close
close

13 Mart 2021

173

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte saç boyarken neler dikkat edilmelidir? Hamileyken saç boyanır mı? Hamilelikte saç boyamak bebeğe zarar verir mi? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte saç boyamanın zararları başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları

Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları

Hamilelik süreci anne adayları için çoğunlukla vücudunda değişimler meydana getirse de hamilelik öncesi yaşamlarındaki alışkanlıklarında da değişimlere neden olur. Genellikle bebeğin sağlığı ve annenin hamilelik sürecindeki beden yapısı dikkate alınarak bazı alışkanlıklardan vazgeçilir. Bu durum kimi zaman beslenme alışkanlıklarının değişiminden kaynaklanırken kimi zamanda dış görünüşe yapılan müdahalelerle gerçekleşir.  Hamilelikte saç boyamak da bu değişimlerden biridir. Hamilelik sürecinden önce pek çok anne adayı saçlarını rahatlıkla boyasa da hamilelikte saç boyamanın zararları vardır. Bu nedenle de bebeğe gelecek herhangi bir zararı yaşatmamak adına hamilelikte saç boyamaktan genellikle vazgeçilir ya da daha doğal ve zararsız yöntemler tercih edilir.

Hamilelikte Saç Boyamanın Bebeğe Zararları Nelerdir?

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında annenin saçını boyaması uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Bunun en büyük etkisi olarak da bebeğin organ gelişimi içerisinde olduğu döneme verilen zarar gösterilir. Her ne kadar ilerleyen teknolojiyle, saç boyalarının zararlı yapısını azaltamaya yönelik çalışmalar yapılmış olsa da %100 güvenilir ve zararsız olduğunu söylemek mümkün değildir. Hatta içerisinde aşırı miktarda kimyasal unsurlar bulunduran saç boyları bebeklerin gelişiminde beyin tümörü dahi oluşturabilmektedir.

  1. Saç Derisinden Bebeğe Ulaşabilir

Saç boyaları yapılışı itibariyle içerisinde pek çok kimyasal ve sağlığı tehlikeye atan unsurları barındırabilir. Anne adayının masumca saçını boyamak istemesi, ne yazık ki saç derisinden kimyasal ve tehlikeli maddelerin emilerek bebeğe ulaşmasına neden olur. Deriden emilen kimyasallar annenin vücuduna dağılır. Annenin dolaşımına giren bu kimyasallar, plasentayı da geçerek plasenta içerisinde bulunan 3 aylık fetüsün yani bebeğin kan dolaşımına girer. Kan dolaşımına giren kimyasallar ise bebeğin gelişim döneminde olmasından kaynaklı organlarına zarar verebilir. Özellikle bu durumun yaşaması sonucunda konjenital katarakt ile nöroblastom rahatsızlıkları açığa çıkar.

  1. Organlara Etkisi

Konjenital katarak bebeğin gözlerinde oluşan zarar, nöroblastom ise bebeğin sinir sisteminde oluşan zararın boyadaki kimyasaldan kaynaklı olduğunu gösterir. Doğumdan sonra bebeğin gözlerinde yer alan göz merceğinin saydamlığı kaybedilirken, sinir sisteminde yani beyninde tümör oluşumuna neden olur.  Özellikle beyin tümörü bebeklerde görülen kanser türünün en sık karşılanılanıdır ve saç boyasındaki kimyasallar bu tümör türünü 3 kat tetikler. Hamlelikte saç boyamanın zararları, 3 aylık fetüsün organlarına bu kadar büyük etki edebilmektedir.

Hamilelikte Zararsız Saç Boyama Yöntemleri

  • Saçını boyamakta ısrar eden hamilelerin, bu işlemi kesinlikle dördüncü ayından sonra yapmaları gerekir.
  • Kimyasal maddelerden ve içerisinde amonyak bulanan boyalardan uzak durulmalı, doğal yapıda olan boyalar kullanılmalı.
  • Doğallık için kına da tercih edilebilir.
  • Boyamaya oldukça havadar bir ortamda ve eldivenle yapılmalı.
  • Boyama esnasında kaş ile kirpikten uzak durulmalı.
  • Boyama sonrası saçlar, özellikle saç dipleri bol suyla yıkanmalı.