close
close

17 Kasım 2020

490

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte kaşıntı ve kızarıklık nedenleri nelerdir? Hamilelikte kaşıntı neden olur? Hamilelikte kaşıntı nasıl geçer? Pupp hastalığı nedir? Pupp hastalığı nasıl geçer? İntrahepatik kolestaz nedir?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte kaşıntı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelik döneminde hormonlara bağlı bir şekilde cilt hastalıkları görülebilir. Hamilelikte kaşıntı, cilde gereğinden fazla kan pompalanması sonucu yaşanır ve genel olarak karın bölgesinde gözlemlenir. Hamileliğin ilerlediği süre boyunca da kaşıntı artabilir. Hamilelikte kaşıntı genellikle olağan bir durum olarak karşılanır fakat kimi durumlarda cilt hastalıklarının göstergesi de olabilir. Kaşıntı ile gelen bazı belirtileri göz ardı etmemek gerekir.

Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Doğal yollarla hafif kaşıntıları çözmek mümkün. Cildi nemli tutmak, rahat ve pamuklu giysiler giymeye özen göstermek, sentetik kumaşlı giysilerden uzak durmak kaşıntılardan kurtulmanın en basit yolu olacaktır.

Şiddetli kaşıntılara önlem için; kaşınan bölgeye 5 ila 10 dakika devam edecek şekilde soğuk kompres uygulayabilir, duştan sonra parfüm barındırmayan losyonlar kullanarak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Doktorunuza reçeteli olarak yazdırdığınız ilaçları kullanmak da kaşıntının şiddetini dindirecektir.

Doğal yollarla son bulmayan şiddetli kaşıntılar için doktorunuza danışmanız gerekir. Şiddetli kaşıntılar farklı hastalıkların belirtisini taşıyabileceğinden doktorunuz sizden tahlil ve tetkik talep edebilir. Yapılan tahlil ve tetkiklerin sonucuna bağlı olarak, doktorunuz tedavi için ilaç önerebilir. Şayet intrahepatik kolestaz teşhisi konulduysa doktorunuz hem sizi hem de bebeğinizi yakından gözlemlemek isteyecektir. Hamileliğe bağlı olarak kaşıntılar, her 5 kadından birinde görülebilmektedir. Kimi kaşıntılar normaldir fakat kimi kaşıntılar kesinlikle tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Kaşıntı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

İntraheptik Kolestaz (Gebelik Kolestazı)

Hamilelikte kaşıntıya neden oluşturan, önem taşıyan hastalıklardan biridir. Gebelik kolestazı olarak bilinen bu hastalık, gebelik hormonlarının etkisinin karaciğeri etkilemesine yol açarak oluşur. Safra kesesi görevini yerine getirmekte zorlanır ve safra asitleri karaciğerde birikmeye başlar. Asidin kanla karışması halinde de gebelik kaşıntısı oluşur.

İntrahepatik kolestaz; avuç içinde ve ayak tabanında gözlenen şiddetli kaşıntılara yol açar. Özellikle geceleri çekilmez bir hal alır. Kaşıntının yanı sıra koyu renkli idrar, bağırsak hareketlerinde azalış, gözde ya da deride sararma görülebilir.

İntrahepatik kolestaz sıklıkla hamileliğin son 3 ayında kendini gösterir. Doktorun sıklıkla takibini gerçekleştirmesi gereken bu hastalık, erken veya ölü doğumlara sebep olabilir. Endişelenmeyin, intrahepatik kolestaz doğumdan hemen sonra yok olur.

Prurigo

Hamileliğin rastgele bir evresinde kendini gösterebilen Prurigo, bağışıklık sistemindeki değişikliklere oranla meydana gelen bir gebelik kaşıntısıdır. Anne ve bebek için herhangi bir zarar taşımaz. Prurigo hastalığı uygulanacak tedaviye hızlı yanıt verir.

Pupp

Pupp, hamile kadınlarda en çok görülen ve kaşıntıya neden olan hastalıktır. Pupp hastalığı karın bölgesinde döküntü halinde meydana gelir. Kilo alımı fazla olan ya da çoğul gebelik geçiren kadınlarda daha sık rastlanır.  Eğer hamilelik döneminde fazla kilo aldığınızı ve ideal kilonuzu merak ediyorsanız hamilelikte kilo alımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pupp Hastalığı Nasıl Geçer?

Nihai tedavi bebeğin dünyaya gelmesi olarak görülmektedir. Genellikle pupp hastalığı doğum yaptıktan bir hafta sonrasında sonlanır. Bazı annelerde ise bu doğumdan sonra 2 hafta sonrasına kadar devam ettiği görülebilir. Pubb hastalığı tedavisi için bir kaç yöntem kullanılmaktadır. Kaşıntı giderici nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Zor da olsa mutlaka kızarıklığı kaşımaktan kaçının. Eğer sürekli ve çok kaşıntınız var ise doktorunuzla konuşup size bir ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.