close
close

16 Kasım 2020

738

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte kilo hesaplama? Hamilelikte ideal kilo ne olmalıdır? Hamilelikte kilo alımı ne kadar olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte kilo alımı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte Kilo Alımı

Anne adaylarının hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren en sık duydukları cümlelerin başında ''sen artık çift canlısın, çift kişilik yemen gerek'' sözü geliyordur. Öyleyse, gerçekten de hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının iki kişilik mi yiyecek tüketmesi gerekiyor? Hamilelikte kilo alımı uzmanlar aracılığıyla özellikle belirtilen ve hem bebek hem de annenin sağlığı açısından son derece önem taşıyan bir dönemdir. Uzmanlar hamilelikte kilo alımının kontrollü tutulması gerektiğini belirtmektedir. Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için anne adaylarının dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamaları önem taşır.

Hamilelik ve emzirme süresi boyunca anne adayları, neyi ne miktarda tüketirlerse bebekleri de dolaylı olarak bu besinlere ve beslenme alışkanlığına maruz bırakılmış olacaktır. Bilinen bu gerçeğin sayesinde bebeğinizin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi adına düzenli ve dengeli bir beslenme programına sadık kalmanız gereklidir.

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Olmalıdır?

Anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri için kilo alımı biraz daha kişisel olmakla beraber üç temel unsur üzerinden bir genelleme yapılmaktadır. Hamilelik öncesine bakılacak olursa, zayıf olan anne adaylarının 12 ila 18 kg aralığında kilo alması gerekmektedir. Normal kilo sahibi olarak tabir edilen annelerin 9 ila 14 kg aralığında kilo alması gerekir. Gebelikten önce de fazla kiloya sahip olan anne adaylarının da hamilelikteki kilo alımı 7 ila 9 kg arasında olması gerektiği vurgulanır. Söz konusu bu rakamlar kişiden kişiye değişiklik taşımakla birlikte biraz daha hamilelikteki ideal kilo alımı bu şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.

İlk üç ay hamilelikte en az kilo alınan dönem olarak belirtilir ve genelde kilo alımının 1 ya da 2 kilogram civarında ilerlemesi gerektiği düşünülmektedir. İlk üç aylık bu dönemde kilo alamayan, hatta yoğun gözlenen mide bulantısı ve kusmalar sonrasında kilo kaybı yaşayan anne adayları da görülmüştür. Takip eden aylarda ise en az 0,5 kg alınması gerekmektedir. Annenin beslenme biçimi ve bebeğin gelişimi göz önüne alınarak bu süre boyunca takviyeler ve bazı kısıtlamalar uygulanabilmektedir.

Hamilelikte Kilo Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinde olan anne adayının fazla kilo sahibi olması da gerekli kiloyu alamaması anne ve bebek sağlığı için birtakım tehlikeler içermektedir. Bebeğin gelişim şekli, annenin beslenme şekli üzerinden meydana gelmektedir. Bu sebeple de anne adayının protein, demir, vitamin ve kalsiyum vb. gibi içeriği bakımından bebeğin ihtiyaçlarını cevap verecek doğrultuda düzenli bir beslenme programı uygulaması önem taşır. Fakat annenin beslenme programına karşın anne kilo alamıyor ve bebek gelişme gösteremiyorsa bu durum bebekte gelişim geriliğine sebep olur. Bunun için durumun doktor kontrolünde tutulması gerekirse anne adayına gerek görülen takviyelerin verilmesi sağlanmalıdır.

Hamilelikte kilo alımında dikkat edilmesi gereken bir diğer etken de anne ve bebeğin aşırı kiloya maruz kalmasıdır. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz iki kişilik yeme alışkanlığı kazanılması ve bebeğin gelişimi için gereken protein ve vitaminin göz ardı edilip çoğunlukla yağ yapıcı gıdaların tercih edilmesi anne ve bebeğin aşırı kilo alımına sebep olacaktır. Bu beslenme alışkanlığının bebeğin gelişimini olumsuz etkilemesiyle beraber anne ve bebek için sağlıklı bir doğuma da engel teşkil eder. Bunlara ek olarak hamilelikte kilo alımının standartların üstünde olması durumunda anne adayının şiddetli ve sürekli olarak bel ve kalça ağrısı yaşamasına da neden olmaktadır. Eğer hamilelik döneminizde fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız egzersiz ile bu kilolardan kurtulabilirsiniz. Hamilelikte nasıl egzersiz yapacağınızı merak ediyorsanız hamilelikte egzersiz yapmak başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.