close
close

23 Aralık 2020

408

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte karın büyümesi hangi ayda başlar? Hamilelikte göbek deliğinin dışarı çıkmasının nedenleri?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte karın ne zaman büyümeye başlar başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının karnı büyümeye başlar ve dışarıdan bakıldığında hamile olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Kadınların hamilelik yolculukları birbirinden farklı seyreder aynı durum karın büyümesi için de geçerlidir. Ancak genelen hamile kadınların karnının büyümeye başlaması ikinci üç aylık dönemde yani 2.trimister döneminde başlamaktadır. Trimester dönemleri ve hamileliğinizde ki gelişimler için hafta hafta hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dışarıdan bakıldığında ortalama 20. haftada yani 5. ayda anne adayının hamile olduğu anlaşılabilir.  Karnın büyüklüğü anne adayının yapısal özelliklerine bağlıdır. Anne adayının boyu, kilosu, karın bölgesindeki yağlanma gibi ayrıntılar bu dönemlerde hamileliğin dışarıdan anlaşılmasını etkileyen unsurlardır.

Genç ve ilk doğumunu yapacak olan annelerde karnın dışarıdan dikkat çekmeye başlaması daha geç dönemlerde olabilir bunun nedeni daha güçlü olan karın kaslarıdır. Yaşlı ve daha önce doğum yapmış olan anne adaylarının karınları daha belirgin bir şekilde görülebilir.

Karnın belirginleşmesi, şişmesi gibi durumların olması ya da az olması hamileliğinizin sağlıksız ilerlediğinin göstergesi değildir. Bu nedenle hamile kadınların karınlarını karşılaştırması, karnı büyümediği veya çok büyüdüğü için endişelenmesi yersizdir. Her kadının bedeni farkı özelliklere sahiptir ve hamilelikleri de normal olarak farklı olacaktır. 

Karın Büyüdükçe Göbek Deliğinin Dışarı Çıkması Normal midir?

Hamilelikte rahim büyüdükçe karın içerisindeki basınç da artacaktır. Bu nedenle karın içerisindeki artan basınçtan dolayı bazı anne adaylarının göbek deliği dışarı doğru çıkabilmektedir. Göbek deliği karın büyüdükçe düzleşebilir ve belirsiz hale gelebilir. Dışarı doğru çıkabilir. Bu durum oldukça normaldir ancak göbeğinize aşırı büyük bir çıkıntı veya şişlik varsa göbek fıtığı olma ihtimali mevcuttur. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Göbek deliğindeki çıkıntı, doğum sonrasında düzelerek eski haline gelecektir.     

Büyük Karın Bebek Kilolu Demek midir?

Anne adayının karnının büyüklüğüne bakarak bebeğin kilosu anlaşılmaz. Karnın büyüklüğüne bakmak bebeğin kilosunu tahmin etmek için doğru bir yöntem değildir. Eskiden rahmin en üst noktasının yüksekliği ölçülerek bebeğin kilosu tahmin edilmeye çalışılırdı fakat günümüzde ultrason kontrolleri ile bebeğin gelişimi ve kilosu doğru olarak takip edilmektedir.

Anne adayının karnının çok iri olması bebeğin de çok iri olacağı anlamına gelmeyecektir ya da karnı çok büyük olmayan bir anne adayı iri bir bebek dünyaya getirebilmektedir. Bu nedenle karın büyüklüğü ve şişkinliğinin bebeğin kilosu hakkında bir ipucu verdiğini düşünmek yanlıştır.  

Hamilelikte Karnın Geç Büyümesi Sorun Belirtisi midir?

Her kadınının vücudu ve bünyesi farklı işler bu nedenle hamilelikleri de farklı şekilde ilerleyecektir. Anne adayının karnının geç ya da erken büyümesi herhangi bir sorunun belirtisi olmadığı gibi bunun değişik nedenleri olabilmektedir.

Anne karnında bebeğin duruş pozisyonu, rahimin bulunduğu yer ve duruşu, anne adayının karın kaslarının kuvveti gibi ayrıntılar karnın geç büyümesine neden olabilir. Aynı boy ve kiloda hatta bebeklerinin gelişimi de aynı olan anne adaylarının karın büyüklükleri arasında bile büyük farklılıklar olabilir.