close
close

4 Aralık 2020

206

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikte su içmenin faydaları nelerdir? Hamilelikte ne kadar su tüketilmelidir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelikte su içmenin faydaları başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Bireyin sağlığını koruyabilmesi gün boyunca tükettiği yiyecekler kadar su miktarına da önem vermesi gereklidir. Normal bir insanın gün içerisinde ortalama 2 veya 2,5 litre su tüketiminin vücut fonksiyonları için gerekli olduğunu doktorlar dile getirmişlerdir. Fakat hamileyseniz ve iki canlı yaşıyorsanız, hatta bebeğinizin su içerisinde yaşadığını düşündüğünüzde su tüketimi çok daha hayati bir önem taşımaktadır.

Hamilelik döneminde annenin tükettiği besinlerin bebeği beslediği gibi su miktarı da buna oranla bebeği etkileyecektir. Anne karnında bebeğin hayat bulması için amniyotik sıvının da var olması, düzenli sıklıklarla yenilenmesi gerekir. Amniyotik kese içerisindeki bu sıvı bebekle doğrudan etkileşim içindedir ve bebekle beraber anne adayının sıvı tüketimi sayesinde içeriği de şekil alır. Hem bebeğin yaşam alanıyla beraber gelişimi hem de anne adayının yaşamsal fonksiyonları için hamilelikte su tüketmek oldukça önem taşır.

Hamilelikte Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Özel bir duruma sahip olmayan bir insanın bile günlük 2,5 litreye yakın su tüketmesi beklenirken, bu miktar hamilelerde daha da fazla olması gerekmektedir. Anne adaylarının günlük olarak 3- 3,5 litreye yakın su tüketmeleri tavsiye edilir. Eğer su içmeyi unutan veya zorlanan biriyseniz yanınızda şişe veya matara bulundurarak yudum yudum içmeyi deneyebilirsiniz. Bu tüketim şekli sayesinde midenizde şişlik oluşmasının ve tokluk hissi yaratmasının da önüne geçmiş olursunuz. Dolaysız bir şekilde su içmeniz dışında vücudunuz tükettiğiniz sebze ve meyvelerden de belli oranda su elde eder. Özellikle meyveler, su oranı anlamında da oldukça verimlidir. Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren günlük 3,5 litreye yakın su içmeyi aksatmamanız gerekir.

Bolca Su Tüketin

Bedensel fonksiyonlarınızın sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için gereklilik taşıyan su, anne adayının hamilelikten kaynaklanan bazı şikayetlerinide azaltacaktır. Hamilelikle orantılı olarak artan su ihtiyacının karşılanmasında hem bebek hem de anne açısından olumlu etkiler taşır.

Hamilelikte yeterli miktarda su tüketimi, gebeliğe bağlı meydana gelen kabızlık, hemoroid ve idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur. Anne adayının vücut ısısı hormon değişikliğine bağlı olarak artacak, düzenli su tüketimi bu dengelemeyi oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

Hamileliğin ilk aylarında sıklıkla görülen bulantı, mide yanması gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bununla beraber bu dönem içince sıkça yaşanan kusmalardan sonra mutlaka sıvı alımı yapılmalıdır. Aksi takdirde meydana gelecek dehidrasyon anne ve bebek için hayati risk taşıyabilir. Susuz kalmak yorgunluğa ve buna bağlı baş ağrılarına sebep olur. Yeterli su miktarını alan anne adaylarının kendini daha iyi hissetmesi olasıdır. Hamilelik döneminde oluşan ödemin de en etkili çözümü bol su tüketimidir. Hamilelikte bol su tüketmek bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının sterilizasyonunda da önemli bir rol oynar. Hamilelikte su tüketmek, yaşanan rahim kasılmasını azaltarak erken doğum riskini de ortadan kaldırır.