlamaktadır. Diğer yandan ağrıyan bölgelere uygulanan sıcak veya soğuk basınçlar da kaburga ağrısı tedavi yöntemlerindendir.
 • Kılık Kıyafet: Sırt ile kaburga bölgelerini sıkıştırmayacak ve bol bir yapıya sahip olan giysiler kaburga ağrılarını tedavi etmekte fayda sağlar.
 • Masaj: Hamile kadınların vücudunu rahatlatmak ve ağrılarını azaltmak için kullanılan masaj yöntemi hamilelikte kaburga ağrılarının tedavi edilmesinde de kullanılır.