close
close

20 Aralık 2020

417

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte karın sertleşmesi ne zaman başlar? Hamilelikte karın sertleşmesi nasıl geçer? Yalancı sancı nasıl olur? Yalancı doğum sancıları ne zaman olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte karın sertleşmesi ve kasılmalar neden olur? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi ve Kasılmalar Neden Olur?

Hamilelikte Karın Sertleşmesi ve Kasılmalar Neden Olur?

Hamilelik sürecinde anne adayının rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi de karında sertleşme, gerginlik ve kasılmalardır. Çoğu anne adayını endişelendiren bu durum aslında normaldir. Telaşlanmaya gerek yoktur.   

Hamilelik ilerledikçe rahimin büyümesi, bebeğin iskelet sisteminin gelişmesi ve son aylarda yaşanabilecek kasılmalar hamilelikte karın sertleşmesinin esas nedenleridir. Karındaki sertleşme ve gerginlik doğal semptomlardır. Doğum belirtisi olarak düşünülmemelidir.  Normal doğum genellikle 38-40. hafta içerisinde gerçekleşir. Normal doğum hakkında daha fazla bilgi almak için normal doğum kaçıncı haftada olur başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gebelik döneminde yaşanan karın sertleşmesi ve gerginlik; rahmin büyümesi, bebeğin iskeletinin gelişmesi, anne adayının vücut tipi ve kilo durumu, sağlıksız beslenme ve sindirim problemleri, yalancı kasılmalar, bebeğin toplanması gibi nedenlerden kaynaklanır.

Yalancı Kasılmalar

Gebeliğin özellikle son döneminde yaşanan ve karın sertliğine neden olan kasılmalar yalancı kasılmalar yani braxton hicks olarak adlandırılır. Rahimin düzensiz şekilde kasılmaları vücudun doğuma hazırlandığını gösterir ve endişelenecek bir durum değildir. Bu kasılmalar esnasında karında şişlik ve sertlik oluşması normaldir. Yalancı sancı ne zaman geleceği belli olmayan ve seyrek görülen kasılmalardır. Doğum sancısı gibi ağrılı olmaz sadece karın gerilir, şişer ve sertleşir. Dinlenip pozisyon değiştirildiğinde geçer.   

Yalancı kasılmalar özellikle anne ve bebeğin çok hareketli olduğu dönemlerde artar. Ayrıca cinsel ilişki sonrasında, mesane dolu olduğunda, annenin karnına dokunulduğunda, vücutta sıvı ihtiyacı olduğunda ve bebeğin gelişimini tamamladığı zaman artacaktır.    

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Ne Zaman Olur?

Hamilelik döneminde yaşanan karın sertleşmesi genellikle gebeliğin ikinci üç aylık döneminde, 21. hafta sonrasında görülmeye başlanır. Kasılmaların eşlik ettiği karın sertleşmeleri ise genellikle üçüncü üç aylık dönemde yani üçüncü trimester döneminde görülmektedir. Ancak bazı gebelerde ikinci üç aylık dönemde de görülebilir. Hamileliğin 6. Ayında başlayan karın sertleşmeleri ve gerginlikleri bazı anne adayları tarafından yaşanmayabilir ancak bu bebekte ya da annede bir sorun olduğunu göstermez. 

Anne adaylarının düşük, erken doğum ya da farklı şikayetlerin eşlik ettiği bir karın sertleşmesi yaşaması halinde acilen doktora gitmeleri gerekmektedir. Bu tür şikayetler yoksa sadece karın sertleşmesi yaşıyorsanız endişelenecek bir durum yoktur.

Gebelerin yaşadığı karın sertlikleri ağrısız olur ve 30 saniye ile 2 dakika arasında sürer. Doğum sancısında olduğu gibi bir ağrı yaşanmaz. Doğum yaklaştıkça sertleşmelerin sıklığı da artar. Bunun nedeni rahime kan akışının artırılması ve rahim ağzını yumuşatmaktır. 

Karın Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Karın sertleşmesi olduğunda pozisyon değiştirmek, yürüyüş yapılıyorsa oturmak ya da uzanmak, oturuluyorsa yürüyüş yapmak, su içmek, ılık bir duş almak,  doktor tarafından verilen magnezyum haplarını kullanmak karın sertleşmesinin geçmesini sağlayacaktır.

Kasılma ve sertleşmeler tüm yöntemleri denemenize rağmen geçmiyor ve devan ediyorsa doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Bunun sebebi erken doğum olabileceği gibi daha farklı durumlar da söz konusu olabilir. Böyle bir durumda doktorunuz NST çekerek kasılmaların gerçek nedenini saptayabilecektir.