close
close

13 Ocak 2021

183

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte nefes egzersizi nasıl yapılır? Hamilelikte nefes egzersizinin faydaları? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte nefes egzersizleri başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hayatta kalmanın en büyük etkilerinden biri de nefes almaktır. Hem yaşamda kalmamız hem de sağlıklı yaşamamız adına önemli olan nefes, hamilelik sürecinde de anne ve de bebeğin sağlığı için önemlidir. Özellikle hamile olan anne adaylarının düzenli olarak nefes egzersizi yapmalarının pek çok faydası olur.  Yazımızın içeriğinde de hamilelikte nefes egzersizlerinin önemini bilen ve uygulamak isteyen anne adaylarımız için açıklamalarda bulunduk. Ayrıca nefes egzersizlerinin yanında hamilelikte hangi ay hangi egzersiz yapılmalı hakkında bilgiler içeren hamilelikte aylara göre yapılabilecek egzersizler başlıklı yazımızı da okuybilirsiniz.

Hamilelik süreci başlı başına vücudun değişim yaşadığı ve hormonsal dengelerin değiştiği bir süreçtir. Fiziksel ya da psikolojik olsun yaşanan bu değişimlere uyum sağlamanıza nefes egzersizleri yardımcı olur.  Hatta bu hususta bebeğinizin büyümesi ile birlikte rahminiz de büyüyerek, diyaframınızın tam olarak alt kısmına yaklaşır. Bu durumda da büyüyen bebekle beraber rahim de diyaframı sıkıştırır ve nefes almanızı zorlaştırır. Ardından diyaframın sıkışması ile midenizin de yukarıya doğru itilmesi gerçekleşir. Midenin yukarıya itilmesinin sonucunda da mide sıvınız harekete geçerek yemek borusuna kadar ilerler ve böylelikle de günlerce hatta haftalarca süren mide bulantıları ve yanmalarını yaşarsınız.  Tüm bu olanlar karşısında rahatlamak ve midenizin normal yanması ile bulantısını engellemek amacıyla hamilelikte nefes egzersizlerini uygulayabilirsiniz. 

Hamilelikte Nefes Egzersizlerinin Faydaları

 • Öncelikle hamilelikte nefes egzersizlerinin, mide yanmalarına ve de bulantılarına iyi geldiğini söyleyebiliriz.
 • Aynı zamanda midenizin rahatlaması ile hazmınızın kolaylaşmasını da sağlar ve karın içinde yer alan organları da uyarmış olur.
 • Bir diğer açıdan karın bölgesindeki bu iyileşmeler sayesinde de peristaltik hareketleri hızlanır ve kabızlık ile gaz sorunu şikâyetlerinde azalma olur.
 • Hamilelikte nefes egzersizlerinin yapılması ile birlikte kan dolaşımı da düzene girer.
 • Nefeslerin düzgün bir egzersiz ile vücuda alınmasıyla, akciğer kapasitesi daha geniş olur, böylece bebeğinize verilen oksijen miktarında da artış oluşur.
 • Egzersizlerin düzenli yapılması ile diyagram kasında güçlenme meydana gelir. Ayrıca hamilelikte nefes egzersizleri, hamilelik sonrasında da alışkanlık yaparak doğal nefes alma rutininiz haline gelir.

Hamilelikte Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

 1. Hamilelikte nefes alma egzersizlerine öncelikle, birinci haftadan sırt üstü yatarak ve dizlerinizi kırarak nefes almaya başlayın.
 2. Hamileliğinizin birinci haftasından ikinci haftasına kadar aynı uygulamayı yapabilirsiniz. İkinci haftadan itibaren ise bağdaş kurarak ya da dizlerinizin üstünde oturarak nefes almaya çalışın.
 3. Oturuşlarınızda kuyruk sokumunuzu desteklemek amacıyla altınıza minder koyun. Sırtınızın dik tutarak gevşek bırakın.
 4. Ellerinizden birini karın bölgenizin üzerine diğerini de göğüs bölgenizin üzerine koyarak karın ve göğüs boşluğunuzu ayıran diyafram üzerinden nefes alın.
 5. Dişlerinizin arkasına ve üst damağınıza dilinizi dayayın. Ardından nefesinizi yavaşça burnunuzdan alarak karnınıza doğru vermeye başlayın.
 6. Kendinizi zorlamadan alabildiğiniz kadar nefes alamaya çalışın. Balon şişirir gibi aldığınız nefesi ağzınızdan verirken bir yandan da elinizle karın bölgenizi hafifçe itin.