close
close

6 Aralık 2020

396

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte kanama neden olur? 1 aylık hamilelikte kanama olur mu? Hamilelikte adet kanaması olur mu? Hamilelikte kanama kaç gün sürer? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte kanama olur mu? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Kanama Olur mu?

Hamilelikte Kanama Olur mu?

Hamilelik sürecinde sık karşılaşılan durumlardan biri olan vajinal kanama, anne adayı için oldukça kaygı vericidir. Özellikle öncesinde gebelik kayıpları olan ve yardımcı üreme teknikleriyle hamile kalan çiftlerde durum daha da karışık ve üzücü bir hal alır. Tanıda klinik muayene, ultrasonografi ve gerek görülürse başka testlerden faydalanılır. Doktorunuz içinde olduğunuz gebelik haftası ve kanamanın türüne (leke halinde ya da yoğun, ağrı olup olmaması, ara ara ya da sürekli gibi) göre tanıyı gözlemleyecektir.

Hamileliğin Erken Safhalarında Adet Kanaması Görülebilir mi?

Yaygın inanışın tersine gebelikte salgılanan hormonlar vasıtasıyla adet kanaması da görülmez. Erken dönemlerde hamilelikte gözlenen ve adet kanaması zannedilen yerleşme kanaması çoğunlukla gebelik kesesinin rahim içine tutunmasına doğru orantılı ortaya çıkar. Bu durum yaygın olarak kendini sınırlar ve gebeliğin genel gidişatına olumsuz bir etki etmez.

Erken Dönemde Görülen Kanamanın Sebepleri Nelerdir?

Gözlenen kanama, genel olarak şu nedenlerden dolayı gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar:

  • Dış gebeliğe bağlı düşükler (düşük riski, önüne geçilemeyen düşük, geç kalınmış düşük, inkomplet düşük)
  • Yerleşmede oluşan kanamalar
  • Rahim ağzı, vajina ve rahimle alakalı diğer rahatsızlıkların yaşanması (polipler, enfeksiyonlar, molar gebelik vb. trofoblastik rahatsızlıklar)
  • Düşük oluşmasına bağlı kanamlar, düşükle alakalı kanamalar ilk üç aylık süreçteki kanamaların en çok karşılaşılan nedenidir. Erken haftalarda gebeliklerin %15-20’sinde bu çeşit kanamalara rastlanabilir.
  • Dış gebelik ise bilinenin aksine %2 sıklıkla daha az karşılaşılan bir kanama nedenidir.

 

Kanama Mutlaka Dikkate Alınmalı ve Doktora Başvurulmalı

Kanamanın çokluğu (leke halinde ya da yoğun ve pıhtı eşliğinde) ise beraberinde gelen kasık, karın ve bel ağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler, gebenin tıbbi hikayesi (yardımcı üreme teknikleri vasıtasıyla oluşmuş bir gebelik olması, tekrarlanan düşükleri olması veya öncesinde geçirilmiş jinekolojik cerrahiler) doktorunuza tanı konusunda fikir verecektir.

Vajinal muayene bulguları (gebeliğe dair bulguların rahim ağzında görülmesi, vajinada kanama şeklinde lezyon veya yırtıkların tespiti, vajinal enfeksiyon, polip veya siğiller) fazlasıyla önemlidir. Doktorunuz ultrasonografi ile gebelik kesesini biçim ve büyüklük bakımından, bebeğinizin kalp atışlarını, gebelik kesenizin yerleştiği alanı (rahim içi veya dışı) ayrıntılı bir biçimde değerlendirecektir. Gerek görülen durumlarda, başka bazı tetkikler (tam kan sayımı ve gebelik testi olarak bilinen beta hCG) de yapılabilir. Kimi zaman düşük tehlikesi, yerleşme kanaması ve dış gebeliği birbirinden ayırmak için kontrol, ultrasonografi ve incelemelerin belirli sıklıklarla tekrarlanması da gerek görülebilir. Bu durumda doktorunuz size hususi bir karar verip en uygun olan tedaviyi yönetecektir.

Hamileliğin İleri Haftalarında Görülen Kanamaların Sebepleri Nelerdir?

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vajinal kanama daha nadir görülür.

En sık görülen nedenler ise:

  • Nişan gelmesi olarak adlandırılan doğumun başlama anı ile ilgili olarak rahim ağzındaki mukus tıkacının dışarı atılması
  • Erken doğum durumu ve rahim ağzı yetersizliği
  • Plasenta previa yani bebeğin beslendiği plasentanın rahim ağzını bir bölümünü veya tamamen kapatması
  • Plasenta dekolmanı yani bebeğin doğumundan önce plasentanın tümü veya bir bölümünün rahim duvarına tutunduğu yerden ayrılma durumu gibi daha az karşılaşılan nedenlerdir.